WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Реалізація студентської молоді в творчості як передумова досягнення психологічного здоров’я - Реферат

Реалізація студентської молоді в творчості як передумова досягнення психологічного здоров’я - Реферат

Переважна більшість студентів (65) визнали, що творчою особистістю є кожна людина:: "творчість — є дарунком від Бога. З раннього дитинства люди творять", "Творчість — не є долею "обраних", вона доступна будь-кому", " Не існує в світі людини, яка б не мала таланту або хисту до чого-небудь". Але, трохи конкретизую чи, молоді люди визнавали, що рівень прояву та реалізації творчих здібностей в різних людей є різний. Зокрема, хотілось би звернутись до роботи студента, що усвідомлює талант як життєвий вибір: "Людина не має вибору. Вона може показати свою бездарність або талант. Можна вчитися або бути бездумним споживачем".

Відносно уявлення про себе як про творчу особистість на рівні "Я-концепції", більша половина з впевненістю визнавали себе творчими особистостями та з гордістю наводили чимало прикладів з власного життя: "Я проявляю себе як митець, оскільки постійно малюю", "Я намагаюсь бути творчим і випромінювати нові, цікаві, оригінальні ідеї". Інша частина студентів себе називали звичайними, проте, описували моменти життя пов'язані з певною творчістю: "Творчою людиною я ніколи не був, хоча різав по дереву, вишивав, в'язав, кував метал в сільській кузні.."

Деякі студенти, відмовлялись називати себе творчими особистостями, виходячи з негативного уявлення про людей, що вважають себе творчими: "За маскою поетів та письменників, музикантів, сценаристів та художників ховається велика кількість бездарних ледарів".

Інша студентка, навпаки, звертає увагу на моральний аспект творчої людини, вважаючи, що їй передусім, мають бути притаманні чесність, порядність.

Цікавою є думка дівчини, переконаної, що "творить кожний день і кожну мить". Вона вважає важливим аспектом творчості самоприйняття, впевненість у своїх силах: " Потрібно полюбити себе таким як ти є. Всі внутрішні перебудови відобразяться на зовнішніх вчинках і ти відчуєш себе творчою людиною". Аналізуючи роботи, слід сказати, що студенти, які вважають себе творчими в більшій мірі описують приклади з життя, де використовувався творчий нестандартний підхід.

Можна вважати, що в роботах лише кількох студентів була виявлена певна проблема та запропоноване її вирішення. Студент з машинобудівельного факультету описав свою технічну знахідку, де він вдосконалив карбюратор, збільшивши його потужність. Інший юнак, проявив нестандартний підхід в побуті, зробивши полички з двох старих телевізорів. Найбільш цікавою в даному аспекті виявилась робота, де студент факультету радіоелектроніки описує весь творчий процес від початку виникнення проблеми, включаючи інкубаційний період та інсайт і величезне задоволення від процесу та результату: "..будучи ще десятирічною дитиною я любив слухати музику. Але, нажаль, магнітофон зламався. Батьки мали нагоду відпочити від гучної музики, тому не спішили віднести його в ремонт. Упродовж кількох днів я думав, як зарадити цьому. Звісно, щоб полагодити магнітофон самому, знань було маловато. Але часто спостерігаючи, як дідусь паяв інкубатор чи ще якийсь пристрій, я знав, як користуватись паяльником. Я думав, що зможу сам справити магнітофон.

Якось увечері я довго не міг заснути. Ідеї стовбичили у моєму мозкові. Я відчував їх зіткнення, аж поки декілька з них не об'єдналися між собою. Я чітко уявив собі, що треба робити. Це було осяяння!

Вранці (це був вихідний день) я взявся за роботу. Свідомо я розумів, що я не знаю ні законів фізики, ні радотехніки. Моя свідомість підказувала мені, що може нічого не вийти, але щось далеке підсвідоме нашіптувало мені: попробуй, може вийде, фантазуй і одержиш результат.

Пісвідоме перемогло. Я взявся до роботи: розкручував шурупи, щось відпаював, щось припаював, захищав контакт. Я був щасливий! Я творив! Сам процес творення був для мене щастям! І чудо здійснилось! музика залунала знову, хоча жменя деталей залишилась, важливо було те, що я працював, що мені це подобалося, я хвилювався за результат, шо вказує на чуттєву природу людської творчості."

Відносно критерію переважання внутрішньої мотивації над зовнішньою, важливо відмітити, що значна частина опитаних посилається в роботах на "соціальний успіх": "Я закінчила художню школу з відзнакою", "Я брав участь у всеукраїнській олімпіаді по інформатиці, зайняв призове місця, за це мене поважають", " коли я прочитав вчительці вірш, їй сподобалось і мені запропонували виступити з ним на батьківських зборах" та ін. У деяких студентів творчість асоціюється з відмінним навчанням у школі, досить поширеними були роботи, де йшов перелік відвіданих гуртків, конкурсів, в яких приймав участь студент та з гордістю згадувався високий результат — зайняте призове місце. Отже, в даному випадку слід говорити про переважання зовнішньої мотивації. Причому, як правило, в цих роботах не йшла мова про певні внутрішні переживання, захоплення, рівень рефлексивності виявлявся досить невисоким., була відсутня проблемна ситуація. Водночас, висловлювались думки, що свідчили про переважання внутрішньої мотивації до творчості.: "Я малюю не через те, що вважаю це корисним, чи мені це подобається. Це просто органічно війшло в моє життя. Як ще один прояв мого внутрішнього "Я"". Виділивши роботи, пов'язані з автономністю в творчості, можна сказати, що ця позиція висвічується в роботах 9 студентів, хоча вони не ізолюють себе від думки оточуючих.

Повертаючись до теми мотивації, можна сказати, що поштовхом до творчості виявилось для деяких студентів бажання зробити щось приємне для значущих інших, проте, це виступало як власний внутрішній імпульс: "Кілька років назад моя сестра виходила заміж. Мені хотілось у такий день зробити для неї щось особливе. Я подарувала їй весільну сумочку. У свій витвір я вклала свої побажання, свою любов і свою душу". З роботи іншої дівчини: " ..на другому курсі я раптово захопилась вишивкою. Для мене було дуже цікаво спостерігати, як чиста канва мало-помалу наповнюється кольорами та образами. Свою першу вишивку — ікону Божої матері та Ісусика я вишивала довго. Десь на половині роботи я обрала людину, якій вона призначена.."

Звичайно, були випадки, коли студенти писали про свою закоханість, що надихала їх на написання віршів, художніх портретів: "Особливий випадок був, коли я намалював портрет дівчини, яка мені подобається. Портрет я малював з фотографії. Я був мало впевнений в своїх силах, адже раніше я не малював тих, кого я знаю, а особливо ту, хто мені подобається. Але бажання було настільки сильним, що я взяв 5 різних за типом олівців і почав...". Студенти юнаки також часто згадують свою матір, якій присвячувалась перша спроба написати вірш, або ж створити певний винахід, що був би корисним в побуті. Один студент, згадує улюбленця-кота, за яким він любив спостерігати: " Коли я вчився в 3-му класі, мати подарувала мені кота. Він мені дуже подобався. Також він мене надихав до творчості. Я написав про нього дуже багато віршів."

Ще одним джерелом натхнення для молоді виявилися подорожі та здобуті яскраві враження, спілкування з природою. Частина студентів пише, що бажання займатись творчістю проджує вільний час, гармонія в душі, "внутрішня тиша", але дехто з опитаних додає, що творчим імпульсом для них служить стрес, життєві розчарування.

Відносно емоцій та почуттів, якими діляться студенти, згадуючи свою творчість переважають емоції задоволення, гордості, впевненості, інтересу, радості та страху.


 
 

Цікаве

Загрузка...