WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Навчання у групі є іншою альтернативою лекції. Учасники отримують зафіксовані письмово в чіткій формі відомості щодо змісту лекції. Їм дається певний час для індивідуального прочитування та вивчення матеріалу. Протягом періоду вивчення вони можуть фіксувати ключові поняття та їхні коментарі щодо них. Після завершення цього учасники збираються у групи та отримують серію запитань для обговорення. Запитання повинні допомогти учасникам синтезувати та використати матеріал лекції. Учасники груп можуть зафіксувати свої відповіді на папері для того, щоби бажаючі могли проглянути їх або тренер зміг провести дискусію, базуючись на отриманих відповідях.

Малювання. Це веселий спосіб для підняття настрою у групі та перегляду змісту представлених лекцій. На кожний стіл кладуть листки паперу та маркери. Пропонують групі заповнити листок словами та малюнками, пов'язаними із зазначеною темою. Наприклад, намалювати малюнок, що ілюструє ключове поняття або теорію; дати визначення; намалювати постер; зробити "графіті".

Розповідання історій. Історії допоможуть забезпечити особистий зв'язок кожного з матеріалом і допоможуть усім зробити більш чіткими свої знання, інтерес і зосередитись на темі. Історії можуть бути надихаючими, інструктуючими або розважальними. Історії можуть розповідати тренер або учасники семінару. Навчіться розповідати плавно та виразно.

Обговорення у групі. Збираються групи по три-п'ять осіб для проведення обговорення теми чи проблеми, вирішення питань, представлених письмово або словами. Завдання групам можуть бути такі: завершити твердження, повторити перелік, завершити опитування та вирішення проблеми. Вони можуть збиратись у великі групи для подальшого обговорення й порівняння результатів, висловлення вголос того, що можна було вивчити за допомогою цієї вправи.

Комікси, мультфільми. Комікси та мультфільми при правильному виборі та використанні можуть бути гарним способом для відображення ключових понять, допоможуть допомогти учасникам вникнути в тему та відновити сили групи за допомогою гумору. Розподіліть комікси за категоріями відповідно до теми.

Цитування. Короткі цитати, крилаті вирази та вірші можуть влучно й ефективно підкреслити ключову позицію. Помістіть їх на прозорих листах або час від часу прочитуйте по одній протягом окремого заняття-тренінгу.

Протоколювання. На початку тренінгу дайте кожному учаснику невеликий записник, у якому він міг би записувати види діяльності, свої роздуми, ідеї, висновки, думки та почуття. У різний час протягом тренінгу робіть перерву та пропонуйте учасникам звертатись до своїх записів. Для того щоби протоколювання було ефективним, воно провинно включати власні роздуми та самооцінку. Орієнтовані завдання на тренінгу можуть бути такі: описати досвід, отриманий на тренінгу; закінчити речення "У проведенні тренінгу мені не подобається..."; розповісти про улюбленого викладача та сказати, чим він подобається; обговорити, що є, на вашу думку, вашою сильною стороною в цьому тренінгу; визначити ключові позиції ранкової сесії.

Письмове обговорення. Учасникам, розділеним на пари, дають провокуючу тему/питання/проблему або завдання та пропонують записати їхні власні думки. Пара ділить листок на дві рівні вертикальні частини. Перший член пари починає писати що-небудь стосовно теми обговорення із одного боку листка. Його партнер пише у відповідь з протилежного блоку. Письмове обговорення продовжується протягом сесії.

Команди, що слухають. Цей метод допомагає учасникам зосередитися на темі під час лекції. Команди, що слухають, - це невеликі групи, які відповідають за уточнення лекційного матеріалу.

Основні кроки:

Організуйте учасників у чотири команди та дайте їм наступні завдання:

Після лекції дайте командам деякий час, щоб завершити своє завдання.

Дайте змогу висловитися представникам кожної з команд.

Інші варіанти:

Можете придумати інші ролі для груп. Наприклад, ви можете попросити команди підбити підсумки лекції або придумати запитання, які допоможуть перевірити, наскільки учасники зрозуміли зміст лекції.

Роздайте наперед запитання, відповіді на які містяться в лекційному матеріалі. Скажіть про це учасникам. Команда, яка зможе відповісти на більшу кількість запитань, стає переможцем.

Приклад:

У лекцію з теми "Сексуальне насильство" тренер включив основну інформацію, яка стосувалася таких положень:

"Послуга за послугу" - вимога сексуальних стосунків в обмін на отримання посади є цілком незаконною.

Небажана поведінка - важливим є показати, що дана поведінка є цілком небажаною. Є відмінності між очікуваною, неочікуваною, але прийнятною, загрозливою, але толерантною, цілком неприйнятною поведінкою.

Поодинокий випадок - навіть коли випадок є вкрай важким, будучи поодиноким, він часто не вважається насильством. Як правило, чим жорстокіше насильство, тим менше потреби показувати, що воно мало постійний характер.

Вороже середовище - доторкування не вважається сексуальним насильством. Освистування, непристойні погляди, коментарі або порнографія можуть вважатися формами сексуального насильства, якщо вони ведуть до створення ворожого чи загрозливого середовища.

Доромантичне залучення - той факт, що двоє співпрацівників мають або мали одного разу романтичні стосунки, не гарантує факту насильства.

Звична жіноча реакція - намагаючись визначити стандарт загрожуючої поведінки, важливо враховувати чутливість жінок і нечутливість чоловіків до цього факту. Суди починають розуміти той факт, що те, що видається загрозливим для жінок, не є таким для чоловіків. Рекомендацією може бути вважати загрозою те, що видається нею для звичайної жінки.

Лекційне бінго. Лекція може видатися менш нудною і учасники можуть бути більш активно заангажованими, якщо ви перетворите лекцію у гру. У той час як учасники гратимуть у бінго, ви можете провести обговорення ключових положень.

Основні кроки:

Розробіть лекцію, яка би містила до дев'яти ключових положень.

Розробіть картки бінго, які включають ці ключові положення, на решітці 33. У кожному із квадратів напишіть різні точки зору. Якщо у вас ключових положень менше, ніж дев'ять, можете залишити деякі квадрати порожніми.

Створіть додаткові картки бінго з такими самими ключовими положеннями, але розмістіть їх в інших квадратах. У результаті лише деякі картки бінго будуть співпадати.

Роздайте картки бінго учасникам. Також роздайте учасникам стрічку з дев'ятьма клейкими кружечками. Проінструктуйте учасників, що в ході лекції вони повинні приклеювати кольоровий кружечок у квадрат, який обговорюється. (Примітка: порожні квадрати повинні залишитися порожніми.)

Як тільки учасники зберуть три вертикальні, горизонтальні рядки кружечків або по діагоналі, вони кричать "Бінго!".

Завершіть лекцію. Дайте змогу учасникам отримати бінго стільки раз, скільки це можливо.

Інші варіанти:

1. Замість ключових положень лекції ви можете використати ключові терміни чи назви як основу для гри в "Бінго". Як тільки учасники чують відповідний термін чи назву, вони розміщують наклейку та відповідний квадрат.

2. Створіть "Бінго" - решітку 22. Продовжуйте обговорювати ключові положення, терміни чи назви з вашої лекції. Зазначте лише чотири з них на картці "Бінго". Але намагайтеся зробити ці картки зовсім не подібними одна на одну, включаючи туди іншу інформацію.

Приклад

У лекції з менеджменту тренер включив такі основні моменти:

Створіть картки розміром

35 см для запису ідей чи нотаток.

Швидко продивіться книгу чи статтю в пошуках ідей. Зніміть копію статті, яка вас зацікавила, і зберігайте її у відповідних файлах.

Носіть із собою магнітофон із записами різних ідей та нагадувань. Це особливо корисно, коли ви водите автомобіль.

Організуйте файл "Прочитати" і носіть його із собою, коли ви подорожуєте або знаєте, що вам прийдеться якийсь час провести в очікуванні когось/чогось.

Призначте собі побачення, щоб завершити якусь роботу, і зазначте цю дату в календарі.

Згрупуйте телефонні дзвінки. Організуйте певний час протягом дня, щоб зробити їх.

Організуйте вирішення поточних питань у трьохгодинний період протягом тижня.

Напишіть список того, що ви хочете сказати перед тим, як зробите дзвінок. У такому разі ви не забудете важливих речей і не перетворите ділову розмову на просто балаканину.

Кожного дня намагайтеся знайти новий спосіб економії вашого часу.

Приклад відповідної "Бінго"-решітки:

Рольові ігри

Рольові ігри є одним з найбільш успішних методів визначення ставлення та розвитку практичних навичок учасників. Ролі можуть розподілятися тренером або вибиратися випадково чи за бажанням учасників. У рольовій грі з розподіленими ролями учасники отримують інструкції з виконання своєї ролі або "сценарій" гри. У грі, що не пов'язана з розподілом ролей, учасники грають самі себе та демонструють свої власні реакції на певні ситуації. Рольова гра може бути розіграна перед усією групою або в малих групах. Нижче наведені декілька різновидів рольових ігор. Знання різних способів проведення рольових ігор допоможе вам стати більш успішними в їх проведенні. У пораднику тренера ви зможете знайти поради щодо використання різних видів сценаріїв і форми проведення рольових ігор.


 
 

Цікаве

Загрузка...