WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Укладання КНП в ГФС - Реферат

Укладання КНП в ГФС - Реферат

Реферат на тему:

Укладання КНП в ГФС

Наслідуючи принципу застосування готових форм середовищ (ГФС)(2), для лабораторії технічної механіки укладались комп'ютерні навчальні програми (КНП) спочатку у середовищі Microsoft Word, але це виявилось складним для укладання обчислювальних частин програми, що потребувало багато часу навіть у досвідченого оператора, що працював під керівництвом досвідченого "адміністратора", тому наступного разу (1) для укладання всієї програми було застосовано середовище Microsoft Excel (3), що дозволило дуже просто і навіть витончено укласти обчислювальної та тестової частини КНП, але в нас залишились претензії до інформаційно-демонстраційної, допоміжної частини програми. Практичні роботи з технічної механіки мають ту специфіку, що потребують багато чисельних розрахунків, тому вивільнення студентів від такої роботи (набуття навичок обчислень не входить до завдань технічної механіки) надає можливість приділяти увагу переважно методології предмету. Але каменем спотикання виявилась недосконала, значно гірша за ту, до якої звикли студенти у середовищі Windows, допоміжна система, тому після багатьох спроб було обрано для довідника середовище Microsoft Word. Було обрано форму багатофайлової системи довідника. Кожен файл у стислій формі дає відповідь на одне запитання, що може виникнути при роботі у КНП. Звернення до файлів довідок здійснюється через гіперпосилки.

Нижче описується укладання КНП для проведення проектних (добірних) розрахунків у технічній механіці. За дидактичними принципами КНП як елемент інформаційної технології навчання повинна складатись з інформівної (демонстраційна), виробничої (обчислювальна), контрольної (тестуюча) і допоміжної (helping) частини (рис. 1). Найбільш вдалою вважається програма, в якій допомога є відкритою як з виробничої, так і з контрольної частин КНП. Допоміжну частину програми можна укладати для звернення до неї за ключовими словами (гіпертекст) або з кожного питання допоміжний текст поміщається на окремому слайді у Power Point або у окремому файлі Word.

На рисунку 1 стрілками показний зв'язок допоміжної частини програми з іншими. Демонстраційну частину КНП за бажанням укладача (він же й викладач) можна також представити або як окремий документ, або як бібліотечку файлів. Краще всього ця частина виглядає у Microsoft Word, тому що вставка формул, рисунків, звукового супроводу та динамічних відеокліпів у цьому середовищі легко здійснюється після одного тренувального заняття. Таким чином, навіть текст, що несе суху інформацію, можна оживити, зробити динамічним.

Укладання виробничої частини припускає різноманітні варіанти, які тут обговорюються на прикладі рис. 2, де показаний фрагмент обчислювальної частини програми з проектного розрахунку плоскопасової передачі з синтетичним пасом. У наведеному фрагменті у спеціальну комірку слід проставити № формули зі списку на окремому аркуші книги Excel. До комірки ставиться у відповідність примітка, де дається інструкція із заповнення змісту комірки. При вірному виборі формули проводяться відповідні обчислення. Саму формулу можна викликати на робочий аркуш книги Excel, якщо виникає потреба або провести обчислення самостійно, або для друку звіту, або з іншої мети.

Якщо до формули входить табличний параметр, здійснення обчислення за вірною формулою приводиться у відповідність також із вірним вибором таблиці і параметру. Таке складне (вчитель – звичайний користувач!) моделювання проводиться простими логічними функціями "ЕСЛИ()", "И()". Студенти за повними інструкціями самостійно укладають такі програми після трьох занять з ЕТ Excel. Цікавим ще є те, що обговорюване середовище не потребує особливих зусиль укладача із захисту змісту бланка від "пошкодження". Всі достатні інструменти захисту вмонтовані у самому середовищі. Так що, якщо комірка L36 заповнюється учнем, то комірку L 38 "заповнює" комп'ютер, і учень не може заповнити її сам. Наочно комірки відрізняються кольором. У випадку бажання звернення за допомогою можна запропонувати учневі або графічний об'єкт, або комірку, або кнопку з панелі інструментів "Формы". У перших двох випадках краще користуватись гіперпосилкою, а в останньому – укладати відповідний "макрос".

Тестуюча частина КНП також укладається в середовищі Excel. Приклад, що показаний на рис.3, повністю висвітлює зміст і методику тестування учнів.

Контрольні запитання є такими, що вони припускають кілька відповідей, які, у власну чергу, містяться у комірці на перетині колонки І (на рис.3) та рядка із конкретним запитанням і сховані у примітці. Учневі достатньо навести курсор "мишки" на цю комірку, і перелік можливих відповідей висвітлюється у відповідній рамці. Проставляючи у відповідній комірці номер вірної, на погляд учня, відповіді, він одразу ж бачить якість своїх дій. Для учнів молодшого віку в цьому випадку можна писати "вірно" або "невірно", для студентів було прийняте більш логічне для ЕТ "1" та "0". При необхідності перевірити знання студентів зміст комірок колонки "Якість відповіді" ховається наданням символам кольору фона і захищаючи їх від втручання учнів, що передбачено властивостями Excel. Наведений тільки один варіант тесту. ЕТ Excel дозволяють використовувати як текстові, так і графічні і звукові тести, тому вибір та сукупність варіантів залежатиме тільки від уяви та педагогічної кваліфікації вчителя або викладача.

Таким чином, цілком правомірними, на наш погляд, будуть наступні висновки:

1. Пакет Microsoft Office дозволяє укладати повноцінні з точки зору дидактики і вимог навчальних інформаційних технологій комп'ютерні навчальні програми;

2. Укладання КНП в середовищах програм Microsoft Office не потребує спеціальних знань і великого досвіду роботи з цим пакетом, достатньо виконувати кілька простих інструкцій і володіти комп'ютером в межах першого, початкового рівня;

3. Програми, укладені за принципом застосування ГФС, несуть віддзеркалення особистості вчителя, що є важливим як для учнів, так і для самосвідомості вчителя, тому що при укладанні програми вчитель має можливість побудувати методику викладання навчального матеріалу у відповідності із власним досвідом і уявою.

Література

  1. Карпенко А., Пахотіна М.В. Підготовка лабораторних робіт за допомогою інформаційної техніки / Збірник наукових праць студентів. – К.: Наук. світ, 2000.

  2. Пахотіна М.В., Пахотіна П.К. Принцип застосування готових форм середовищ / Комп'ютери в навчальному процесі. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції. – Умань: Інкомтех, 1999.

  3. Харвей Г. Excel 5.0 для "чайников". – Киев: "Диалектика", 1995.


 
 

Цікаве

Загрузка...