WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

• Не вважайте всі розмови між учасниками недоречними. Досить часто, якщо з'ясовувати, чому розмовляють деякі члени групи, то виявляються вагомі причини. Наприклад: хтось комусь пояснює незрозумілий матеріал чи допомагає нагнати упущене.

• Ближче підійдіть до учасників, що розмовляють. Якщо розмови дійсно недоречні, то вони, як правило, припиняються. Якщо це щось корисне, то вам краще приєднатися і зробити допомогу.

5. Передчасний відхід із заняття. Відносно деякі учасники насмілюються іти з офіційних занять, наприклад презентацій, до закінчення. При роботі в командах спостерігається тенденція, коли учасники ідуть раніше чи не повертаються на заняття після перерви. Наступні ради допоможуть звести до мінімуму подібну поведінку.

• Підтримуйте активність на занятті. Однієї з найбільш розповсюджених причин, чому учасники раніш ідуть із загальних занять, є відчуття, що там не відбудеться нічого важливого. Краще давати групам занадто багато завдань на якийсь проміжок часу, ніж занадто мало. Але на майбутніх заняттях необхідно буде передбачити час на "завершення початого".

• Будьте обережні з перервами. Якщо у вас заняття достатнє довге і необхідно робити перерву на обід чи відпочинок, домовтеся про точний час поновлення заняття. Напишіть його на фліпчарті, слайді чи дошці так, щоб усі не тільки добре почули, але і побачили цю інформацію. Краще запам'ятовується, "неокруглене" час, наприклад "10.43", а не "без п'ятнадцяти одинадцять".

• Залишайте щось особливо важливе для учасників на кінець занять. Наприклад, запропонуйте учасникам з вашою допомогою підвести підсумки проробленої роботи. Підсумкові обговорення повинні стати настільки ж важливими, як і вступні обговорення. Іноді видавайте особливо важливу роздруківку в самому кінці заняття.

6. Учасники не займаються своєю роботою. Багато часу втрачається даром, коли члени групи відволікаються від виконання своїх завдань чи не квапляться переходити до наступного етапу роботи. Ухилення від роботи притаманне людській природі чи, принаймні, іноді притаманне деяким людям. Наступні методи допоможуть вам утримати увагу членів групи на виконанні завдання.

• Насамперед, ясно поясніть, що потрібно зробити. Краще приводити ці пояснення в надрукованому вигляді і роздати по одному екземпляру кожному учаснику. Усні пояснення швидко забуваються і набагато імовірніше поведуть від точного виконання поставленої задачі.

• Перша частина групової вправи повинна бути короткою та простою. Це дає можливість групі швидше нагромадити рушійну силу, яка в майбутньому дозволить без зайвого зволікання переходити до виконання більш складних завдань.

• Чітко визначіть цілі навчання. Коли учасники знають, яку користь вони повинні одержати від виконання конкретної вправи, то вони більш активно утягують у нього.

• Розробіть поетапні завдання й встановіть терміни завершення різних етапів. Учасники прикладають більше зусиль у міру наближення граничного терміну, особливо коли їм загрожують неприємності, якщо вони не встигнуть зробити роботу до терміну. Якщо ви хочете допомогти роботі групи, то стежьте за часом; м'які нагадування — "залишилося шість хвилин" — здатні значно збільшити обсяг зробленої роботи.

7. Відволікаючі елементи. Робота групи часто погіршується через поводження одного чи двох учасників, які її загальмовують чи ведуть убік. Ці перешкоди в основному характерні для занять у групах, а не для лекцій, оскільки не потрібно бути особливо сміливим, щоб створювати перешкоди в неформальній обстановці. Іноді неможливо знайти легкого рішення запобігти такої поведінці, але наступні поради мають допомогти вам справитися з деякими випадками.

• Переконайтеся, що учасник дійсно перешкоджає роботі. Можлива ситуація: ви просто спостерігаєте за роботою різних команд і підійшли до якоїсь команди саме в той момент, коли один з її членів досить емоційно виражав свою думку чи занадто гаряче сперечався. Інші члени групи можуть до цьому нормально відноситися, але тренер може неправильно витлумачити ситуацію, припустивши саме гірше.

• Довідайтеся, чому даний людина створює перешкоди. Іноді причини такої поведінки виявляються у тому, наприклад, що група в цілому втрачає здатність до дій чи члени групи по-різному розуміють зміст завдання.

• Спостерігайте, чи буде повторюватися подібна манера поведінки в цього ж члена групи. Як правило, варто поговорити з людиною, щоб з'ясувати причину такої поведінки. Якщо ситуація не покращиться, тоді потрібно буде змінювати склад команд для виконання різних завдань, щоб людина, що створює проблеми, "діставалася" широкому колу учасників, і якась окрема команда не виявилася в менш привілегійованому стані через постійне виникнення перешкод.

8. Вискочки. Вискочки відносяться до найлютіших ворогів ефективного навчання в групі. З ними потрібно спілкуватися з особливою обережністю, оскільки такі люди можуть "превалювати" у групі, виходячи із самих благих спонукань.

  • Нехай група подумає, як таке відбувається. Наприклад, періодично давайте відносно невелике завдання для виконання всією командою. Можна запропонувати вправу, яка націлена, в основному, на невеликий відпочинок. У процесі роботи запропонуйте учасникам продумати свої відповіді на наступні питання, наприклад:

- На вашу думку, наскільки добре вам, як команді, удалося попрацювати?

- Чи брав хтось ініціативу у свої руки? Якщо так, то як це відбулося?

- Хто говорив більше за всіх?

- Чиї пропозиції в основному ввійшли в підсумкову відповідь на завдання?

- Чи завжди ви були згодні з ідеями, прийнятими командою?

- Чи були у вас якісь думки, що ви не висловили?

Це може спонукати команду замислитися, чи не відбувалося випадків домінування, і знизити тенденцію до домінування при виконанні командних завдань у майбутньому.

• Проведіть обговорення переваг і недоліків напористості. Потім запропонуйте членам групи використовувати на практиці зроблені висновки. Це має призвести до того, що учасники будуть стежити за ознаками напористості друг у друга, а виходить, знизиться імовірність тривалого домінування якогось окремого члена групи.

• Проведіть особисту бесіду з вискочкою. Наприклад, потихеньку переговоріть з проблемним учасником під час перерви чи перед початком наступного заняття. Поясніть, що ви дуже радий, що він може багато чим поділитися з групою, але хотілося б і іншим учасникам надати більше можливостей думати самім.

• Втручайтеся в роботу групи. Іноді корисно вступити у ввічливу суперечку з людиною, що, схоже, хоче домінувати, щоб звернути увагу інших членів групи на себе. Але будьте обережні. Не принижуйте вискочку. Практично немає нічого гірше для розвитку динаміки групи, ніж незадоволений вискочка!

9. Не вислухуються думки інших членів групи. Це може підірвати ефективність і якість абсолютна будь-якого колективу. Не існує простого способу вирішення цієї проблеми, але, принаймні, ви можете подивитися, які з наступних прийомів можуть допомогти з нею справитися.

• Обговоріть цю проблему під час загального введення. Наприклад, почніть з такої фрази: "Усім відомо, що важко спілкуватися з людиною, яка погано чує, але набагато тяжеліше з тією, яка погано слухає".

• Проведіть вправу. Наприклад, дайте групове завдання, на певному етапі якого кожному потрібно накидати на папері чи розповісти загалом висловлення кожного члена групи по даному питанню. Це дозволить звернути увагу поганих слухачів на їхню проблему.

• Включіть елемент взаємної оцінки. Поясніть, що уміння гарне слухати думки інших — важливий елемент роботи групи. Коли учасникам відомо, що за їхній внесок (включаючи ефективне слухання) на якомусь етапі буде виставлятися оцінка, вони скоріше будуть намагатися (може, навіть несвідомо) стежити, як це в них виходить.

10. Усезнайка. Ця ситуація — екстремальна форма прояву домінування. Тут можна застосовувати деякі прийоми проти вискочок, але, можливо, ви захочете (чи будете змушені) піти трохи далі. Зверніть увагу на наступні додаткові можливості.

• Нехай група сама з цим розбирається. Рано чи пізно більшість команд повстануть проти всезнайки, як правило, при першому зручному випадку, коли всезнайка раптом припуститися помилки! Але якщо усе зайде так далеко, це здатно нанести серйозну втрату динаміці розвитку групи. Усезнайка може не оправитися після такого падіння і перешкоджати подальшій роботі групи.

• Поговоріть з усезнайкою віч-на-віч. Ви можете сказати, наприклад, що таку поведінку інші можуть сприймати навіть як не надто напористу, але як агресивну. Іноді досить виявляється вже того, що ви звернули увагу на подібну поведінку, і людина без особливих утрат займе менш агресивну роль у групі.

• Не заохочуйте всезнайку. Навіть коли ця людина права, стежьте, щоб заслуга приписувалася всій команді. Це повинно нагадати всезнайко, що вас цікавить результат роботи команди, а не окремих її членів.

Поведінка тренерів, яка здатна завдати шкоди роботі групи

Основні труднощі і проблеми, що найчастіше зустрічаються в педагогічній діяльності, у т.ч. і в роботі тренера:

  • невміння аналізувати усі компоненти своєї педагогічної діяльності і себе як особистість та індивідуальність;

  • недостатнє розуміння індивідуальне – психологічних особливостей студентів і невміння їх враховувати;

  • невміння побудувати процес спілкування зі студентами і колегами;

  • невміння керувати своїми психічними станами і переборювати психологічні бар'єри.


 
 

Цікаве

Загрузка...