WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Образ «святої землі» у сказанні Катерини Козицької «Я - Херсонеситка» - Урок

Образ «святої землі» у сказанні Катерини Козицької «Я - Херсонеситка» - Урок

УРОК

Образ "святої землі" у сказанні Катерини Козицької "Я - Херсонеситка"

Тема: Образ "святої землі" у сказанні Катерини Козицької "Я - Херсонеситка"

Мета: познайомити учнів з творчістю К.Козицької, допомогти відчути ліризм та високу художню образність поезії, розвивати вміння сприймати і розуміти художньо-поетичне слово, осмислювати прочитане, розширювати кругозір учнів, створити умови для заохочення до розумової діяльності, розвивати культуру мовлення учнів, навчати працювати у групі, творче застосовувати матеріал, формувати критичне ставлення до поставленої проблеми, розвивати мислення, уяву, виховувати любов, повагу до рідного краю, до свого величного минулого.

Основні завдання:

творче застосування знань у нових умовах; проведення захистів проектів учнів; заповнення "листа успішності" кожним учнем; розвиток творчого, логічного і критичного мислення; виховання в учнів любові до рідної землі;

формування здатності відчувати прекрасне й вербальними засобами відтворювати його.

Тип уроку: урок вивчення літератури рідного краю.

Обладнання: тексти твору, фотографія К.Козицької, епіграф, фотографії Володимирського собору, Херсонесу, аудіоматеріал.

ХІД УРОКУ:

1.Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Учитель декламує уривок із "сказання"

...Скотилось сонце яснолице

На обрій.

Сутінки густі

Вже підступили до дзвіниці.

Але ж хрести ще золоті!

У Віри довгий шлях тернистий.

А нам - пильнуй, не помились,

-Перед спокусами ти вистій,

На шлях ступивши променистий,

Призупинись.

І помолись.

Звершилося!

Як серце б'ється, -

Із праху Божий храм воскрес!

І сонне радісно сміється

На куполі цілує Хрест.

Учитель: Севастополь - надзвичайне місто, кожна вуличка, кожна будівля має печатку історії, зберігає якусь таємницю.

Шукаю те, що тут цвіло,

У Херсонесі, серед глиб,

Де чую голос свій давно,

Де думка лине-плине вглиб.

Херсонес, для кожного з нас мас особливе значення, ми захоплюємось його красою.

Ступаючи на землю Херсонесу, нас вражає дух історії, дух величі цього міста. Катерина Козицька, людина найчутливішої душі, оспівує Херсонес , шанує його історію.

У сказанні "Я -Херсонеситка" йдеться про добу Київської Русі та заснування християнства. Катерина Козицька прагнула відобразити цю епоху через особисте сприйняття тих далеких подій. І все у творі пов'язане з сучасним життям, тому так цікаво опинитися у художньому світі Катерини Козицької.

І сьогодні ми відкриємо цей світ для себе.

На уроці ми попрацюємо з "листами успіхів", крок за кроком під час аналізу твору ми заповнимо лист та кожен з вас отримає за цю роботу оцінку.

Бажаю вам успіхів!

2. Цілевизначення.

Учитель. Поміркуймо, що треба знати для вираження свого ставлення до міста, де ми мешкаємо?(відомості з історії, культури, традицій...)

Яких умінь ви маєте набути в результаті виконаної на уроці роботи?

(працювати в групах над проектом, збирати інформацію, формулювати висновки, зіставляти...)

Отже, визначаємо цілі нашого уроку...

Рефлексія психологічної готовності до уроку.

З яким настроєм ви розпочинаєте роботу? Намалюйте обличчя з вашими емоціями

Наприкінці уроку ви проведете самооцінку роботи, а також осмислите свої досягнення. Бажаю вам гарного настрою й успішної роботи.

3. Вивчення нового матеріалу. Захист проектів.

І група Доповідь про автора: (демонструють фотографію письменниці, збірки)

Учень І: Викладач іноземних мов Севастопольського національного технічного університету, члеп Спілки письменників Росії Катерина Козицька - Найдьонова добре відома в літературних колах Криму.

Об'єктивно оцінюючи сьогодення та аналізуючи минуле, перевагу у своїй творчості вона все ж таки віддає чутливому жіночому серцю, яке знаходить вищу правду, коли це стосується людських відносин. І коли думка рветься до обрію всесвітніх проблем, українська мова дозволяє Катерині Дмитрівні, уродженці Чернігівщини, передати словом ті особливі барви, що притаманні лише світосприйняттю не заплямованого дитинства, яке мешкає десь поруч з нами все наше життя.

Учень II: Катерина Козицька поет - романтик, її вірші зрозумій у кожному віці.

Одна за другою впродовж останніх десяти років з'являються книги. Спочатку лірика- "Любові гарячі джерела", "Тайноцвіт", "Крапелька дзвонів", "Слов'янка". Далі робить спроби й у прозі- "Листи Анпи", "Сповідь розстріляного солдата", "Світ підземних шкіл", "Суть". Її оповідання вражають чистою правдивістю й високою художністю. Ці твори написані російською мовою, але пише Катерина Дмитрівна й українською: лірична збірка "Плин", сказання "Я-Херсонеситка", поема "Свята земля". Твори з'являються на сторінках московських журналів "Іспити", "До єдності", в київському журналі "Веселка". Твори письменниці прикрашають сторінки кримських видань - "Чорне море", альманах "Поетична карта Криму", геокультурний альманах, збірка оповідань, віршів, казок для дітей "Кримські чудеса".

Учень : У 1996 році за твір "Слов'янка" Козицька була визнана найкращим поетом року. Ця поема про віру письменниці у кращу долю Київської Русі, віра в розум й мудрість пращурів. Ліричний образ жінки й особистості автора у творі повністю співпадають.

Чи не зворуше ваше серце "Я- херсонеситка"? Це пісня хрещенню Володимиром Русі. Тільки закохана у нашу давню землю людина спроможна так піднесено говорити про неї.

За цю книгу Катерина Козацька у 2002 році отримала диплом лауреата Міжнародного літературного фестивалю дитячих письменників "Кімерійські музи", який проводився в м. Феодосії.

Особливо дорога серцю повість про підземні школи Севастополя, які працювали під час оборони 1941-42 років. Катерина Дмитрівна була близько знайома з головною героїнею книги Наталею Миколаївною Донець. Козицька використала її розповіді того жорстокого часу, документи, фотографії.

На жаль, тираж повісті мінімальний через те, що автор видає їх за свій рахунок. А у спонсорів вона просто не вміє просити. Вона вміє тільки дарувати свої книги бібліотекам, школам, друзям.

Учень : Добра пам'ять у Катерини Козацької про своїх батьків. Разом з братом допомогли видати книгу батька, Дмитра Козицького "Під гілкою роздумів".

Любов до людей й участь в їх долях - провідний лейтмотив всіх творів письменниці,

її натхненна душа всупереч усьому продовжує творити.

Але творчість — це і титанічний труд, повна самовідданість. Вражає велика працездатність Катерини Дмитрівни. Її творчість очищує та єднає душі людей, братські народи заради миру, злагоди і дружби, заради щастя наступних поколінь.

Бесіда з учнями

Що вас вразило у творчій біографії письменниці?

Якою ви уявили Катерину Козацьку? Вона - слабка тендітна жінка, чи

навпаки?

Занотуйте свої враження, думки у "листі успіхів", доберить рядок з віршів (5

балів), які, на вашу думку, влучно характеризують письменницю. Наприклад,

квіточка-сонце з дощем - неспокійна душа - творчість.

Робота з текстом

(учитель вмикає спокійну, тиху музику та читає уривок з твору)

Заплющіть очі та уявіть собі таку картину:

Сідаю я на камінь сивий.

Loading...

 
 

Цікаве