WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Концептуальні засади впровадження інформаційних технологій навчання у систему професійної освіти - Реферат

Концептуальні засади впровадження інформаційних технологій навчання у систему професійної освіти - Реферат

Реферат на тему:

Концептуальні засади впровадження інформаційних технологій навчання у систему професійної освіти

Сучасні світові соціальні, культурні та економічні тенденції зумовлюють нову парадигму розвитку людини, врахування потреб та потенціалу розвитку особистості, зміни її ціннісних орієнтацій, формування активної життєвої позиції. В той же час екологічні, ядерні та інші глобальні проблеми сучасного світу загрожують існуванню людства і тому вимагають докорінної зміни стратегії людської діяльності, переоцінки розуміння смислу людського буття. Але такі зміни не відбуваються автоматично. Тут, насамперед, необхідно нове бачення смислу життя особистістю, яке забезпечило б їй адекватне сприймання і усвідомлення світу та реалізацію нею нової стратегії діяльності. Яка ж суспільна організація має формувати таку особистість? Безперечно, основний тягар, безо всякого сумніву, покладається на освіту.

Вона має забезпечувати підготовку людину протягом всього життя, створити необхідні умови для доступу кожної людини до оволодіння новими знаннями, вміннями, компетенціями, цінностями. Йдеться про ціннісний підхід, який передбачає, щоб освіта ХХІ ст. забезпечувала неперервність у всіх ланках освіти. Отже виникає необхідність створення суспільства, яке постійно навчається.

Також "інформаційно-технологічний виклик ХХІ століття об'єктивно зумовлює необхідність широкого впровадження інноваційних підходів до змісту та організації навчання в умовах неперервної професійної освіти. Суспільство, що базується на знанні, зумовленому цими змінами, має запропонувати принципові нові, досі не бачені методики в галузі професійної освіти і підготовки", – підкреслює академік Н.Г.Ничкало (2, 11).

Закономірно виникають запитання: "Чи формує сучасна освіта таку особистість?", "Чи забезпечує сучасна освіта оптимальне сполучення гуманізації освітнього середовища і та її технологізацію?" Відповідь, на жаль, негативна. Вона не тільки не готова, але і не спроможна у переважній кількості країн, у тому числі й в Україні, до розв'язання цього важливого завдання. Тому ЮНЕСКО обґрунтовано констатує загальносвітову кризу в освіті, ХХІ століття оголосило "століттям освіти" і намагається розробити сучасну ефективну освітню модель. На жаль, військово-професійна освіта військовослужбовців строкової служби також знаходиться у кризовому стані. Для вивчення стану військового навчання нами влітку 2000 року було проведено дослідження, якими були охоплені військовослужбовці строкової служби (274 солдатів і сержантів, у тому числі, за освітою, з вищою і неповною вищою освітою – 11, середнє спеціальною освітою – 139, середню освітою – 99, 9 класів і менше, 25; за періодами служби: першого періоду – 135, другого – 74, третього – 65; за посадами: старшин рот – 2, заступників командирів взводів – 14, командирів відділень – 40, рядових – 218; за видами військ: військовослужбовці сухопутних військ – 47, ППО – 152, артилерії і ракетних військ – 43, інших видів і родів військ - 32) і офіцери, які виступали у ролі експертів (40 офіцерів, у тому числі, за посадами: командири військових частин – 3, заступники командира частини – 6, командири батальйонів – 6, заступники командири батальйонів – 6, командири рот – 6, інші - 13) (див. табл. 1).

Таблиця 1

Сучасний стан навчання військовослужбовців строкової служби

Збройних сил України

Оцінка стану навчання

Військовослужбовців строкової служби

Всього

У тому числі

солдати і

сержанти

офіцери-експерти

кількість

%

кількість

%

кількість

%

не бачу якихось особливих відхилень

97

31,0

84

30,8

13

32,5

знаходиться у незадовільному стані і потребує реформ

98

31,3

79

28,9

19

47,5

знаходиться у стані кризи та вимагає заходів термінового характеру

52

16,3

45

16,5

6

15,0

важко відповісти

66

21,0

65

23,4

2

5,0

інше

1

0,4

1

0,4

всього

314

100,0

274

100,0

40

100,0

З метою з'ясування основних напрямків виходу із кризового стану військово-професійної освіти нами було поставлено запитання "Які аспекти реформи навчання військовослужбовців строкової служби Збройних сил України потребують наукового обгрунтування?". Ми отримали такі дані (див. табл. 2).

Таблиця 2

Основні аспекти реформування навчання військовослужбовців строкової служби Збройних сил України

Основні напрямки реформування навчання військовослужбовців строкової служби Збройних сил України

Категорії опитуваних військовослужбовців

Збройних Сил України

загальна оцінка

офіцери-експерти

солдати і сержанти

першого періоду служби

другого

періоду служби

третього періоду служби

педагогічна підготовка військових педагогів

64,4%

96%

37,8%

34,3%

49,3%

нові концепції і технології навчання військовослужбовців строкової служби

45,05%

46,2%

44,4%

50,0%

37,3%

структурна перебудова навчання військовослужбовців строкової служби

42,85%

45,6%

31,1%

41,4%

47,8%

теоретичні, методологічні і методичні основ навчання військовослужбовців строкової служби

38,5%

37,25%

28,1%

44,9%

46,3%

сучасні методики і методи навчання військовослужбовців строкової служби

35,5%

39,5%

28,9%

32,9%

32,8%

формування мотивації навчання військовослужбовців строкової служби

32,2%

38,1%

20,7%

27,1%

31,3%

нова (гуманістична) парадигма навчання військовослужбовців строкової служби

31%

30%

28,9%

37,1%

29,9%

гуманізація, гуманітаризація, демократизація військовослужбовців строкової служби

25,6%

18,35%

36,3%

44,3%

23,9%

інше

3,35%

4%

,7%

7,1%

,0%

Об'єктивність отриманих результатів підтверджується практичним збігом оцінок офіцерів-експертів і військовослужбовців строкової служби щодо основних напрямків реформування навчання військовослужбовців строкової служби в Збройних силах України. Аналіз отриманих результатів свідчить, що робота спрямована на подолання кризи у військово-професійній освіти повинна мати комплексний характер, охоплювати ряд суттєвих напрямків: методологічний (На основі якої філософської концепції реформувати національну систему освіти, у тому числі й військову?), науково-теоретичну (Спираючись на які дидактичні концепції організувати навчальний процес?), методичний (які методики і методи використовувати у навчальному процесі?), особистісний (Яка роль педагога і учня у цьому процесі?). Проаналізуємо з цих точок зору сучасну систему освіти в Україні та специфіку впровадження інформаційних технологій навчання.


 
 

Цікаве

Загрузка...