WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи вдосконалення техніки читання школярів - Реферат

Шляхи вдосконалення техніки читання школярів - Реферат

таблицях-пірамідках 1 і 2 можна зробити надрізи або кишеньки для заміни приголосних.
Для того, щоб учні краще усвідомлювали процес звуко-буквеного аналізу, структуру складів ПГ, ППГ, ПППГ, знаходили їх на перехресті горизонталі та вертикалі, пропонуємо такі таблиці:
1.
А Е І У И МА НА РЕ
М ___________________ МЕ НЕ РЕ
Н ___________________ МІ НІ РІ
Р ___________________ МУ НУ РУ
К ____________________ МИ НИ РИ і т.д.
2.
А Е І И О У БЛА
БЛ ___________________ БЛЕ
ТР ____________________ БЛІ
ГР ____________________ БЛИ
СК ____________________ БЛО
БЛУ і т.д.
А О У И І Е
СТР _____________________ СТРА
СКЛ _____________________ СТРО
СПР _____________________ СТРУ
СКР _____________________ СТРИ
СТРІ
СТРЕ і т.д.
Як і ці вправи, розширенню кута зору спмяє також читання:
- згои до низу з фіксуванням погляду на вертикальній лінії, посередині колонки, наприклад:
-
У М
М АК
КР АН
АРМ ИЯ
АКРО БАТ
АТМО СФЕРА
(Слова добираємо з текстів підручника з наростаючою кількістю букв - знаків: 2, 3, 4, 5... або 3, 5, 7, 9 і записуємо їх пірамідкою);
- гнізд споріднених слів, записаних пірамідкою, з опорою на букву, що позначає голосний звук, на наголос у слові:
ЛІС
ЛІСИ
ЛІСОК
ЛІСНИК
ЛІСОЧОК
- слів за допомогою поділу на склади жестами - рі-ка, ма-ши-на, жов-те-ня-та.
- слів, різних за структурою:
ЗМІНА
ПЕРЕМІНА
МАНДРІВКА
ДРУГОКЛАСНИК
ПОЛІТІНФОРМАЦІЯ
Подолання регресій
В ході читання очі рухаються не зліва направо, а й навпаки, тобто регресивно. Завдяки цьому виправляється невдале попереднє сприйняття. Але ж так затримується процес, знижується швидкість читання. Як позбутися регресій? Аркушем цупкого паперу закриваємо прочитані рядки. це усуває можливість мимовільної регресії, прискорить читання, але, ясна річ, не розуміння тексту. Щоб, позбуваючись регресії, досягти й очікуваного розуміння, треба уважно вивчити зміст, вибрати невідомі чи важкі слова - як для усвідомлення, так і для прочитання (скажімо слова з багатьма приголосними). Перед читанням рекомендуємо вчителеві записати їх на дошці, розібрати разом з учнями, особливо приділивши увагу слабшим школярам. Чсим менше в тексті складних слів для дитини, тим краще рухається її погляд, рідше відволікаючись на несподівані перепони, тобто робить менше зупинок. Про це доцільно пам'ятати: перед кожним важким словом учень зупиняється, розглядає його, намагається прочитати (іноді кілька разів) . Внаслідок цього знижується темп, втрачається час, логічний зв'язок слів.
Після першого разу класовод може запропонувати прочитати цей текст або окремий смисловий блок вдруге з обліком часу. Розуміння змісту перевіряється контрольними запитаннями. Такі вправи проводяться 2-3 рази за урок. Після кожного підходу й фіксування часу варто робити паузу, щоб діти розслабились. При цьому вони виконують корисні вправи, наприклад, кругові рухи очима, головою, струшують руки, потягуються тощо.
Усунення негативних факторів.
Вілдомо, що багато учнів початкових класів не вміють під час читання регулювати своє дихання. частина з них ще погано артикулюють при вимовлянні окремих звуків, скажімо [л], [р], [к], [ш], [ч], та їх сполучень. Тут знадобляться скоромовки, такі, як Хто про Прокопа, хто про Прокопиху, хто про Прокопових дітей або Два дровосека, два дроворуба, два дровокола говорили про Ларю, лариона, Ларину маму. І ще: Возле горки на пригорке встали 33 Егорки. Раз Егорка (глибокий вдих через ніс і спокійний видих через рот), два Егорка і т.д. (лічба до 33).
Робота зі скоромовками важка, хоча й цікава. Але вона завжди корисна, оскільки в ході її активно тренуються органи мовлення. Проговорювати їх треба спочатку повільно, а далі швидше й швидше - однак щоб язик не заплітався, щоб вимова була чіткою і чистою, без "проковтування" звуків. Скоромовки налагоджують ритмічність дихання.
Крім того, правильній постановці дихання й розвитку артикуляції допомагають:
- вправи на тривалість видиху при звукові, наприклад, [ф], [ш], [с], [р];
- повторення складів (ма, мо, му,та, то, ту), читання смислового блока (2-3 речення), вірша (1-4) рядки на одному диханні;
- вимова окремих звуків [л], [р], [к], [ш], [ч] та складів ла, ру, ко, шу, чи спершу пошепки, а потім голосно з лічбою;
- вимова слів, де легко виділяються приголосні (тверді та м'ягкі), скажімо: ліс - лось, тон - тінь, кіл - кіль, віт - віть.
Слухові та зорові диктанти
Розвитку пильності зору та уважності, необхідних для швидкого читання, сприяють вправи типу:
- прочитайте речення і підкресліть спочатку слова, що позначають предмети, дії, ознаки: слова зі збігом приголосних та голосних: ПГ, ППГ, ПППГ, а також зорові та слухові диктанти.
- прочитайте речення, знайдіть і підкресліть букви, що позначають голосні, приголосні (тверді та м'ягкі), і ті, що не вимовляються, сполучення жа, ча, ща, жу, чу, щу, жи, чи,щи, з розділовими ь,ъ.
Зорові диктанти доцільно чергувати зі слуховими, оскільки між ними існує певний взаємозв'язок. Коли проводяться вправи для розвитку зорового сприйняття, одночасно вдосконалюються і слухові. Для цього добираємо речення або невеликі тексти з підручника. Проговорюємо чи записуємо на дошці і показуємо на короткий час без повтору. Це спонукає дітей зосередитися, прочитати уважно і швидко, а потім відтворити. Слухові і зорові диктанти рекомендуємо проводити 1 - 2 рази на 10 днів. Обсяг речень (текстів) збільшуємо поступово, а час експозиції (показу) або читання обмежуємо. Тексти пропонуємо приблизно такі:
1 клас. Тане сніг. Іде дощ. Небо похмуре. Коля захворів. Поле опустіло.
2 клас. Читай книгу. Митя йшов зі школи. Зеленіють сади і поля. Наша сім'я живе дружно. Був теплий весняний день. Насунула важка хмара.
3-4 класи. Москва - столиця нашої Батьківщини. Школярі поливають саджанці. Делегати з'їхалися на з'їзд. Треба бути чесним і правдивим. Зірки сяють на вежах Кремля. Влітку наша сім'я мешкала на Дніпрі.
Розвиток антиципації
У ході читання чітко сприймається текст, що перебуває у зоні ясного бачення. Завдяки периферичному зору частково помічається і текст навколо цієї зони. У процесі читання периферичний зір забігає наперед, нібито готуючи сприйняття для ясного бачення. Помітивши, спіймавши поглядом контури слова, на основі смислу вже сприйнятої частини тексту, читець може здогадуватися, яке слово буде далі і прередбачати його. Оцепередбачення і називається антиципацією. Розвивати її можна і слід вже з 1 класу. Бажано практикувати читання тексту, де спочатку даються слова з пропущеними окремими буквами, потім - речення з пропущеними словами. Наприклад, Ма...а, Па...а, пар...а, ст...л, сні..г; Діти читають..., мороз скував..., Зозуля лунко ... . Учні зіставляють записаний на

 
 

Цікаве

Загрузка...