WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

• Не слід занадто підганяти групове навчання. Це особливо спокушає, коли ви дуже добре знаєте, як можна привести групу в потрібне місце. Хочеться втрутитися і показати короткі шляхи, дати корисні поради й інструкції. І все-таки учасникам набагато корисніше шукати власний спосіб досягнення цілей, навіть якщо вони довше будуть до нього йти.

• Іноді не варто показувати свої знання і мудрість. Іншими словами, дозвольте учасникам самим дізнаватися якісь речі, щоб вони почували себе безпосередньо причетними до результатів своїх дій. Як говорилося раніше, це може зайняти більше часу, але в підсумку поліпшується якість навчання. Однак не гальмуйте процес, відмовляючись допомагати чи давати пораду. Якщо ви відчуєте, що створюється саме таке враження, краще поясніть вашу ціль і сказати, що, перш ніж прибігати до вашої допомоги, бажано спочатку самим постаратися подумати над питаннями, що виникають.

• Давайте учасникам можливість учитися на помилках. Хоча виникає спокуса уберегти учасників від того, щоб вони перевірили кожне тупикове рішення, деякі з таких тупиків приносять дуже велику користь для навчання. Допоможіть учасникам вийти з нього, коли вони вже уперлися в цегельну стіну наприкінці тупика, але дозвольте їм самим знайти, що ця стіна там існує.

• Більше приділяйте увагу самому процесу, а не результатам. Краще витратити час на розробку способів просування учасників до цілей, ніж найдокладнішим образом розписувати, з чим вони, імовірно, зіштовхнуться по ходу. Результати групового навчання виявляться набагато більш міцними, якщо їхнє досягнення буде особистою заслугою групи.

• Задавайте учасникам питання. Багатьох недоліків у навчанні можна було б уникнути, якби по ходу дії здійснювався зворотний зв'язок. Кращий прийом, що допомагає одержати зворотний зв'язок полягає в тому, щоб не просто його чекати, а попросити його надавати. Немає більш швидкого способу почути коментарі з приводу важливих питань (наприклад, чи не занадто ви опікуєте чи контролюєте групу), чим поставити конкретні питання.

  • Запитуйте думки окремих колег. Відкликання інших тренерів завжди корисні. Особливо важливо всіма способами прагнути довідатися думку колег, у яких є особливий талант ефективно організовувати групове навчання і з належною розбірливістю вибирати прийоми навчання. Їх ви потім можете додати у свою власну колекцію.

Погані навички міжособистісного спілкування. От з цим дуже важко. Проте правда, що іноді шкода груповому навчанню наноситься через недоліки навичок міжособистісного спілкування в тренера. Тут не допоможе проста порада: "потрібно їх поліпшити!" Якщо ви підозрюєте, що у вас є така проблема, то вам придасться наступний список порад.

• У будь-якому випадку постарайтеся це з'ясувати. Якщо вам здається, що ваші навички міжособистісного спілкування перешкоджають успішному ходу групового навчання, яким ви керуєте, то запитайте про це в учасників. Часто в дійсності проблема виявляється не настільки жахливої, як ми її собі уявляємо.

• Визначте для себе розмір проблеми. Наприклад, заведіть звичку приносити із собою на заняття магнітофон, щоб періодично самостійно прослухувати фрагменти записів уроку. Не ховайте магнітофон. Строго говорячи, вам потрібен дозвіл усіх присутніх записувати їхні голоси. Поясніть (наприклад), що ви проводите дослідження про те, як функціонують ваші групи і підкресліть, що ви не збираєтеся оцінювати внесок окремих учасників у роботу групи. Якщо магнітофонні записи будуть приносити вам користь, то можна піти далі й іноді приносити на заняття і камеру. Навіть самі досвідчені інструктори групового навчання, періодично спостерігаючи за своїми діями, продовжують дізнаватися нове про свої навички міжособистісного спілкування.

• Вибирайте таку форму роботи для групи, яка не буде залежати від ваших навичок міжособистісного спілкування. Наприклад, якщо ви непевно себе почуваєте в групі при проведенні презентації, то замість неї підготуйте роздавальний матеріал. Дайте учасникам можливість самостійно ознайомитися з ним, а потім почніть групове обговорення намічених питань.

• Нагадайте собі, що гарні навички міжособистісного спілкування — це ще не все. Ви можете бути, наприклад, провідним спеціалістом у певній галузі, але просто не вмієте пояснювати матеріал навчальним групам. Не слід недооцінювати важливий внесок, який ви вносите у групове навчання. Продовжуйте шукати способи ще краще використовувати ваші сильні сторони, замість того щоб переживати з приводу своїх недоліків.

Недолік чуйності до культурних відмінностей. Подібна поведінка здатна нанести групі серйозну шкоду. Насправді відсутність чуйності до культурних відмінностей більш небезпечна при роботі в малих, ніж у великих групах. Крім того, цю проблему дуже важко виявити. Деякі учасники наберуться сміливості вказати інструктору навчання на його провину. Тому навіть самим досвідченим тренерам корисно регулярно перевіряти себе з цього питання. Тут допоможуть наступні прийоми.

• Читайте. Не бракує літератури про рівноправність, культурні питання і тому подібне. Іноді, читаючи таку літературу, можна з подивом відзначити: "Але ж я іноді так і роблю".

• Спостерігайте з цією метою за іншими тренерами. Дивиться, як вони обходять пастки, а також спостерігайте, як вони в них попадають. Розробіть альтернативні підходи, за допомогою яких можна обійти відзначені проблеми.

• Уникайте упередженості. Для тренера особливо небезпечно мати упередження до різних членів своєї групи, засновані на статевій приналежності, етнічному походженні, передбачуваному соціальному статусі тощо, де припущення можуть виявитися недоречними і необґрунтованими. Однаково рівне поважне відношення до кожного з учасників є важливою частиною прийняття його особистості.

• Окремо поговоріть з кожним членом групи. Наприклад, при роботі зі змішаною групою з'ясуйте моменти, що кривдять культурні чи особисті погляди окремих учасників. Зробити це можна саме під час неформальних, особистих бесід.

• Іноді задавайте прямі запитання. Важливо правильно вибирати момент і учасників, що, на вашу думку, при необхідності підуть з вами на відвертість. Замість того щоб задавати занадто прямолінійні питання (як, наприклад, "Чим я міг зачепити національні почуття?"), краще підводити до цього більш м'яко (наприклад, "Як можуть зашкодити навчанню люди, не виявляючи чуйність до культурних відмінностей учасників?", "У чому це звичайно виражається?" і так далі).

Підтримка собі подібних. Так відбувається частіше, ніж уявляють собі більшість людей. Подібна поведінка відразу стає помітною будь-якій іншій людині в групі, хоча сам винуватець може навіть про це і не догадуватися! Людській природі притаманно відчувати "більш теплі" чи "більш емпатичні" почуття і переживання стосовно тієї людини, яка більше інших схожа на вас, яка розділяє ваші основні погляди, цінності і навіть "зовнішній вигляд". Будь-які викладачі особливо піддані почуттю приязні і подяки, коли угадують у групі свого "послідовника". Якщо вам здається, що для вас існує небезпека подібної поведінки, подумайте, які з наступних прийомів найбільше вам підійдуть.

• Намагайтеся виявити "клонів". Періодично аналізуйте, з яких типів людей складаються групи, з якими ви працюєте. Подумайте, чи є серед них такі, які більше інших схожи на вас (чи, особливо, на вас у минулому). Потім постарайтеся виявити ознаки (нехай навіть самі незначні) особливого до них ставлення з вашого боку.

• Не слід перегинати ціпок. Настільки ж небезпечно критично відноситися до себе подібних, як і виділяти їх. Вони можуть не мати ані найменшого уявлення про те, чому ви ставитеся до них суворіше, ніж до інших. Ті люди, яких ви сприймаєте (свідомо чи несвідомо) як схожих на вас, можуть і не догадуватися про свій особливий стан. Підсвідомо ви, швидше за все, будете ставитися до них так само строго, як ставилися колись до себе і почнете пред'являти до них такі ж вимоги, які ви пред'являли до себе.

Надмірна говіркість. Це одна з найбільш розповсюджених серед тренерів шкідливих звичок. Однак з нею, напевно, легше за все справитися. Наступні поради містять усе необхідне для вирішення цієї проблеми, якщо вона у вас виникла.

• Нагадайте собі, що навчання, в основному, проходить через активну діяльність, а не через слухання. Зосередьтеся на тому, що роблять ваші учасники під час занять, а не на тому, що робите ви.

• Не піддавайтеся спокусі заповнювати всі паузи. У процесі роботи будь-якої групи необхідно робити невеликі паузи для міркування. Коли ваші професійні знання дають вам право висловити свої думки перш, ніж в інших був час зібратися зі своїми думками, то занадто легко піддатися спокусі почати говорити. Пауза, що показалася вам довгою, іншим, зануреним у думки, може здаватися набагато коротше. Дайте людям можливість подумати, а потім допоможіть їм наділити думки в словесну форму. Коли члени вашої групи самостійно можуть сформулювати свої думки і поняття, їхнє навчання стає набагато більш глибоким, а знання міцними.

• Озвучуйте тільки деякі свої думки. Виконуючи функцію експерта в групі (цілком можливо, ви їм і є), ви, напевно, будете знати більше, ніж хто-небудь про розглянуту тему. Однак варто виявляти не усі ваші знання, а тільки деякі. Не попадайте в пастку, вважаючи, що вам потрібно систематично доводити свою компетентність і право на займану посаду.


 
 

Цікаве

Загрузка...