WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Мотивація і стимулювання діяльності студентів - Реферат

Мотивація і стимулювання діяльності студентів - Реферат

Делегування

Гарно мотивує учнів їх залучення до будь-якого етапу управління процесом навчання. Можливі засоби: особистісно-довірливе звертання до аудиторії, договір з аудиторією, укладання контракту, звертання за порадою до аудиторії; формування почуття "ми"; спільне планування навчання (відбір змісту; форм та методів навчання, контролю), взаємоперевіряння; взаємовикладання; організація групової взаємодії, при якої кожен навчає кожного.

Невелика організація проводить тренінг по розвитку команди. У тренінгу майже немає теоретичної частини. Групу вивозять за місто, у гористу місцевість. Там, у лісі, учасники проходять інструктаж... з техніки безпеки. Справа в тому, що за програмою тренінгу їм слід проробити ряд вправ з підйому в гори. Йти треба в зв'язках. Перш ніж відправитися в гори, учасники під спостереженням інструктора виконують серію підготовчих вправ, в яких вони страхують один одного, виконуючи елементи сходження на каменях, деревах. Потім відбувається саме сходження. Повернувшись в табір, учасники святкують узяття висоти, що тренери символічно порівнюють зі сходженням до успіху в спільній роботі. В організацію співробітники повертаються єдиною, спайною командою16

Закріплення позитивного враження

Спосіб мотивації і стимулювання подальшої самостійної роботи учнів, підтримки їх позитивного враження від заняття, теми, дисципліни, викладача. Найчастіше застосовується на завершальному етапі тренінгу. Можливі прийоми: узагальнення основних думок, підведення підсумків, резюме, заклик до дії ("запрошення" до подальшого вивчення теми), комплімент слухачам, подяка, викликання сміху (особливо потрібно, якщо слухачі помітно стомилися); ефектна цитата (примушує замислитись про її зміст); нагнітання та кульмінації – розрядження (на кінець залишається найважливіше); встановлення зв'язку з попередніми та наступними темами (включається асоціативне запам'ятовування), "навчальне коло" – повторення початку заняття, але на більш глибокому рівні (наприклад, те ж питання, але слухачі самі знаходять відповідь), "ефект Шахеризади" чи відстрочення закінчення (почати цікаву розповідь, пов'язану з темою заняття, і пообіцяти її завершити на наступному занятті).

Викладач на завершенні тренінгового заняття каже: „Ми сьогодні чудово попрацювали. Дякую всім вам, а особливо тим, хто уважно мене слухав, задавав цікаві запитання і брав активну участь у виконанні поставлених завдань. Сподіваюся і на подальшу вашу допомогу".

Значну мотивуючу роль відіграє також зворотній зв'язок.

Техніки стимулювання

Стимулювання можливе через:

 • позитивні підкріплення: схвалення, позитивні відмітки (бали, тести, показники), матеріальні винагороди (призи, подарунки, гроші, цукерки, премії, медалі і т.п.), привілеї, додаткові права, можливість підвищення статусу і т.п. за гарну діяльність та її результати;

 • негативні підкріплення: вербальне (словесне) покарання (засудження, зауваження і т.п.), негативна оцінка, відмітка, матеріальні санкції (штраф, позбавлення привілей, стипендії, балів), соціальна ізоляція (зневага, ігнорування), позбавлення волі, фізичні покарання, погрози у випадку нездійснення діяльності або її недостатньої якості.

Для збереження стимулюючого ефекту психологи радять якомога менше застосовувати негативні підкріплення, а наказувати позбавленням позитивних.

За передчасне виконання завдання тренінг заохочує учасників тренінгу балами.

Після завершення тренінгового навчання тренер нагороджує найбільш активних студентів грамотою-подякою.

Під час тренінгового навчання на великому аркуші паперу записуються бали кожної команди. Після завершення тренінгу команда-переможець нагороджується якимось призом.

За найкраще виконання завдання тренер надає команді право першими отримати наступне завдання (чи обрати місце розташування).

Розробка загальної стратегії мотивування і стимулювання тренінгової роботи в процесі викладання економічних дисциплін

Весь процес мотивування і стимулювання в навчальній роботі можна поділити на декілька етапів:

 1. Початкова мотивація – мотиваційний моніторинг, обговорення принципів і правил тренінгової роботи, презентація теми тренінгу, постановка загальних навчальних цілей тренінгу і пояснення структури тренінгових завдань.

Найчастіше застосовують техніки доведення і переконання, викликання інтересу, навіювання. На цьому етапі тренер також може розповісти про систему стимулювання роботи учасників тренінгу (можливі винагороди заохочення і т.п.). Можлива на першому тренінговому занятті та на початку кожного тренінгового заняття.

 1. Підтримуюча мотивація – постановка окремих тренінгових завдань, підтримка активності і зацікавленості учасників тренінгу в процесі тренінгової роботи.

На цьому етапі часто використовують мотиваційні техніки делегування, викликання інтересу, закріплення позитивного враження. Реалізується система стимулювання учасників тренінгу. Здійснюється на кожному тренінговому занятті.

 1. Завершальна мотивація – забезпечення мотиваційної готовності учасників тренінгу до активної і зацікавленої подальшої участі в тренінгових заняттях, самостійної роботи.

Найдоцільніше на цьому етапі використати техніки закріплення позитивного враження. Застосовується в кінці кожного тренінгового заняття і в кінці всього тренінгу.

Стратегію мотивування і стимулювання в процесі проведення бізнес-тренінгів доцільно представити в матеріалах для тренерів у вигляді опису конкретних прийомів мотивування і стимулювання, які будуть використовуватись на різних етапах навчання. Приклад такого оформлення - у вигляді таблиці.

стратегіЯ мотивації на тренінгу

Тема тренінгу

Ціль тренінгу

Початкова мотивація

Підтримуюча мотивація

Завершальна мотивація

Рекомендована література

 1. Авалян К. Как обеспечить высокое качество тренинга? // Отдел кадров. – 2003. - № 20. – С. 36-39.

 2. Арредондо Л. Искусство деловой презентации: Пер.с англ. – Челябинск: "Урал LTD", 1998. – 513 с.

 3. Артюшина М.В. Групова навчальна діяльність студентів в підвищенні рівня професійної підготовки фахівців // Неперервна професійна освіта: теорія і практика // Науково-методичний журнал. – 2001. – Випуск 3. – С.96-104.

 4. Бадалова М.В. Развитие метафоричности в рамках тренинга интеллектуальных навиков консультирования. - Практична психологія і соціальна робота. – 2004. № 1. С. 1-10.

 5. Бакирова Г.Х. Тренинг управления персоналом. – СПб.: Речь, 2004. – 400 с.

 6. Бакли Р., Кэйпл Дж. Теория и практика тренинга. – СПб: Питер, 2002. – 352 с.

 7. Барнс Л.Б., Кристенсен К.Р., Хансен Э.Дж. Преподавание и метод конкретных ситуаций. – М.: Гардгрия, 2000.

 8. Бишоп С., Тэйлор Д. Тренинг изменений в организации. – СПб.: Питер, 2002.

1 Маслоу А. Мотивация и личность / Г.Гутман (пер. с англ.), Н.Мухина (пер. с англ.). – 3 изд. – СПб.: Питер, 2003. – 351 с.

2 Леонтьев А.Н. Потребности, мотивы, эмоции: Конспект лекций. - М.: Изд-во ун-та, 1971. – 40 с

3 Занюк С. Психологія мотивації та емоцій. - Луцьк: Волинський держуніверситет, 2001. – 178 с.

4 Педагогика и психология высшей школы. - Ростов-на-Дону: "Феникс", 1998. – С. 277.

5 Педагогика и психология высшей школы. - Ростов-на-Дону: "Феникс", 1998. – С. 289.

6 Артюшина М.В. Групова навчальна діяльність студентів в підвищенні рівня професійної підготовки фахівців // Неперервна професійна освіта: теорія і практика // Науково-методичний журнал. – 2001. – Випуск 3. – С.96-104.

7 Пуховська Л.М. Професійна підготовка вчителів у Західній Європі: спільність і розбіжності: Монографія. - К.: "Вища школа", 1997. – С.26.

8 Упражнения: схемы и стратегии. 2-е изд. /Л.Рай. – СПб, 2003. – С.117.

9 Бакирова Г.Х. Тренинг управления персоналом. – СПб.: Речь, 2004. – С. 343-345.

10 Кларин М.В. Корпоративный тренинг от А до Я: Науч.-практ. пособие. – М.: Дело, 2000. - С.43-44.

11 Кларин М.В. Корпоративный Тренинг от А до Я: Науч.-практ. пособие. - М.:Дело, 2000. – С. 209.

12 Бакли Р., Кэйпл Дж. Теория и практика тренинга. – СПб: Питер, 2002. – С. 146.

13 1500 советов тренеру и менеджеру по персоналу / Под ред. Фила Рэйса. – СПб.: Питер, 2003. – С.17-21.

14 Кларин М.В. Корпоративный Тренинг от А до Я: Науч.-практ. пособие. - М.:Дело, 2000.— С. 126.

15 Кларин М.В. Корпоративный Тренинг от А до Я: Науч.-практ. пособие. - М.:Дело, 2000.— С. 66.

16 Кларин М.В. Корпоративный Тренинг от А до Я: Науч.-практ. пособие. - М.:Дело, 2000.— С. 90.


 
 

Цікаве

Загрузка...