WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Управління взаємодією на тренінгу - Реферат

Управління взаємодією на тренінгу - Реферат

Після конструктивного переформулювання може виявитися, що "Для нашої ситуації це не підходить" розшифровується як "Допоможіть мені зрозуміти, як я це можу застосувати" чи "Якщо я буду ці закономерности застосовувати, мені ж прийдеться дуже складно!" чи "Я не дуже зрозумів, давайте розберемо це питання більш докладно" чи дійсно для даної бізнес -ситуації ці обговорювані закономірності не підходять. Якщо тренінг закінчується, а група не пройшла даний етап взаємодії, то учасники семінару виглядають незадоволеними і розчарованими. Відкликання можуть бути як різко негативними: "тренінг - порожня витрата часу", так і пасивно байдужими: "послухали, начебто щось корисне було". Дивна справа, як тільки група відреагує на напряжение, яке нагромадилося та перегляне свої чекання з приводу навчання, то і темп, і стиль викладання, і кількість ігор стають "правильними і гарними". Нарешті-то група переходить до етапу, коли ефективність роботи максимальна.

  1. Розробка конкретних індивідуальних схем і стилів роботи. На даному етапі учасники групи зайняті безпосереднім удосконалюванням свого стилю роботи чи деталізацією ідей по розвитку бізнесу. Група демонструє високий рівень продуктивності і працездатності. Учасники активно включені в процес роботи і відкриті для спілкування один з одним. Опір фактично відсутний. Група здатна функціонувати самостійно без тренера, тому що виробилися ціль, норми і правила взаємодії. На відміну від першого етапу ідеї фахівця сприймаються з часткою здорової критики і з розумінням того, що немає вдосконалих закінчених моделей, які можна застосувати до будь-якої ситуації без яких-небудь змін. Група самостійна і потребує лише "інформацію для міркування" та певні методичні рамки, за допомогою яких легше вирішити питання, що висувається перед нею.

Якщо група досягла даного етапу, то це не означає, що тепер "усе буде добре". При зіткненні з новими інформаційними складностями чи труднощями взаємодії слухачі можуть знову демонструвати пасивність, замилування чи невдоволення. Разом з тим дані етапи проживаються на новому більш якісному витку.

Ми розглянули лише варіанти опору, пов'язані з проблемами групи. Однак важливо пам'ятати, що опір може бути захисною реакцією групи на непрофесіоналізм тренера: незнання матеріалу, нецікава подача інформації, неповажне ставлення до аудиторії, невміння управляти динамікою групової взаємодії. На жаль, бувають випадки, коли слухачі бувають травмовані в процесі навчання. І тоді можна почути: "Проведіть з нами що-небудь, тільки не тренінг".

Наступні рекомендації допоможуть вам звести до мінімуму ризик виникнення конфліктів при груповій роботі і максимально збільшити переваги, який можна витягти із ситуацій, коли в людей виникають розбіжності.

• Затвердить право на розбіжності. Важливо розуміти, що люди не завжди будуть погоджуватися між собою. Необхідно узгоджено прийняти процедури з'ясування і дозволу конфліктів (чи примиритися з ними, як з відомими галузями, де існує кілька думок).

• Встановіть причини конфлікту. Коли в групі виникає конфлікт, то при прояві емоцій легко упустити самі глибинні його причини. Діючим прийомом є повернення до самого інциденту, через який усе відбулося, і зробити ретельний його аналіз.

• Запропонуйте команді письмово викласти суть конфлікту. Письмовий виклад спірних питань, проблем і розбіжностей на флічарті чи дошці допоможе їм вийти з зіткнення з людьми. Конфлікт переживається набагато сильніше, поки він не вийшов назовні, поки його ясно не виразили і не визнали факт його існування. А якщо щось "повісили на стінку", то це вже не виглядає настільки застрашливим, і людина, у якої виникали з цього питанню сильні емоції, може відчути себе більш задоволеною. До питань "на стінці" можна повертатися пізніше, коли у групи була можливість усе обміркувати.

• Визначте конфліктуючі сторони. У кого це викликає емоції? На кого вони поширюються? Однак не намагайтеся з'ясувати, хто винуватий. Проводьте межу між особистими конфліктами і конфліктами, які впливають на усю групу.

• Проводьте розходження між людьми, діями і думками. При розборі причин конфлікту в групі краще зосереджувати увагу на діях і принципах. Спробуйте розібратися з усіма діями, що, як з'ясувалося, стали причиною конфлікту. Спробуйте примирити позиції. Якщо конфлікт виник через різницю в думках, це можна використовувати, щоб підтвердити право людей на власну думку і залишити їм можливість при бажанні змінити думку, коли вони будуть до цього готові.

• Творчо використовуйте конфлікт. Можна провести мозковий штурм, щоб розширити ряд думок чи можливих дій, над якими може поміркувати група. Іноді одна чи дві крайні думки, які і призвели до конфлікту у групі, можуть показатися набагато більш обґрунтованими, якщо будуть висловлені всі можливості, і точки дотику можуть виявитися набагато ближче, ніж це здавалося на початку.

• Спробуйте витягти уроки з конфлікту. При виникнень конфліктної ситуації буває корисно попросити кожного учасника виділити конструктивні моменти, які вони довідалися про себе в цій конфліктній ситуації, і узгоджено визначити принципи, на які вся група повинна спиратися в майбутньому, щоб звести до мінімуму збиток від аналогічних причин конфлікту, якщо вони виникнуть знову. Намагайтеся заохочувати групу шукати такі способи виходу з конфлікту, у результаті яких кожний залишиться у виграші і не буде переможця і переможеного.

• Ні в якому разі не дозволяйте конфлікту зіпсувати роботу групи. Можна говорити групам, що метою чи нормою є досягнення консенсусу чи в іншому випадку можна попросити групи визначити, наскільки їм удалося дійти згоди.

• Продумайте процедури арбітражу. Коли конфлікт ніяк не можна розв*язати, для таких запеклих ситуацій можна організувати "апеляційну комісію". У дійсності ця процедура часто дозволяє групам вирішити їхні власні проблеми, а не поглиблюватися у конфлікт.

• Залишіть шляхи до відступу. Коли люди знають, що можуть вийти з нерозв'язної ситуації, то не будуть почувати себе загнаними в пастку, і це навіть збільшує шанси знайти спосіб виходу з конфлікту. Можна дозволяти людям перейти з однієї групи в іншу, але тільки як крайню міру. Враховуйте можливі наслідки подібного кроку для людини, якого сприймають як джерело конфлікту і який переходить у групу, де дотепер не виникало конфліктів.

Рекомендації викладачу по подоланню непередбачених ситуацій на ігрових заняттях

Репутація викладача як тренера залежить не тільки від його професійних і соціально-психологічних знань, але і від того, чи здатний він справитися з непередбаченою ситуацією на ігровому занятті спокійно, без стресу для себе і для інших, гідно та з гумором, не піддаючи сумніву свій професіоналізм і імідж. Однак, якщо труднощі усе-таки виникають, то:

— варто розуміти, що непередбачена ситуація — це нормально. Під час гри може відбутися самий несподіваний поворот подій. Потрібно завжди бути потенційно готовим до будь-яких несподіванок;

— якщо непередбачена ситуація відбулася, то спочатку розберіться у тому, що ж насправді відбувається. Визначте і сформулюйте проблему, після чого повідомте про неї учасникам заняття;

— перетворіть проблемну ситуацію в конкретні "задачі" і "питання". Додайте їх до тих ситуацій та задач, що ви сформулювали раніше. Нехай група з ними працює;

— поцікавтеся, що з приводу цих задач думає кожен учасник заняття. Добре б мати варіанти відповідей, якщо ж вони відсутні, то використовуйте наступний прийом: "Щось мені нічого не приходить у голову. А у вас є якісь міркування?";

— узаконьте непередбачену ситуацію. Якщо проблема дійсно серйозна — зробіть її предметом обговорення в цей (якщо дозволяє час) чи наступний раз. Продумайте наміри і чекання, тобто цілі та результат);

- запитуйте слухачів про можливі непередбачені ситуації. Іноді самі ті, кого навчають, формулюють актуальні проблеми інтерактивної взаємодії. Такий підхід дозволяє їм виявляти велику активність, особисту зацікавленість у вирішенні проблем, відчувати себе безпосередньо співпричетним дороботи;

- якщо під час гри виник складний момент, то не варто відразу ж перетворювати усе у жарт, це може викликати неадекватну реакцію, потрібно спробувати використовувати всі конструктивні прийоми і тільки тоді, коли вони вичерпані, спробувати розрядити обстановку чи, наприклад, раптово зробити перерву;

- будьте потенційно готові до усього. Завжди тримайте в розумі можливості подолання непередбачених ситуацій (згас світло в аудиторії, зламалася необхідна техніка, йде ремонт у сусідньому приміщенні і т.ін.);

- витягайте практичні уроки з усього, що відбувається. Якщо вам вдалося справитися з проблемою, тобто перетворити її у вправу, слухачі запам'ятають ваш успіх і теж витягнуть уроки. Крім того, це допоможе вам стати визнаним лідером;


 
 

Цікаве

Загрузка...