WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Тривалість 20-30 хвилин.

Колективна взаємодія. Під час цієї діяльності добровольці відтворюють ситуацію в той час, коли решта групи спостерігає та пропонує ідеї. Така діяльність потребує стільки добровольців із групи, скільки існує дійових осіб у ситуації. Оскільки це є більш складною формою рольової гри, ви можете використати цей практикум усередині чи наприкінці тренінгу, коли група "розігріється" та відчуватиме себе більш вільно.

Основні кроки:

1. Перед заняттям підготуйте приклад для вивчення, що представляє проблему, яку треба розв'язати, та описи всіх персонажів історії.

2. Представте ситуацію. Попросіть добровольців зіграти кожний персонаж історії. Організуйте простір, аби відтворити історію так, щоб решта групи могла виконувати роль спостерігачів.

3. Скажіть групі, що, попри те, що ці добровольці грають персонажів, усі інші в кімнаті мають важливу роль спостерігачів. Дайте всій групі описання/характеристику всіх персонажів історії, яку ви повторно відтворюєте. Це може бути зроблене в письмовій формі або усно.

4. Поясніть задачі учасникам:

Задача актора відтворити історію відповідно до описання/характеристики. При цьому актори можуть використовувати колективну взаємодію. Якщо актор (акторка) вичерпав запас ідей, він/вона може завмерти, вийти з гри та передати свою роль іншому учаснику. За вигуком "відімри" усі учасники повертаються в дію.

Роль спостерігача - уважно стежити за діями акторів. Спостерігачі можуть брати участь у грі в такі способи:

якщо у спостерігача з'являється варіант відповіді, він може зупинити дію вигуком "завмри". Актори завмирають і спостерігач дає вказівку відповідному актору. За вигуком "відімри" усі учасники повертаються в дію;

спостерігач може використати метод колективної взаємодії і, зупинивши дію вигуком "завмри", зайняти місце когось із акторів.

5. Дайте акторам команду "Почати". Стежте за грою учасників, не дозволяючи їм надто затягувати дію. Залежно від кількості учасників та їхнього ентузіазму дія може тривати від п'яти до десяти хвилин.

6. Після закінчення гри учасники мають подякувати один одному за активність та отримане задоволення. Проведіть з учасниками гри обговорення на такі теми: "У чому суть гри", "Що вони зробили правильно", "Що хотіли би зробити краще?", "Як кожен з учасників почувався у своїй ролі?", "Що можна сказати про можливий розвиток цього образу?", "Які уроки винесли учасники із процесу гри?".

Тривалість 30-60 хвилин.

Стратегії невеликих груп. Невеликі групи планують здійснення рольової гри до того, як її представлено всій групі. Ця процедура допомагає повністю задіяти всіх учасників.

Основні кроки:

Перед початком розробіть ситуацію для використання в цьому занятті.

Розділіть учасників на таку кількість груп, скільки є ролей у ситуації. Роздайте інформацію про ситуацію та роль кожної з груп.

Попросіть кожну групу обговорити та домовитися про стратегії, які вони використовуватимуть під час своєї ролі.

Попросіть добровольця від кожної з груп зіграти ситуацію. Дайте їм достатньо часу на підготовку для уважного розгляду їхніх ролей.

Ознайомте іншу частину групи, які є спостерігачами, стосовно того, що шукати в рольовій грі. Добре, якщо спостерігачі занотовуватимуть свої спостереження у визначеній вами формі.

Проведіть рольову гру. Проведіть загальну дискусію після цього, включаючи порівняння планів та очікувань групи з тим, що відбулося насправді.

Використайте нотатки спостерігачів для управління подальшими дискусіями.

Узагальніть результати рольової гри.

Тривалість 20-30 хвилин.

"Мозковий штурм"

"Мозковий штурм" є прекрасним методом, щоби використати досвід учасників з метою розв'язування проблем і розробки ідей. Проте існують дуже конкретні правила та основні принципи проведення "мозкового штурму", яких треба дотримуватись. "Мозковий штурм" спрацьовує найкраще у групах по 5-7 осіб, але припустимими є і команди більшої кількості. У разі коли група занадто велика, її варто розділити на декілька підгруп і визначити завдання для кожної з них, після чого узагальнити вироблену інформацію в цілісне утворення. Для ефективного проведення "мозкового штурму" має надзвичайно велике значення атмосфера, в якій він відбувається. Якщо попередня поведінка тренера не була фасилітативною, підтримуючою, якщо тренер дозволяв собі робити зауваження або критикувати учнів, не варто розраховувати на те, що учасники зможуть генерувати цікаві ідеї, вільно висловлюватися, вносити цікаві пропозиції. З іншого боку - "мозковий штурм" корисний тоді, коли учні лише починають засвоювати тему, знайомитись один з одним, і така організація роботи допоможе їм почувати себе більш вільно та впевнено.

Головні принципи "мозкового штурму":

придумуйте багато ідей;

не зупиняйтеся, не відкидайте та не починайте обговорення доти, доки не матимете щонайменше п'ятнадцять ідей;

утримуйтеся від суджень та обговорення цих ідей;

записуйте всі думки - навіть ті, що вже перевірені або виглядають "божевільними". Ви зможете їх відкинути, об'єднати та оформити пізніше.

КЛАСИЧНИЙ "МОЗКОВИЙ ШТУРМ"

Основні кроки:

1. Чітко визначте проблему або тему для "мозкового штурму".

2. Працюйте в колі.

3. Виберіть того, хто вестиме обговорення і заохочуватиме появу нових ідей. Головуючий повинен заохочувати кількість, а не якість ідей.

4. Щоби збільшити появу нових ідей, ви можете оголосити паузу після декількох хвилин і потім розпочинати знову.

5. Правилами "мозкового штурму" є:

жодної критики;

запозичення інших ідей не є поганим;

кількість бажана;

оцінка приходить пізніше.

6. Щоби покращити якість ідей, ви можете на початку дати час учасникам, щоб вони записали свої ідеї індивідуально.

7. Діліться ідеями циклічно, коли окремі учасники або групи розповідають про одну ідею по черзі й ідеї не повторюються.

8. "Мозковий штурм" може бути проведений у двох групах - тоді кожна група розширює список, який базується на ідеях попередньої групи. Зміна оточення може певною мірою збільшити появу нових ідей.

Тривалість - одна зміна.

Зворотний "мозковий штурм". Створіть маленьку розповідь, яка би відображала проблему в деталях, та зазначте, що вона вже вирішена. Після прочитування сценарію у групі учасники окремо один від одного пишуть свої ідеї стосовно вирішення проблеми. Після чотирьох хвилин написання запропонуйте їм прочитати свої відповіді та записати їх. Це є добрим способом активізувати групу та зрозуміти, що вони вивчили з теми.

"Мозковий штурм" "Стіна мудрості". Цей вид діяльності допомагає учасникам обмінюватись інформацією та сконцентрувати увагу. Запропонуйте учасникам записати їхню найбільшу проблему, пов'язану з темою, на листку та тримати цей запис протягом семінару. Коли учасник вивчить щось нове, що допоможе вирішити цю проблему, він записує рішення на листку та розміщує його на "Стіні мудрості". Протягом сесії запропонуйте учасникам поділитися своєю проблемою та її рішенням. Альтернативний варіант: нехай учасники розвісять свої записи на стіні, а іншим запропонуйте фіксувати свої припущення протягом семінару, щоби потім розмістити їх на картках.

"Мозковий штурм" "Обговорення постерів". Запишіть запитання або проблеми на постерах, по одному на окремому постері. Необхідно мати достатньо постерів для всіх груп. Розмістіть постери довкола кімнати. Розділіть групу на малі підгрупи та дайте кожній групі маркер. Розмістіть групи біля постерів. Групи починають "мозковий штурм", записуючи способи вирішення проблеми або відповіді на запитання на кожному постері. Група проводить чотири-п'ять хвилин біля кожного постера. За сигналом групи переходять до наступного постера. Вони читають те, що записано, та додають свої ідеї. Так продовжується, поки групи не обійдуть усі постери. Наприкінці групи повертаються до першого постера, перечитують відповіді та вибирають п'ять для зачитування їх перед усією групою.

"Мозковий штурм" із використанням конвертів. "Конвертний" "мозковий штурм" забезпечує чи не єдину форму для індивідуального розв'язання проблеми учасниками. Такий метод добре спрацьовує особливо наприкінці семінару.

Основні кроки:

Розділіть учасників на групи по 7-8 осіб. Найкраще, коли групи будуть знаходитися за столами.

Роздайте кожному із членів групи конверт. У верхній частині конверта напишіть ключову фразу: "Проблема, яку я маю з (тема) полягає в ...". Тема, яку ви обираєте, стосуватиметься змісту семінару - наприклад, біхевіоральний (поведінковий) менеджмент, тренінг тощо. Розташуйте картки розміром 7,512,5 см посередині столів.


 
 

Цікаве

Загрузка...