WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шпаргалка - Реферат

Шпаргалка - Реферат

Ліберальний стиль спілкування – походить від сл. " лібералізм" – ідеологічний і політичний лад, що поєднує прихильників демократичних прав. Для нього характерна зайва терпимість, поблажливість, шкідливе потурання.

167.Маніпуляції. Їх місце та роль у спілкуванні.

Маніпуляція – прихований психологічний вплив на партнера по спілкуванню, з метою добитись від нього вигідної поведінки. В основі маніпуляції завжди лежить використання слабкостей співрозмовника. Ніхто не бажає показатися боягузом, нерішучим, жадібним, нерозумним. Навпаки, кожний бажає виглядати гідно, бути великодушним. Захисником, відчувати свою перевагу, значимість, дістати похвалу і т. ін.

Фрази маніпулювання:

 • я завжди буду присутній в твоєму житті

 • ти мене любиш?

 • Ти зовсім мене не кохаєш

 • Ти не зможеш жити без мене

 • Наша розлука зробить нещасними багатьох людей

 • Я не дам тобі жити спокійно

 • Я тебе нікому не віддам

 • Куди ж ти без мене

 • Я тебе так розумію

 • Я для тебе стільки зробив, а ти...

Види маніпуляцій: 1)злякався? 2)що зась це зробити? 3)мавпа на шиї 4)мене роздирають на шматки 5)казанська сирота 6)дитина на роботі 7)дитина в сім'ї 8)образився 9)якби не було тебе 10)уявний хворий 11)домашній мудрець 12)шкода? 13)товстошкірий 14)не з вашими можливостями

Маніпуляції дозволяють одержати для себе щось бажане, не виражаючи прямо своєї потреби.

Можливість маніпулювати людьми криється в них самих, у їхньому нерозумінні самих себе.

Можна назвати чотири джерела маніпулювання:

 1. Людьми керують їхні потреби.

 2. Кожна людина має якійсь слабкості.

 3. Кожний характеризується деякими пристрастями.

 4. Усі люди звикли діяти за певними правилами, дотримуватись ритуалів.

 5. усе це може бути використано і використовується маніпуляторами.

Не має такої людської потреби, яку б люди не навчилися використовувати для управління людиною.

168.Типи маніпулятивної поведінки у навчанні та заходи з її обмеження.

Шостром виділяє наступні типи:

 • диктатор – він, безумовно, перебільшує свою силу6 домінує, наказує, цитує авторитети – коротше, робить усе, щоб керувати своїми жертвами.

 • ганчірка – звичайно це жертва Диктатора і його пряма протилежність. Розвиває велику майстерність у взаємодії з Диктатором. Перебільшує свою чутливість. Характерні прийоми і трюки6 забувати, не чути, пасивно мовчати.

 • калькулятор - перебільшує необхідність все й усіх контролювати. Обманює, крутить, говорить неправду, намагається, з одного боку, перехитрувати, з іншого боку, перевірити ще раз інших.

 • плющ – полярна протилежність калькулятору. Зі всіх сил перебільшує свою залежність. Жадає бути предметом турбот. Дозволяє і поволі змушує інших робити за нього його роботу.

 • хуліган – перебільшує свою агресивність, жорстокість, недоброзичливість. Керує за допомогою погроз різного роду.

 • славний хлопець – перебільшує свою дбайливість, любов, уважність. Убиває добротою. У деякому плані зіткнення з ним куди небезпечніше, ніж із хуліганом.

 • суддя – перебільшує свою критичність. Нікому не вірить, повний обвинувачень, обурення , дуже неохоче прощає.

 • захисник - протилежність судді. Надмірно підкреслює свою підтримку і поблажливість до помилки. Псує інших, співчуваючи понад усякої міри, і не дозволяє тим, кого захищає, піднятися на власні ноги і вирости самостійними. Замість того щоб зайнятися воасними справами, пілкується про нестатки інших.

У реальному житті більшість людей являють собою якийсь один з перелічених типів у найбільш вираженій формі, але час від часу в них " прокидаються" й інші. Людина-маніпулятор безпомилково знаходить собі партнера найбільш придатного типу. Таких людей важко діагностувати, особливо на основі чужих спостережень, тому що вони змінюють стратегію і тактику поведінки в залежності від взаємодії з тим чи іншим партнером і конкретної ситуації.

169.Маніпулятивний стиль поведінки та заходи по його обмеженню.

Маніпулятивна поведінка може бути:

 • активна – маніпулятор прагне очолювати і панувати за будь-яку ціну, за допомогою активних методів, користаючись більш високим положенням у відносинах. Спирається на безсилля інших і домагається контролю над ними.

 • Пасивна – маніпулятор ніколи не виявляє роздратування, млявий і пасивний. Прикидається безпомічним і дурним. Дозволяє іншим думати і працювати за себе. Виграє, терплячи поразку.

 • Змагальна – маніпулятор прагне виграти за будь-яку ціну. Життя – постійний турнір, а люди- суперники чи вороги. Пильний боєць. Сполучення активної і пасивної поведінки.

 • Байдужна – відкидання турботи, маніпулятор грає в байдужність, індиферентність. Намагається піти, відсторонитися від контактів.

Значення маніпулятивної поведінки полягає в тому, щоб розпізнавати її у собі і інших. Заходами щодо обмеження маніпулятивної поведінки можуть бути:

 • відхід – полягає у збільшенні дистанції, перериванні контакту, виведення себе за межі досягнення впливу агресора.

 • Вигнання – це збільшення дистанції, віддалення агресора.

 • Блокування- має на увазі контроль впливу того, хто нападає, побудову перешкод на його шляху.

 • Управління – полягає у контролі впливу, що виходить від агресора, і спробі тиску на його характеристику.

 • Завмирання – це контроль інформації про самого суб'єкта захисту, її перекручування чи скорочення подачі.

 • Ігнорування – виявляється в контролі інформації про агресора, у наявності чи характері погрози з його боку, в обмеженні за обсягом інформації чи перекрученому сприйнятті.

 • Змішані тенденції – базові захисні установи породжують велику розмаїтість між особистісних захисних дій, відіграючи роль спрямовуючих тенденцій.

170.Асертивна поведінка та її роль у спілкуванні.

Асертивність – передбачає, що людина повинна самостійно приймати рушення і нести відповідальність за їх вирішення. Асертивна поведінка – це така поведінка, що дає можливість спокійно, без агресії протидіяти маніпуляторам і задовольняти свої справедливі вимоги. Поняття ас-ї поведінки наглядніше проявляється в таких принципах: ♦об'єктивізація суб"єктивних почуттів (як я виглядаю перед іншими, чи не утискую я когось своїми діями, чи насправді мої неприємності є найбільшими і таке інше); ♦рівність і взаємозалежність (я залежу від інших, але і інші залежать від мене в рівній мірі і повинні зі мною рахуватись). Отже, не наступаючи на інтереси інших не дати ущемити свої інтереси, причому уникнути конфлікта. Асертивну поведінку можна розглядати як альтернативу маніпуляцій ній поведінці.

10 правил асертивної поведінки:

1. Робити висновки про свою поведінку, думки, емоції і нести відповідальність за їх наслідки.

2. Не давати ніяких пояснень чи обґрунтувань, які б виправдовували вашу поведінку.

3. Вирішувати в якій мірі ви відповідаєте за проблеми інших людей.

4. Змінювати свої погляди.

5. Маєте право сказати : „Я тебе не розумію".

6. Робити помилки та відповідати за їх нагляди.

7. Маєте право на нелогічні рішення.

8. Ви маєте право сказати: „Я не знаю".

9. Не залежати від доброї волі інших людей.

10. Ви маєте право сказати: „ Мене це не хвилює".

Дозволяє висловлювати свою думку, не боячись заперечувати; є тактикою задоволення справедливих вимог і відмови від неправомірних домагань у відповідь так, щоб при цьому не уражалися права інших людей; дозволяє знаходити шляхи примирення з критикою і з власними помилками; дає уміння просити про послугу, не відчуваючи незручності. Людина, яка поводиться асертивно, здатна чітко і ясно формулювати те, про що йде мова, як вона бачить ситуацію, що вона про неї думає і як її переживає. Мовлення такої людини виразне і зрозуміле, погляд – відкритий. Таку людину відрізняє позитивне ставлення до інших людей і адекватна самооцінка. Вона досить впевнена в собі, уміє слухати інших і йти на компроміс, здатна змінити свій погляд під тиском серйозних аргументів. Вміє розпізнати маніпуляцію і захистити себе від неї.

171.Асертивні права людини. Можливості їх використання.

Асертивність – передбачає, що людина повинна самостійно приймати рушення і нести відповідальність за їх вирішення. Асертивна поведінка – це така поведінка, що дає можливість спокійно, без агресії протидіяти маніпуляторам і задовольняти свої справедливі вимоги.


 
 

Цікаве

Загрузка...