WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Адміністративна модель учнівського самоврядування - Реферат

Адміністративна модель учнівського самоврядування - Реферат

Адміністративна модель учнівського самоврядування

Авторська модель заступника директора з виховної роботи однієї зі звичайних шкіл м. Бєлгорода Ганни Володимирівни Борисової стала переможцем конкурсу та нагороджена дипломом II ступеня. Зважуючи на те, що проблема учнівського самоврядування є актуальною для переважної більшості сучасних українських шкіл, пропонуємо вашій увазі публікацію, що допоможе практично налагодити таку діяльність.

Зараз іде процес формування нової системи освіти. Модернізація школи виводить на перший план ідею індивідуально-розвивального виховання. Це вимагає виявлення та розвитку потенційних можливостей кожної дитини, створення умов для самореалізації особистості. Виховання в дітях таких якостей, як ініціативність, самостійність, уміння вести за собою, сміливість, доброзичливість, креативність, цілеспрямованість, стає не менш цінним, ніж оволодіння конкретною предметною діяльністю. Це порозумівається тим, що в сучасних умовах стає затребуваною людина, здатна брати активну участь у перетворенні навколишньої дійсності; яка не боїться брати на себе відповідальність, тобто мати позицію лідера.

Муніципальна середня школа № 18 відкрита в серпні 1964 року. Зараз у школі навчається 524 учні, із них: у початковій школі — 147; у середній ланці — 247; у старшій ланці — 130.

Освітній процес здійснюють 31 учитель, із них: із вищою категорією — 16; з першою категорією — 6; із другою категорією — 7; відмінників народної освіти — 6; нагороджених грамотами міністерства — 2, медалями — 2.

Виховну роботу організують сім учителів початкової школи, 17 класних керівників, три вихователя групи подовженого дня, старша вожата, 15 керівників гуртків і спортивних секцій. Серед 24-х класних керівників школи 12 мають великий досвід роботи як класного керівника, активно застосовують у своїй роботі нові технології виховної роботи.

Школа розташована у "спальному" районі, на околиці міста Бєлгорода. Вона є єдиним вогнищем культури в мікрорайоні. Навколишній соціум різнорідний, але переважає орієнтація на матеріальні, а не моральні цінності. Багато неблагополучних родин, де один, а то й обоє батьків зловживають спиртним. Усе це створює особливе мікросередовище, що й обумовлює потреби школярів.

Проведений моніторинг виявив такі протиріччя, притаманні учнівському середовищу нашої школи:

між потребою школярів у освоєнні нових соціальних ролей та уявленнях, часом перекручених, про них;

між потребою у громадсько-активній діяльності учнів у різних видах соціальної діяльності та відсутністю відповідних умов її реалізації;

між потребою в самоствердженні та недостатніх знаннях про те, як це можна зробити;

між природною потребою бути улюбленим і захищеним і дійсним становищем дитини.

Виникнення в 1996 році дитячої громадської організації СХІД "Спілка хлопчиків і дівчинок" стало початком розв'язання виниклих протиріч, тому що саме СХІД дав можливість учням брати участь у соціально-значущій діяльності. Така діяльність допомагає: навчитися спілкуватися, придбати досвід соціальної взаємодії з іншими людьми, освоїти нові соціальні ролі, визначити правові та моральні норми.

За сім років існування СХІД став для школи, учнів, з одного боку, виключно важливим середовищем самореалізації, з другого — найважливішим фактором соціалізації, із третього — дійсним інструментом захисту прав та інтересів дітей. СХІД став сприйматись кожним його членом не інакше як "Мій СХІД", а в найближчому оточенні — як "Наш СХІД". Таким чином, СХІД одержав загальне визнання.

Опитування громадської думки школярів показало, що 79 % респондентів уважають, що проявити свою неповторність, реалізувати власну ініціативу, одержати суспільне покликання, навчитись вести за собою, а при необхідності бути відомим можна, беручи участь у діяльності СХІДу. Однак виразити себе через діяльність СХІДу можуть тільки 45 % учнів. Виникла природна потреба створення у школі дитячого самоврядування, що дає можливість включення фактично всіх учнів у гуманістичні стосунки, що реалізуються у процесі діяльності.

Розділ 1. Опис моделі учнівського самоврядування

Становлення учнівського самоврядування у школі почалося з роботи ініціативної групи одинадцатикласників, що запропонувала провести анкетування серед учнів школи з метою виявлення бажаючих включитись у творчу роботу. З бажаючих шляхом демократичних виборів була сформована велика шкільна рада. На першому засіданні обрали голову та сформували робочу групу з розробки моделі майбутнього самоврядування. У роботі цієї групи брали участь вожата школи, заступник директора з виховної роботи.

З огляду на досвід самоврядування, накопичений дитячою організацією СХІД, була обрана власне адміністративна модель, ядром якої залишається СХІД. Її створення йшло і "від науки", і "від практики".

1. Цілепокладання

При побудові моделі дитячого самоврядування була сформульована мета: "Реалізація інтересів і потреб учнів у школі".

Для досягнення цієї мети були поставлені задачі:

виявити реальні потреби учнів;

зробити шкільне життя цікавим і захоплюючим;

розвивати індивідуальні якості дітей через різні форми позакласної й позаурочної діяльності;

створювати умови, що сприяють розвитку особистісних якостей учнів, їхньої соціалізації й адаптації в суспільстві;

створити єдиний колектив учнів і вчителів на основі співробітництва.

Визначено принципи діяльності:

добровільності;

творчої активності;

самодіяльності;

ігри та романтики;

виборності органів самоврядування;

змінюваності;

педагогічного керівництва.

Організаційний блок

Шкільне самоврядування має кілька рівнів:

1-й рівень — індивідуальний.

Кожний учень школи має право обирати й бути обраним в органи учнівського самоврядування з урахуванням особистого бажання й рекомендації класного колективу, а також виявляти ініціативу при проведенні будь-якої справи, як шкільної, так і класної.

2-й рівень — рівень первинного колективу.

Усі учні є членами класного колективу, тому основні питання, пов'язані з життєдіяльністю, вирішуються в первинному колективі. Усі члени класного колективу відповідно до своїх інтересів вибирають собі напрям діяльності, якою збираються займатись. Кожна група обирає зі свого складу голову й заступника. Із представників складається рада класу. Усі члени ради по черзі виконують роль голови ради. Рада класу має змінний склад, щоб кожний учень міг випробувати свої можливості, проявити ініціативу в будь-якій діяльності і щоб не було можливості захворіти на "зоряну" хворобу.

Рада класу відповідає:

за справи всередині класу;

за участь у загальношкільних справах;

готує інформацію та пропозиції у вищі органи самоврядування.

Вищим органом самоврядування у класі є загальні збори класу, що збираються раз на місяць, а при необхідності й частіше.

На загальних класних зборах:

планується робота класного колективу;

підбивається підсумок роботи за визначений проміжок часу;

обираються два представники класу у велику шкільну раду — ВШР.

Вибори представників у ВШР проходять у такий спосіб: усі бажаючі висувають свої кандидатури та представляють свою програму. Потім усі члени класного колективу голосують за тих, кого вважають гідними. Ті, хто набрав більшість голосів, одержують право представляти клас у ВШР.

На цьому рівні учнівське самоврядування взаємодіє безпосередньо з класним керівником, який представляє інтереси педагогічного колективу та класного батьківського комітету. Для рішення найбільш важливих питань збираються збори учнів, батьків і вчителів-предметників, які працюють у даному класі.

3-й рівень — рівень колективу освітньої установи.

Головним законодавчим органом є велика шкільна рада, що збирається один раз на місяць. До складу ВШР входить по два представники від кожного з 5–10-х класів, лідер дитячої організації СХІД, а також група найбільш активних одинадцатикласників, які створять "Раду одинадцятикласників", представник педагогічної громадськості.

Функціями великої шкільної ради є:

спільне з адміністрацією та педагогічною радою рішення питань, що стосуються інтересів школи, учнів;

розробка проектів нових законів;

контроль дотримання наявних законів, традицій;

контроль виконання прийнятих рішень;

проведення вертикально-горизонтального аналізу роботи класів;


 
 

Цікаве

Загрузка...