WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Реалізація студентської молоді в творчості як передумова досягнення психологічного здоров’я - Реферат

Реалізація студентської молоді в творчості як передумова досягнення психологічного здоров’я - Реферат

Багато яскравих ситуацій було згадано з дитинства, часто студенти, звертались до віку підліткового, до ранньої юності. Згідно оповідань, студентами технічного вузу часто виявлялись минулі вихованці художніх та музичних шкіл, частина з яких, не прагнули поступати до технічного вузу.

Відносно гендерного аспекту студентських захоплень особливо поширеним серед дівчат є любов до танців, вишивки, моделювання одягу, вирощування квітів; для хлопців поширеними є захоплення різьбою по дереву, дизайнерство, WEB-дизайн, комп'ютерна графіка, photoshop, заняття спортом, радіолюбительство, технічна творчість. Дехто розглядає, в якості творчих проявів, експерименти зі своєю зовнішністю, бажання "виділятись із сірого натовпу". Серед "нових" видів творчості можна назвати складання смс-віршів, створення музичних кліпів, засвоєння нових програм, пов'язаних з комп'ютерною графікою. Також деякі студенти писали про креативні прояви під час учбового процесу, нестандартні ситуації в повсякденному житті, так, один студент досить кумедно описав випадок, як "провчив" сусідського нахабного кота та ін. Прикладів справжнього захоплення технічною творчістю як для технічного вузу виявилось небагато.Хоча частина студентів віддають перевагу радіолюбительству, технічній творчості і визнають, що пішли в технічний вуз за покликанням. Таких студентів виявилось 11 з 50-ти, зважаючи, що аналізувались роботи 50-ти студентів факультету радіоелектроніки та машинобудування.

Частина студентів (28) продовжує визнавати творчим і своє теперішнє життя, в той час як більшість скаржиться на брак часу, відносять свої творчі успіхи до пори дитинства та шкільних років.

Слід сказати, що роботи студентів, які визнають себе творчими в теперешньому житті відрізняються калоритною мовою, цікавими спостереженнями, часто їх автори передають свої емоції та почуття, що робить їхні описи більш "живим", висловлені думки більш відрізняються нетривіальністю. Вони не просто згадують творчі випадки з минулого, а діляться своїми сьогоднішніми задумами.

Відносно реалізації творчих здібностей можна умовно розділити студентів на три категорії: студенти, що мають нахили до технічної творчості і відчувають себе адаптованими, студенти, які поєднують навчання з творчими хоббі, дарують свою творчість близьким чи друзям, це дає їм змогу відчувати себе впевненіше в студентському середовищі і третю групу можна виділити як групу студентів, що мають проблеми з адаптацією, переживають внутрішній конфлікт. Цікаве метафоричне порівняння приводить студентка економічного факультету: " Мені чомусь здається, що вся моя творчість зібрана у яйце і замкнута скорлупою невпевненості і відсутності підтримки. Проте, інколи воно знаходить дірочку і сяє звідти як промінчик і з часом ця дірочка знов закривається байдужістю інших, і, можливо, власною теж."

Запропоновану творчу роботу багато студентів визнали цікавою та корисною: "Мені імпонує тема завдання. Є над чим подумати", деякі студенти пишуть, що робота викликала в них позитивні емоції, підвищила віру у власні сили: "Це допомогло мені зрозуміти деякі мої нахили до окремих видів роботи, зокрема, радіотехніки". " робота викликала багато позитивних емоцій, адже я згадала найщасливіші роки мого життя".

Деякі студенти пишуть, що на початку виконання роботи вони відчували певну розгубленість, а в кінці задоволення, їхня думка про себе як "бездаря" дещо змінилась. І досить часто студенти визначали: "Я проявляю себе як творча особистість вже зараз коли пишу цю роботу". Таким чином, звернення до позитивного досвіду власної творості сприяло самопізнанню та психологічному здоров'ю студентської молоді.

Висновки.

Представники гуманістичної психології розглядають схильність до творчості як прояв психологічного здоров'я. Психологічне здоров'я вивчається в сучасній психології як комплексне поняття, що включає здатність до самоактуалізації, життєтворчості, наявності сенсу життя, позитивного впливу на оточуючих, на відміну від категорії психічного здоров'я, що визначається передусім, нормальним функціюванням психічних процесів та стабільністю психіки.

Студентський вік є сенсетивним періодом формування життєвих цінностей та постановки життєвих завдань, в тому числі, спрямованих на реалізацію творчого потенціалу та досягнення психологічного здоров'я. Потреба творчої самореалізації, самоактуалізації особистості розглядається науковцями як передумова психологічного здоров'я.

На основі виділених критерієв креативності аналізувались студентські роботи на тему: " Випадки з мого життя, коли я проявляв (ла) себе як творча особистість". Підводячи підсумки можна сказати, що тема творчості цікавить майже всіх опитаних студентів, більшість з них відчуває потребу в творчій самореалізації, проте лише незначна частина опитаних реалізує творчі здібності в сьогоднішньому житті.

Уявлення про творчість та творчу особистість виявились різноманітними, а значить і оцінка себе як творчих особистостей, теж була зроблена на основі різних критеріїв. Частина студентів виявили розуміння творчості близьким до концепції первинної творчості А.Маслоу, вони визнавали кожну людину від народження творчою та вважали творчими себе, що знаходило підтвердження в описанні цікавих випадків, калоритної емоційної мови. З іншого, боку, розуміння творчості виключно як обдарованості в сфері мистецтва, обмежувало студентів в прийнятті себе як творчої особистості та процесі самоактуалізації.

Більшість студентів визнавала, що творчі прояви залишились, здебільшо, в минулому. Лише в деяких випадках була описана проблемна ситуація та шлях її творчого розв'язання. Відносно мотиваційних джерел творчості, слід зазначити, що більшість оріентована на зовнішню мотивацію. Незначна частина студентів виявила усвідомлення емоцій та почуттів, в контексті творчого процесу, що можна розглядати як проблеми розуміння себе на рівні емоційної сфери. Отже, згідно виділеним критеріям креативності, більшість студентів мають проблеми з реалізацією творчих здібностей у сьогоднішньому житті. Для них залишаються актуальними проблеми самореалізації, переживання внутрішнього конфлікту, що свідчить про труднощі досягнення психологічного здоров'я.

Певна частина студентів усвідомлює внутрішній конфлікт між потребою в творчості та можливістю її реалізації, що дає можливість працювати в напрямку особистісної інтеграції.

На основі проведеного аналізу робіт можна зробити висновки, що прийняття себе як творчої особистості на рівні "Я-концепції" та уявлення про творчість в традиціях гуманістичної психології сприяють реалізації студентської молоді в творчості.

Література.

  1. Фромм Э. Гуманистический психоанализ. — С.-П.: Юпитер. — 2002, с.298—318.

  2. Роджерс К.Р.Взгляд на психотерапию. Становление человека. — М.: Прогресс, с.409—421.

  3. Виноградова В. Проблеми соціалізації студентської молоді.// Соціальна психологія. — 2007, спец.випуск. — с. 150—151.

  4. Э. Эриксон Детство и общество. — СП.:б. — Ленато. — 1996. — с.16—17.

  5. Волочков А.А. Ценностная направленность личности как выражение смыслообразующей активности // Психологический журнал. — 2004. — № 2. — с. 22—25

  6. Чепелева Н. Наративні психотехнології. — К.: Либідь; 2006, с.5—17.


 
 

Цікаве

Загрузка...