WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Благодійні фонди у державних закладах освіти - Реферат

Благодійні фонди у державних закладах освіти - Реферат

Благодійні фонди у державних закладах освіти

Побачена у США активність громадськості (батьки, бізнесмени, церковні діячі, міська влада) у сфері вирішення освітніх проблем просто вражала; дивували прозорість і підзвітність у використанні як бюджетних, так і позабюджетних коштів у школах та позашкільних установах; рання вікова адаптація американських школярів стосовно вирішення економічних проблем; юридична захищеність тих, хто надає, і тих, хто отримує освітні послуги.

З окресленого вдалося реалізувати проект зі створення мережі благодійних фондів у місті, підвищити рівень функціонування вже існуючих благодійних освітніх установ: "Діти ХХІ століття", "Наша школа". Проведено численні молодіжні акції: "Глухий кут", "Куди йдемо?", "Чисті руки", семінари та "круглі столи" для керівників освітніх закладів. Розпочато створення групи менеджерів-консультантів для керівників освітніх закладів, відбір і залучення старшокласників до реалізації економічних міні-проектів у своїх школах. Розроблено проект функціонування юридичної клініки.

Перенести на український ґрунт американський досвід без відповідної адаптації - безглуздя. Адже обов'язково треба враховувати менталітет, навички політично-правових стосунків, досвід демократичного спілкування на різних рівнях. Поки що рано говорити про практичний результат, хоча зроблено чимало реальних кроків у напрямку адаптації досвіду. Наступним моментом має бути підготовка керівних кадрів освітянських благодійних фондів (далі БФ) і керівників шкіл до ефективної та їх прозорої співпраці, адже відповідної економічної та юридичної освіти не вистачає всім без винятку учасникам процесу недержавного фінансування освітніх закладів. Ми в цьому питанні частково використаємо досвід США, Великобританії та Польщі.

Серед помітних труднощів - непідготовленість українського суспільства до кардинальних змін, консерватизм мислення та упереджене ставлення до інновацій з боку представників влади; страх батьківської громадськості, учнівських колективів до відстоювання власних прав; поширеність позиції "ви там починайте, а ми потім приєднаємося, якщо вам нічого за те не буде", відсутність юридичних консультантів, які б спеціалізувалися на освіті. Мабуть, тому нашим кредо є: "Робиш - не бійся, боїшся - не роби!".

Вважаю доцільним провести заняття з цієї проблематики в такий спосіб, який його організатори вважатимуть найбільш прийнятним. З нашим досвідом можна ознайомитись у брошурі "Ефективність використання недержавних коштів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Кам'янця-Подільського", збірнику звітно-планувальної конференції Програми "Партнерство за прозоре суспільство", на веб-сайті www.osvita2.narod.ru.

Упродовж п'яти місяців громадська організація "Центр освітньої політики" в рамках програми "Партнерство за прозоре суспільство" виконувала інноваційний проект "Ефективність використання коштів у загальноосвітніх закладах м. Кам'янця-Подільського". Метою проекту було вивчення думки громадськості стосовно прозорості використання батьківських і спонсорських коштів у загальноосвітніх навчальних закладах державного підпорядкування та пропозиції щодо конкретних шляхів вирішення існуючих проблем.

Об'єктом для реалізації проекту стали 26 загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл та інтернатів, у яких навчаються 14292 учні, а предметом уваги громадської організації - недержавні кошти в цих закладах освіти, щорічні надходження яких становлять близько 700000 гривень (з розрахунку 50 грн. на учня).

Реалізації проекту передувала інформаційна кампанія. Під час семінару "Роль громадських організацій у процесах демократизації освіти міста", який проводився "Центром освітньої політики", з програмою проекту ознайомились представники управління освіти та науки, адміністрація навчальних закладів і педагоги. Завдяки публікаціям у бюлетені Кам'янець-Подільської коаліції "Голос громад" і місцевим передачам радіомовлення про проект дізналося ширше коло мешканців міста.

Першим етапом у реалізації проекту стало соціологічне дослідження (588 респондентів), яке проводилося під керівництвом викладача Кам'янець-Подільського державного університету Людмили Мельник. Воно дало можливість з'ясувати ставлення батьків до прозорості фінансової діяльності освітніх установ. Анкети збирались у шістьох різнотипних навчальних закладах, де відсутні благодійні організації, а збором і використанням грошей займається батьківський комітет:

загальноосвітні заклади (середні загальноосвітні школи (далі СЗШ) у складі навчально-виховних комплексів (далі НВК), СЗШ І-ІІІ ст. № 1);

заклади нового типу (спеціалізована СЗШ І ст. № 14, Кам'янець-Подільська гімназія, школа-комплекс № 9);

спеціалізовані заклади для дітей із фізичними вадами (багатопрофільний реабілітаційний центр, НВК для дітей зі зниженим зором).

Основними запитаннями для респондентів були: Чи здавали ви гроші на потреби класу? Чи знаєте ви, хто займається розподілом коштів класу? Про які заходи батьківського комітету класу ви знаєте? Чи проводиться звітність витрачених коштів батьківським комітетом класу? Чи здавали ви гроші у фонд школи? Чи знаєте ви, на що ці гроші були витрачені? Чи знаєте ви про існування батьківського комітету школи? Чи знаєте ви, хто займається розподілом коштів фонду школи? Про які вже здійснені заходи батьківського комітету школи ви знаєте? Як ви вважаєте, чи необхідно вдосконалювати діяльність батьківського комітету школи? Чи необхідне, на вашу думку, планування витрат коштів батьківським комітетом школи? Як ви ставитесь до ідеї контролю батьківських коштів через щорічні звіти ради батьківського комітету школи? На вашу думку, переважаючим мотивом діяльності членів батьківського комітету школи є особистий інтерес чи вирішення загальношкільних питань? Яку суму за рік ви б змогли виділити для поліпшення умов навчання вашої дитини? Чи залучаються до фонду школи кошти від бізнесових структур міста? Чи залучаються до фонду школи кошти міжнародних донорських організацій? Чи є ви членом батьківського комітету? Чи є у вас бажання відвідати курси, тренінги, семінари із залучення коштів із недержавних джерел?

Висновки експертів щодо соціологічного дослідження були такими:

Третина опитаних взагалі нічого не знає про використання шкільних грошей (третина респондентів вважає, що цим займається адміністрація школи, третина - батьківський комітет школи).

Про здійснені заходи батьківського комітету класу знають 93 % опитаних, а про діяльність комітету школи відомо лише 62 %.

Майже 100 % батьків уважають, що необхідно планувати витрати та контролювати кошти фонду школи через звіти ради батьківського комітету.

Мають досвід залучення коштів від бізнесових структур міста та міжнародних донорських організацій лише багатопрофільний реабілітаційний центр та навчально-виховний комплекс для дітей зі зниженим зором.


 
 

Цікаве

Загрузка...