WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Активне навчання: обговорення, інтерактивні лекції, рольові ігри, мозкові штурми - Реферат

Поради, способи та варіанти застосування:

Перед тим як учасники здійснюватимуть свій тур, запропонуйте їм чи порадьте список реакцій "Варіанти, як реагувати на таблиці".

Вирізаний "пішохідний тур": якщо часу для туру обмаль, створіть команди з такою ж кількістю членів, як і таблиць у кімнаті (чотири таблиці, по чотири члени в команді). Потім команди посилають одного свого представника до кожної з таблиць. Таким чином учасники створюють нові групи біля таблиць і діляться роздумами, реакціями. Потім вони повертаються до своїх команд і по черзі доповідають про власні таблиці та роздуми.

Інтерактивні лекції

Лекції є необхідною формою навчання, якою інколи зловживають. Майже всі навчальні сесії включають лекції, тому що вони є зручною та ефективною формою викладу матеріалу. Але якщо лекція стає довготривалою, активність сприйняття учнів знижується. Тому важливим є знайти способи, які підвищать ефективність лекцій, але при цьому не заважатимуть досягти поставленої під час лекції мети. Такими способами можуть стати короткі включення в лекційний процес, за допомогою яких учні зможуть проявити різні види активності, підключити до засвоєння інформації різні аналізатори, не тільки слухові, а й зорові, рухові, нюхові. Пізнавальна інформація може бути викладена не тільки ведучим-тренером або викладачем, а й самими учасниками, яких для цього треба відповідно підготувати. Ця пізнавальна інформація може бути генерована самими учасниками, прочитана та переказана ними із книжок, статей, роздаткового матеріалу. При проведенні лекції важливо пам'ятати, що утримувати довільну увагу довго важко навіть дорослим, і тому лекції повинні бути насичені цікавими, але не відволікаючими способами активізації уваги, пам'яті, мислення. Наступні ідеї допоможуть тренеру покращити якість своїх лекцій шляхом залучення учасників.

Конспекти записів. Забезпечте роздатковий матеріал із ключовими положеннями вашої лекції. Відведіть достатньо місця під кожним твердженням для того, щоб учасники могли робити свої записи. Ви також можете включити в цей текст запитання й залишити в цих паперах місце, де учасники будуть записувати свої відповіді на них.

Кружальця на ключових положеннях - покладіть на кожний стіл картку із клейкими кружальцями. Після 10-15-ти хвилин вашої лекції попросіть учасників переглянути свої записи та приклеїти кружки над ключовими положеннями. Тоді попросіть їх повернутися до свого сусіда й поділитися результатами. Альтернатива - дати фломастери, якими підкреслюють найважливіші думки в тексті.

Розмова під час прогулянки (Ток-Вок - від англ. Talk-Walk) - дайте учасникам проблему/питання до вирішення. Запропонуйте їм прогулятися в парах та обговорити це питання. Коли вони повернуться, дайте їм кілька хвилин, щоб записати у своєму блокноті думки, які з'явилися в них після прогулянки. Ви можете попросити цілу групу поділитися своїми ідеями.

Картка думок. Також відома як "павутинка". Використовується з метою активізації попередніх знань або повторення нових. Попросіть учасників записати в центрі паперу ключове слово. Потім попросіть їх написати навколо цього слова інші слова, пов'язані з ним. Попросіть їх організувати свою павутинку по ходу її розробки.

Парний вербальний потік. Ця стратегія може використовуватися з метою активізації мислення на запропоновану тему або для забезпечення можливості перегляду змісту презентації. Кроки проведення є такими:

Розбийтеся на пари. Нехай кожен вирішить, хто буде партнером № 1, а хто - партнером № 2. Визначте тему для обговорення. Партнери повинні говорити по черзі та уважно слухати один одного. Коли приходить черга говорити, не можна повторювати те, що сказав попередній партнер.

Коли ви говорите "Старт", партнер № 1 починає. Після визначеного часу ви говорите "Помінятися", й починає говорити партнер № 2. Достатньо провести три-чотири раунди. Кожен раз зменшуйте час - це підвищить рівень енергії.

Інтерв'ю "3 кроки". Учасники беруть інтерв'ю один в одного в парах за темою тренінгу. Потім, у малих групах, вони діляться своїми знахідками. Трьома кроками в цій ситуації виступають перше інтерв'ю, друге інтерв'ю, обговорення у групах.

Подумайте-поділіться в парах. Задайте питання, яке вимагає аналізу, оцінювання або синтезу. Попросіть учасників подумати індивідуально та записати свої відповіді (1-2 хвилини). Потім у парах вони обмінюються своїми ідеями. Можете попросити учасників поділитися своїми ідеями зі всією групою.

"Бурлакування". Це ефективний спосіб для багатоденного тренінгу. Найкраще проводити на початку дня з метою забезпечення зв'язку з попереднім матеріалом. Попросіть учасників поділити папір на шість частин. Кожна секція повинна мати місце, щоб записати ім'я та ідею. Попросіть учасників підвестися та зібрати ідеї від шести різних людей. Упевніться, що ідеї та імена їхніх авторів записані в кожній секції. По закінченню учасники діляться своїми знахідками в малих групах.

Поверніться до свого сусіда і... Тренер дає цю вказівку та продовжує: "Визначте ключові положення останніх... хвилин", або "Обговоріть почуту інформацію", або "Пригадайте приклади із практики до інформації, яку я презентував", або "Вирішіть, які ідеї найкраще підходять вам і чому".

Керована розмова. Це спосіб визначення ставлення, цінностей та переконань. Розбийте учасників на пари. Скажіть, що розмова між партнерами повинна залишитися конфіденційною. Дайте кожному партнеру листок "Керована розмова", який включає в себе ряд запитань, пов'язаних з їхнім досвідом у рамках певної теми. Корисно попросити їх закрити запитання, на які ще не отримано відповіді. Попросіть учасників по черзі задавати запитання та відповідати на них.

Запитання та час на очікування. Це спосіб підготовки запитань, які ви задаєте після лекції. Після того як ви задали запитання, дайте хвилину на обмірковування. Це дозволить усім обміркувати свої відповіді та значно підвищить якість відповідей.

Зигзаг. Кожному учаснику малої групи дається певний матеріал, у якому він стає експертом. Учасники збираються з учасниками інших груп, які мають той самий матеріал. В експертній групі вони обговорюють ефективні способи ознайомлення з цим матеріалом інших учасників. Після цього вони повертаються до своїх базових груп і кожен учасник по черзі навчає своїй частині матеріалу.

Заповнення фліп-чартів. Це досить веселий спосіб перегляду вивченого. Покладіть на кожний стіл фліп-чарти, маркери та попросіть учасників заповнити їх словами, малюнками, пов'язаними з темою. Деякі поради: створити резюме групи, намалювати малюнки, пов'язані з основними положеннями; намалювати графіті, написати вірш тощо.

3-2-1. Узагальнюючий спосіб, який може використовуватися індивідуально або в малих групах. На фліп-чарті або плівці напишіть цифрі 3-2-1. Будьте гнучкими, і можете запропонувати різні речі, які повинні написати учасники. Наприклад: три ідеї, які ви будете використовувати на робочому місці, дві нові для вас інформації, одна дія, яка буде реалізована негайно, тощо.

Письмові запитання. Замість того щоб запитати: "Чи є у вас запитання?", попросіть кожного учасника записати одне-два запитання з теми. Попросіть декількох учасників прочитати свої запитання та дайте на них відповідь або нехай інші учасники тренінгу дадуть відповіді. Інша альтернатива - розбийте учасників на групи з чотирьох осіб і попросіть їх обговорити запитання кожного. Підходьте до груп, щоби впевнитися, що на всі запитання отримані відповіді.

"Попкорн". Використовується як вступ до вивчення нової теми з метою визначення існуючих знань учасників з теми тренінгу. Попросіть учасників підніматися зі своїх місць і повідомляти одне твердження, пов'язане з темою.

Запитання й очікування. Це продовження вашої лекції у вигляді добре дібраних запитань. Після оголошення запитання групі почекайте хвилину перед тим, як вони дадуть відповідь. Це дозволить кожному добре усвідомити запитання, результатом будуть активніша участь і кращі відповіді. Це є альтернативою до лекції, що передбачає участь учасників у викладенні матеріалу один одному. Кожному учаснику команди дають частину матеріалу, в якій він розібрався краще за всіх. Він обговорює із членом паралельної групи, також відповідальним за цю частину, як краще викласти цей матеріал його команді, та намагається викласти його найкращим чином. Член команди, який "учить" свою команду, відповідає за засвоєння матеріалу командою.


 
 

Цікаве

Загрузка...