WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Від школи функціонуючої до школи, що розвивається - Реферат

Що стосується безпосередньо процедури проведення ігор, то легко простежити повторювані з однієї гри в іншу дії:

самопред'явлення учасників (навіть якщо вони знайомі в реальному житті), що дає їм можливість повідомити про себе нову інформацію;

вибір ігрової ролі, що дозволяє випробувати нові варіанти поведінки;

проходження етапів гри, що співвідносяться з етапами рішення творчого завдання (ведучий відслідковує цей процес за відомими критеріями чи ознаками);

набуття різного, органічного для особистісних і рефлексивних можливостей учасників знання, про що свідчать їхні судження за підсумками гри.

Сполучення гри та реальної справи допомагає директорам шкіл почувати себе більш упевнено як керівникам школи, що розвивається. Вони можуть із мінімальним ризиком визначити наслідки своїх управлінських дій, спрямованих на розвиток школи.

Рольова гра. Головне в ній - виконання учасниками певної соціальної ролі, завдяки чому відпрацьовуються необхідні навички (комунікації, конструктивної чи впевненої поведінки тощо). Рольова гра особливо необхідна в роботі з починаючими керівниками. Ніякими лекціями неможливо відповісти на всі "як" молодого директора чи завуча школи. Пробуючи різні ролі й типи поведінки у звичайних або непередбачених ситуаціях, професійної взаємодії, кожний з керівників визначає для себе персональний та оптимальний спосіб управлінської поведінки і ступінь відкритості у спілкуванні з іншими та межі припустимої емоційності в діловій комунікації. Рольова гра дозволяє їм також навчитись визначати видимі та приховані причини своїх керівних дій. Завдяки цьому вони здобувають здатність розрізняти професійні й особистісні проблеми, вибирати різні стратегії їхнього подолання.

Для навчальної рольової гри характерна деяка штучність, помітна та недоречна, якщо керівник стане "дослівно" переносити досвід участі в рольовій грі у свою реальну професійну діяльність. Цьому питанню на заняттях приділяється особлива увага. Головна цінність рольової гри - можливість "приміряти маски", "паплюжити каптан із чужого плеча". Це буває корисно зробити в ігровій ситуації та геть-чисто відмовитись від цього в реальному житті. Рольова гра допомагає відокремити наносне та висвітлити індивідуальність та унікальність керівника.

Рефлексивна гра. З точки зору стороннього спостерігача, у рефлексивній грі начебто нічого не відбувається. У ній мало зовнішньої дії, багато "мовчазних" завдань - написання текстів, малювання, класифікація карток, складання розрізаних картинок, виконання не характерних для сутності справи ігрових рухів. Якщо організуються обговорення, то висловлення учасників переповнені метафорами, спогадами, інакше кажучи - "марнослів'ям".

Уся робота учасників відбувається як би "усередині". Наприклад, виконання протягом п'яти хвилин психогімнастичої вправи "Ляльки та ляльководи" може протягом трьох годин служити предметом гарячої суперечки про те, хто кого "смикає за ниточки" - адміністратор підлеглих чи вони його. Отримане у грі знання поєднане з найсильнішими емоційними переживаннями. Рефлексія - погляд на себе з боку - примушує оцінити чи переоцінити свої установки, переваги, учинки. Легко помітити, коли це відбувається у грі: в учасників змінюються інтонація, лексика, манера поведінки.

Рефлексивна гра корисна в тих випадках, коли керівнику важливіше що-небудь зрозуміти про себе, ніж про свою роботу чи інших людей. Глибоке розуміння підстав своїх дій стає відправною точкою в налагодженні й добрих стосунках з підлеглими, партнерами, начальством.

У такий спосіб креативна гра як метод активного навчання керівників шкіл, що розвиваються, виступає повноцінним засобом перетворення системи діяльності та ділових відносин. Можливості ігрового моделювання процесів шкільного розвитку вивчені не повною мірою. Кожний керівник може досліджувати їх самостійно з позицій невирішених проблем конкретної освітньої установи.

Завдання для самостійної підготовки керівників до виступів

Вам запропоновано список методичної літератури з проблем організації навчання фахівців і керівників з використанням ігрових методів. Вивчення її дозволить відповісти на поставлені запитання, які мають обговорюватись на першому навчальному занятті.

Які сторони педагогічної діяльності варто чи не варто імітувати в навчальній грі?

Які невикористані вами можливості управління колективом містить у собі креативна гра?

Як стимулювати весь колектив педагогів для участі в ігрових формах внутрішньошкільного навчання?

Який механізм перекладу знання, отриманого у грі, у педагогічну практику?

Освітня установа як інститут соціалізації особистості

Реальне життя не раз доводило, що інститут освіти в жодному разі не може існувати окремо від державних інститутів економіки, права, масової комунікації, демографічного розвитку. Школа не тільки готує учнів до майбутнього життя (та й чи готує?), у ній, як у дзеркалі або краплі води, відбита вся повнота відносин і впливів соціуму на підростаючу людину.

Міркування над питанням про те, чому прогресивні намагання тільки одного директора школи не забезпечують її швидкого розвитку, змусили пригадати одну притчу, складену колись давно зовсім з іншого приводу, але повторення особливості нашої дійсності, а саме безглуздість спроби вольовим зусиллям змінити інших людей, якщо вони самі не проявляють готовності змінюватись, дають усе нові приводи для того, щоб її пригадати.

Один освічений правитель дуже бажав бачити свій народ теж освіченим. Він запросив кращих учителів, понабудував шкіл, видав безліч книг. Люди, які спочатку захоплено сприйняли нововведення правителя, незабаром, однак, стали навчання уникати. Вони швидко зрозуміли, що це дуже важко й доходу не додає. В якості цікавого проведення часу навчання теж не може бути прийняте, тому що за твоїми успіхами суворо стежать, вимагають додержуватись дисципліни відвідування занять і виконання навчальних завдань. Як не бився правитель, а школи занепадали, учителі спивались і віддавались неробству, діти робили із зошитів паперових зміїв, а домогосподарки загортали у сторінки книг яйця та насіння овочів.

Зневірений правитель закликав у свій палац мудреця, щоби спитати в нього поради. Коли той приїхав, правитель вийшов його зустріти, очікуючи негайної допомоги врятуватись від такої халепи. Мудрець попросив хазяїна розпорядитись, щоб напоїли його коня. Хлопець-стайничий повів коня під вуздечку, але незабаром повернувся розгублений: кінь не пив. Правитель велів послати двох конюхів, щоб вони напоїли коня, але й ті повернулись ні з чим. Правитель послав головного стайничого та суворо наказав простежити, щоб кінь був напоєний, але той знову не пив. Двоє наближених правителя зголосились залагодити справу, але незабаром повернулись і повинились: кінь не слухався й воду не пив. Тоді розгніваний правитель разом із мудрецем сам прийшов до місця, де напували коней. Мудрець і каже правителю: "Привести коня до води може одна дитина, але семеро дорослих не змусять його пити, якщо він цього не захоче. Ти можеш витрачати багато грошей, щоби створити умови для освіти свого народу, але якщо люди не хочуть бути освіченими самі, то ніхто не зможе їх примусити вчитись".

Керівнику школи недостатньо бути "освіченим правителем", щоб забезпечити позитивні зміни в колективі вчителів і, отже, серед учнів. Необхідно вживати якісь певні дії, щоби педагоги школи, як і директор, захотіли працювати по-новому - "захотіли пити". Появі спраги, як відомо, сприяє спожита сіль. Проведення з педагогічним колективом на початковому етапі розвитку спеціальних організаційних заходів і рефлексивних процедур дозволить одержати "сухий залишок" - коротку довідку про те, що являє собою стан справ у школі. Як вона виглядає на тлі району, міста, країни? Що варто змінити? Якими будуть наслідки цих змін? Опису технологій здобування цієї "солі" присвячено подальший матеріал.

Управляти школою, що розвивається, - це значить, з одного боку, бачити освітні проблеми на тлі загальної соціальної ситуації, а з іншого - займатись навчанням і вихованням, тобто всіляко сприяти процесу успішної соціалізації школярів.

Розгляд школи як соціального інституту проводиться для досягнення двох найважливіших завдань. По-перше, запропоновані організаційні та розвивальні заходи допоможуть керівнику чітко усвідомити місце інституту освіти в системі державного устрою, а також свою власну роль у житті довіреної йому освітньої установи. По-друге, зміст матеріалу для опрацювання дозволяє усвідомити обраний школою тип і реалізовану педагогами стратегію освітньої взаємодії в кожній конкретній школі.


 
 

Цікаве

Загрузка...