WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Благодійні фонди у державних закладах освіти - Реферат

Благодійні фонди у державних закладах освіти - Реферат

Батьки висловили побажання про необхідність удосконалення фінансової діяльності батьківського комітету школи.

Третина респондентів хотіла б відвідувати курси, тренінги, семінари з питань фандрейзингу.

У середньому сума, яку батьки погодились виділити для поліпшення умов навчання, складає 60 грн на рік.

Паралельно із соціологічним дослідженням проводилося аналітичне вивчення роботи благодійного фонду сприяння розвитку Кам'янець-Подільського ліцею "Діти ХХІ століття" та благодійної організації "Наша школа" при СЗШ № 5. У ході роботи моніторингова група (Людмила Рудик, Валерій Соболь, Олег Демчук) за підтримки волонтерів (учнів міського ліцею Марини Горохолінської, Олени Балицької, Олени Вегерук, Юлії Тимченко, Катерини Кожухар) опитала близько 200 осіб трьох категорій: батьків, учнів, учителів. Ця ділянка роботи опрацьовувалася для з'ясування ефективності використання недержавних коштів у зазначених закладах освіти та рівня гласності в діяльності благодійних структур.

Під час аналітичного дослідження було виявлено чимало позитивних моментів: благодійні організації призначали стипендії, надавали матеріальну допомогу талановитій молоді, підтримували дітей із малозабезпечених і багатодітних сімей, закупляли комп'ютери, телевізори, аудіо- та відеомагнітофони, копіювальні апарати, фінансували ремонт спортзалів і класів. Загалом відчули діяльність фонду 70 % ліцеїстів і 60 % учнів ЗОШ № 5. Але найбільшими недоліками в роботі БФ "Діти ХХІ століття" та БО "Наша школа" були низький рівень інформованості та процедура оприлюднення фінансових звітів.

Надзвичайно цікавими виявилися кінцеві результати, які полягали у відзначенні 96 % учителів і 70 % учнів ліцею значного зрушення та підвищення в ефективності діяльності фонду, які позначились на розвитку ліцею. Близько 30 % учителів та учнів відчули допомогу в навчанні, 70 % учителів і 60 % учнів ліцею вказали на те, що їм відомі факти надання допомоги, стипендій, але тільки 10 % батьків ліцею згадали про благодійну діяльність організації. Схожою була картина і в СЗШ № 5. Це й вплинуло на оцінки, які виставляли діяльності благодійників учні, батьки та вчителі. Середній бал був невисоким, приблизно 3,5.

Аналітичне дослідження дало позитивний ефект, оскільки поліпшилась робота у благодійних структурах, а звітність стала якіснішою. Наступники зможуть уникнути помилок і працювати значно якісніше.

Висновки моніторингової групи:

Треба вдосконалити форми звітності в роботі благодійних структур, використовуючи ЗМІ, бюлетені, Інтернет.

Більше використовувати власне символіку благодійної організації.

Організовувати зустрічі, прес-конференції, "круглі столи" з учнями, учителями та керівниками благодійних структур.

Урізноманітнювати види асигнувань.

Популяризувати учнівське самоврядування через фінансування внутрішньошкільних проектів.

Більше коштів залучати від спонсорських внесків, створивши при благодійній організації групу з фандрейзингу.

Брати участь у міських, регіональних, всеукраїнських і міжнародних грантових програмах.

Незважаючи на зазначені недоліки, досвід роботи благодійного фонду "Діти ХХІ століття" та благодійної організації "Наша школа" загалом було визнано позитивним, тому виникла потреба в його поширенні та популяризації серед навчальних закладів Кам'янця-Подільського.

Це обумовило третій етап роботи: проведення занять "фокус-груп" для голів батьківських комітетів і представників адміністрації закладів освіти. Модератором був голова БФ "Діти ХХІ століття" Віктор Вакарук. Саме за його ініціативи розроблявся план роботи "фокус-груп".

На друге засідання були запрошені члени моніторингової групи, які проводили соціологічне та аналітичне дослідження. Ширше коло громадян дізналося про результати з бюлетеня "Голос громад". Оприлюднені результати та їх експертна оцінка дали свій позитивний ефект: у закладах з'явилися бажаючі створити благодійницькі структури. Однією з перших зголосилася громада Кам'янець-Подільської гімназії.

Четвертим етапом було розроблення й оприлюднення положення проекту "Про благодійні фонди при закладах освіти в м. Кам'янці-Подільському". За цю ділянку роботи відповідала група консультантів на чолі з Оленою Куземою, методистом інформаційно-методичного центру. На даний момент триває обговорення проекту, який буде винесено на пленарне засідання сесії міської ради. Попередню згоду висловив начальник Кам'янець-Подільського управління освіти та науки Володимир Тюрін (депутат міської ради).

Випуск накладом у 100 примірників науково-виробничого видання "Ефективність використання недержавних коштів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Кам'янця-Подільського" містив інформацію про соціологічне та аналітичне дослідження, допоміг поширити зразки статутів благодійного фонду "Діти ХХІ століття" та благодійної організації "Наша школа" та статутних документів (протоколів установчих зборів, відомостей про засновників, членів правління та членів наглядової ради тощо). Новиною для закладів освіти міста стала програма планування економічного розвитку ліцею (своєрідний міні-бюджет). Матеріали посібника, сподіваємося, суттєво полегшать роботу для тих закладів освіти, які вирішать відкрити благодійні структури.

Останнім етапом у реалізації проекту було створення прозорої інформаційної моделі завдяки Web-сайту, де подавалися звіти про використання коштів закладами освіти, підкріплені світлинами кабінетів, спортзалів, інформаційно-методичних центрів, бібліотек тощо. Із цією метою ГО "Центр освітньої політики" неодноразово надсилало листи директорам шкіл, ліцеїв, гімназій, колегіумів. Сподіваємося, що наявність Web-сайту буде корисною і для батьків, які знаходяться за кордоном, і для спонсорів, які зможуть побачити об'єкт капіталовкладення, і для меценатів, котрі колись навчалися в цій школі.

Про кінцевий результат цього довгострокового проекту говорити поки що рано, оскільки процес триває, а документація в більшості шкіл знаходиться на стадії розробки. Свою готовність відкрити благодійні структури підтвердили п'ять директорів, з якими консультанти продовжують працювати. У перспективі спробуємо залучити дитячі садки та ВНЗ.

На завершення хочеться сказати, що проект, підтриманий "Партнерством за прозоре суспільство", є цікавим, корисним і вкрай необхідним для закладів освіти не лише Кам'янця-Подільського. Така модель, з одного боку, допоможе державним закладам освіти стати економічно незалежнішими, а з іншого - учні, батьки та вчителі зможуть вирішувати, на що йтимуть кошти, і контролюватимуть цей процес, хоча б через бюлетені та Web-сайт.


 
 

Цікаве

Загрузка...