WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

Соціально-психологічні аспекти взаємодії на тренінгу - Реферат

Як реагувати на важкі запитання.

Звичайно "важким" виявляється питання, на яке ми не знаємо відповіді чи до якого можна підійти з різних позицій, але ми не упевнені, яка з них оптимальна. Часто наші тренінги оцінюють на підставі професіоналізму, який ми виявляємо при зіткненні з такими питаннями.

• Не намагайтеся робити вигляд, начебто ви знаєте відповідь, якщо це не так. Набагато краще зізнатися: "Я не упевнений, що можу відповісти на це питання зараз", ніж бовтати щось загальне і видумувати.

• Уточніть питання. Допоможіть учасникам точно визначити, що означає питання. При необхідності питання можна розбити на окремі частини, які припускають окремі відповіді. Запишіть погоджений варіант питання на фліпчарті, щоб кожен міг бачити слова та поміркувати стосовно погодженого формулювання питання.

• Викличте добровольців з числа ваших учасників. Часто при виникненні важкого запитання в одного чи більше учасників є більш чітке уявлення про те, як можна його вирішити.

• Надайте учасникам можливість самостійно попрацювати над важким запитанням. Якщо це питання дійсно важливе, то варто витратити якийсь час, щоб учасники у командах мали можливість у неформальній обстановці провести мозковий штурм із метою пошуку способів його вирішення. Кінцеві звіти команд можуть підноситися зі збереженням певного ступеня анонім-ності конкретних ідей, що народилися під час групових обговорень.

• Уведіть важкі запитання в поточну роботу. Особливо при проведенні занять на своєму постійному робочому місці корисно написати важкі запитання на фліпчарті і залишити їх на стіні. Попросіть усіх записувати свої думки на листочках і наклеювати на фліпчарт. Це можна робити анонімно.

• Будьте готові до того, що на важке запитання може не існувати "правильної відповіді". Подібні питання, як правило, припускають цілий ряд різних відповідей. Завірте, що немає нічого страшного, якщо не знайдеться готової відповіді на таке питання. Спробуйте зібрати якнайбільше альтернативних рішень питання.

• Попросіть учасників скласти "рейтинг" альтернативних відповідей. На кожне альтернативне рішення задавайте питання: "Яка головна перевага даного підходу? Яка найбільша небезпека даного підходу?"

• Запропонуєйе пошукати деякі відповіді на важкі запитання протягом одного чи двох тижнів. Наприклад, пообіцяйте, що ви проконсультуєтеся в колег, що розбираються в темі питання, підсумуєте усі відповіді і роздасте результати учасникам.

• Вітайте важкі запитання. Не намагайтеся повернути учасників до тих завданням, які ви заздалегідь для них запланували. Скажіть приблизно наступне: "Я дуже радий, що виникло таке запитання. Це дуже важлива тема, і її варто розглянути прямо зараз. Спасибі, що підняли це питання".

• Спирайтеся на свій досвід. Наступного разу, коли ви будете проводити подібне заняття, включіть в його план важкі запитання як вивчення ситуації чи прикладів. Ви вже будете озброєні тими ідеями, які сформулювали разом з попередньою групою. Заняття, де відкрито розглядаються важкі запитання, принесе набагато більше користі учасникам, ніж те, на якому проблеми обходять мовчанням.

Поведінка учасників, яка здатна завдати шкоди роботі групи

Часом на тренінгу учасники демонструють різні види поведінки, здатні завдати шкоди чи навіть звести нанівець роботу групи. На кожний з цих стилів поведінки нижче приводяться тактичні прийоми, за допомогою яких викладач може пом'якшити наслідки для роботи групи. Щоб виявляти подібні проблеми, вам знадобиться відслідковувати процес спілкування.

1. Запізнення учасників. Іноді запізнень не уникнути, але в будь-якому випадку це сприймається як зловживання часом тих, хто прийшов вчасно. От кілька способів (на вибір викладача) для боротьби з цією проблемою.

• Допоможіть групі прийняти відповідне правило про пунктуальність. Якщо члени групи самі приймуть подібне правило, то вони скоріше будуть його дотримувати.

• Відзначте, що пунктуальність тісно зв'язана з увічливістю. Нагадайте членам групи, що коли одна людина спізнюється, те цим вона виявляє неповагу іншим учасникам і викладачу (якщо він є), яким довелося чекати.

• Будьте прикладом: не дозволяйте собі спізнюватися. Якщо спізнюється викладач, зовсім не дивно, що й у членів групи з'являються дурні звички. Ваші власні дії розглядаються у світлі того, наскільки ви серйозно відноситеся до навчання групи.

  • Зробіть так, щоб було важливо бути присутнім на початку заняття. Якщо члени групи зрозуміють, що вони пропустять щось важливе в перші хвилини заняття, то вони будуть додавати більше зусиль, щоб приходити вчасно.

  • На початку заняття видавайте щось корисне. Наприклад, видайте роздавальний матеріал, що випереджає тему занять, чи ж поверніть роботи з оцінками прямо на самому початку уроку.

• Уникайте чекання в коридорі. Якщо приміщення для заняття часто виявляється зайнятим навіть під час запланованого початку, то краще перенести час початку заняття на 5 чи 10 хвилин, щоб потім можна було починати вчасно і тим, хто прийшов раніш, не довелося б витрачати час.

2. Учасники не приходять взагалі. Це одна з найбільш розповсюджених скарг викладачів. Невідвідування учасників може серйозно відбитися на роботі групи. Цю проблему можна вирішити за допомогою декількох методів (чи прийомів), включаючи і нижчеподані.

• Зробіть так, щоб дійсно існувала необхідність відвідувати заняття. Якщо члени групи одержують на заняттях мало користі, то, природно, стануть їхній менше цінувати, що може значно понизити їхню споконвічну важливість у списку пріоритетів.

• Ведіть облік відвідуваності. Просте записування присутніх і відсутніх дає зрозуміти, що ви очікуєте, щоб учасники приходили й активно працювали.

• Враховуйте відвідуваність при виставлянні оцінки. Наприклад, скажіть, що 10 % навчального елемента курсу буде залежати тільки від відвідуваності. Це один зі способів досить значно підвищити відвідуваність занять у малих групах. Однак недоліком цього методу є наступне: примус учасників відвідувати заняття призводить до того, що деякі з них можуть бути присутнім фізично, але думки їх усе рівно будуть далеко, що знижує ефективність роботи групи.

• Видавайте якісь матеріали під час кожного заняття. Учасники не люблять упускати роздавальні матеріали, інструкції з виконання завдання чи роботи з уже виставленими оцінками. Важливо видавати ці матеріали учасникам, що дійсно не могли бути присутнім на занятті, але не треба охоче це робити для тих, хто був відсутній без поважної причини.

• Деякі елементи курсу відпрацьовуйте тільки на заняттях у малих групах. Коли учасники знають, що за ці елементи їм виставлять оцінки, поряд з матеріалом лекцій і т.ін., це підвищує бажання відвідувати заняття в малих групах.

• Не скасовуйте занять у малих групах. Учасники швидко уловлюють, що якщо щось можна було скасувати, виходить, це не настільки важливо. Таке ж відношення потім передається і членам інших малих груп.

3. Учасники приходять непідготовленими. Члени малих груп можуть витягти набагато більше користі з занять, якщо вони до них хоч якось готувалися. Однак багато викладачів і інструктори скаржаться, що учасники все рівно приходять, ніяк заздалегідь не продумавши матеріал, що буде розглядатися на тренінгу. Важко змусити готуватися кожного члена групи, і занадто старанні спроби це зробити, швидше за все, призведуть до того, що непідготовлені учасники вирішать не приходити зовсім. Наступні пропозиції мають допомогти вам знайти прийнятну середину, щоб заохочувати учасників добре готуватися до занять, уникаючи при цьому залякування непідготовлених.

• Допоможіть учасникам розробити план підготовки до заняття. Наприклад, краще видати учасникам інтерактивний роздавальний матеріал, щоб вони його заповнили і принесли до наступного заняттю, ніж просто попросити прочитати "третій розділ зі Смита та Джонса". Ви можете попросити їх "самостійно пошукати у главі 5 відповіді на наступні 7 питань" і залишити місце після кожного питання для позначок по ходу читання.

• Обов'язково звертайте увагу на факт підготовки. Якщо члени групи потрудилися підготуватися до заняття, а потім пророблена ними робота ніяк не згадується, тоді в них пропаде стимул готуватися до наступного заняттю.

• Спробуйте починати кожне заняття з невеликого опитування. Задайте кожному один чи два коротких, конкретних питання та запропонуйте тим, що відповідають, самім назвати, кому дістанеться наступне питання. Цей спосіб дозволяє використовувати підготовку, що провели учасники, і утягувати кожного, а не тільки самих активних, готових відповідати на питання.

• Періодично можете просити ваших учнів здавати вам самостійну роботу. Це зовсім не означає, що вам потрібно буде виставляти оцінки, але, поки члени групи виконують якесь інше завдання, ви можете переглянути роботи, щоб зрозуміти, хто серйозно ставиться до підготовки. Якщо ви будете періодично це робити, то учасники будуть намагатися краще готуватися, щоб ви не застали їх зненацька.

• Іноді пропонуйте учасників оцінювати підготовку один одного. Перевага тут полягає у тому, що учасники можуть з'ясувати, як просувається їхнє власне навчання порівняно з іншими. Це також допомагає їм учитися на основі взаємних відкликань. Сам факт надання зворотного зв'язку ішшому учаснику приносить стільки ж користі, як і одержання зворотного зв'язку.

4. Недоречні розмови. На заняттях у малих групах ви саме хочете, щоб учасники розмовляли між собою і множили свої знання під час пояснення один одному якихось моментів. Імовірність виникнення недоречних розмов можна знизити, і наступні пропозиції, імовірно, породять у вас власні думки, як це краще зробити.


 
 

Цікаве

Загрузка...