WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Драматична пародія. Цей вид рольових ігор розігрується перед усією групою, він забезпечує можливість демонстрації. Метою є проілюструвати проблемний підхід та обговорити його. Дія гри базується на інструкціях тренера. Письмовий сценарій можна використати для того, щоби зробити гру менш ризикованою для учасників, та для того, щоби переконатись у тому, що не пропущені окремі важливі моменти. Наприклад, ви можете створити сценарій, що відображає, як слід проводити та як не слід проводити конференцію з батьками.

Негативна рольова гра. Це гумористичний, розважальний та інколи разряджувальний спосіб проведення рольової гри, коли партнери виконують певні дії свідомо невірно. Цей вид рольової гри виконується перед усією групою та передбачає надання вірних указівок для учасників гри. Наприклад, двоє людей демонструють невірний спосіб ведення бесіди, коли один з партнерів намагається іншому щось сказати, а інший демонструє абсолютну неуважність і небажання слухати.

Після огляду й обговорення негативних прикладів попередньої гри на відео або в пародії гравці "переграють" спочатку всю гру у вірний спосіб. Наприклад, учасники дивляться й обговорюють переглянутий на відео сюжет по те, яка два вчителі проводять зустріч із батьками, перевантажуючи їх надмірною інформацією та не даючи можливості підключитись до бесіди. Гравці переграють кожну роль у цьому сюжеті в більш ефективний спосіб. Наприкінці учасник, який виконує роль батьків, розповідає двом учасникам, які виконують роль учителів, що, на його думку, вони зробили вірно та що їм треба врахувати для вдосконалення своїх навичок.

Основні кроки:

1. Два або більше гравців представляють усій групі драматичну сценку. Мета полягає в ілюстрації проблеми або використанні певних навичок, а також у заохоченні відповідного обговорення. Постановка базується на даних тренером письмових настановах щодо виконання ролей. Інший варіант драматичної сценки полягає в тому, що гравці використовують "неправильну та правильну" техніки. Інші учасники спостерігають неправильний спосіб дій і критикують його. Далі вони бачать правильний спосіб і обговорюють його.

2. Модифікація вимагає розробки постановки в невеликій групці перед тим, як показати її всій групі. Існує процедура, яка дозволяє залучити всю групу:

Розподіліть учасників на стільки груп, скільки ролей існує в даній рольовій грі. Дайте кожній групі інформацію про постановку й одну з ролей.

Попросіть кожну групу обговорити та визначити стратегії, які будуть використані в рольовій грі.

Запросіть з кожної групи добровольців, які, власне, гратимуть ролі. Дайте цим добровольцям достатню кількість часу для уважного опрацювання ролей.

Проведіть коротке опитування решти групи, глядачів стосовно того, що вони повинні шукати в рольовій грі. Непогано було б дати глядачам коротенькі письмові рекомендації щодо предмета їхніх спостережень.

Проведіть рольову гру.

Після гри проведіть загальне обговорення, що включатиме порівняння планів і очікувань групи з тим, що відбулося насправді. Використовуйте для дискусії дані глядачам письмові рекомендації.

Підсумуйте знання, здобуті в результаті рольової гри.

Сценарна рольова гра. Сценарна рольова гра є відносно безпечною формою рольової гри. Вона може ефективно використовуватися як спосіб представлення двох точок зору для проведення обговорення або як спосіб демонстрації набутих навичок. Учасники розігрують перед групою заздалегідь підготовлений письмовий сценарій.

Матеріали: сценарії та іменні картки для гравців.

Основні кроки:

Підготувати сценарій для рольової гри. Краще написати сценарій простою мовою й заохочувати звичайне спілкування настільки, наскільки це буде можливо. Сценарій повинен бути відносно коротким, оскільки гравці читатимуть його, а тривала рольова гра втомлює.

Підготуйте великі іменні картки для рольової гри, які визначають роль, яку грають учасники.

Доберіть гравців заздалегідь і дайте їм можливість проглянути сценарій.

Тривалість звичайно 10-15 хвилин.

Розгляд практичних ситуацій (кейс-стаді)

Використання цього методу заохочує учасників групи ділитися своїм досвідом. Для тренера важливо створити атмосферу підтримки у групі для роздумів над попереднім досвідом, уроках з нього, а також використання цих роздумів як можливості для розвитку. Роль тренера - ставити запитання й керувати обговоренням таким чином, щоб учасники мали змогу детально обговорити ці запитання. Відмінність цього методу полягає в тому, що для активізації досвіду використовуються різноманітні засоби представлення досвіду (або практичних ситуацій) інших. Саме на цій основі (як на основі прикладу) і виникають роздуми, робляться висновки та шукаються конкретні шляхи розв'язання тих чи інших педагогічних завдань. Використання цього методу потребує ретельної підготовки тренера стосовно підбору або розробки відповідних до теми ситуацій, статей, описів випадків, завдань, проблемних ситуацій тощо. Важливо подбати про те, щоби представлені вами для аналізу практичні ситуації були змістовними, насиченими конкретними фактами, цікавими для аналізу, розкривали глибинні причини явищ, були сформульовані чітко й конкретно. Тільки в цьому разі метод розгляду практичних ситуацій буде ефективним, упливовим на внесення подальших змін у роботу, активізацію мислительної діяльності учасників, спонукаючи до роздумів та дискусій.

Обговорення

Основні кроки:

Запропонуйте конкретну ситуацію.

Попросіть групу проаналізувати представлену ситуацію: "Що відбувалося?", "Яка додаткова інформація була би корисною для кращого розуміння ситуації?", "Що би учасники зробили по-іншому в даній ситуації?".

Попросіть учасників описати та порівняти точки зору різних дійових осіб у ситуації.

Попросіть добровольців поділитися реальними схожими ситуаціями, в яких вони перебували чи про які вони чули. Задайте запитання: "Як ви вирішували цю ситуацію?". Попросіть їх поділитися міркуваннями про те, чому вони навчилися з цієї ситуації.

Попросіть учасників згадати подібні ситуації на початку їхньої практичної діяльності. Задайте запитання: "Що було успішним?", "Що можна було би зробити краще?", "Що би вони зробили по-іншому?". Попросіть досвідчених учасників поділитися найціннішими, з їхньої точки зору, уроками із свого досвіду.

Тривалість 20-30 хвилин.

Інший варіант

Розділіть версії вивчення практичної ситуації на "хибний шлях" і "правильний шлях". Учасники ознайомляться з неправильним шляхом якогось підходу й наведуть зворотний зв'язок. Потім вони ознайомляться з більш вірним способом, і на основі цього відбудеться подальше обговорення.

Відтворення в малих групах. У цьому виді діяльності учасники повторно відтворюють історію в малих групах.

Основні кроки:

Перед тренінгом підготуйте приклад ситуації для вивчення, який включає в себе певну проблему. Також підготуйте описання всіх задіяних осіб.

Допоможіть учасникам поділитися на малі групи: кількість учасників у групах повинна відповідати кількості задіяних у ситуації осіб.

Роздайте описання ситуації.

Кожна група повинна обрати виконавців дійових осіб - роздайте кожному учаснику характеристику дійової особи, яку він/вона вибрали. Дайте їм достатньо часу, щоби підготувати рольову гру згідно із ситуацією.

Забезпечте час для проведення рольових ігор.

Попросіть учасників обговорити заняття й навести один одному зворотний зв'язок.

Якщо є час, бажання та потреба, можете запропонувати учасникам сформувати нові групи та вибрати нові ролі. Дайте достатньо часу на підготовку та відтворення рольової гри. Проведіть обговорення зі всією групою: "Що відбувалося?", "Що відбувалося вірно?", "Що могло би бути зроблено краще?", "Як почували себе учасники у своїй ролі?", "Чому ми навчилися, граючи власних персонажів?", "Які уроки ми можемо винести з даного досвіду".


 
 

Цікаве

Загрузка...