WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Технологія написання сценарію - Реферат

Технологія написання сценарію - Реферат

Після кульмінації може наставати лише розв'язка, фінал дії. Це досить важлива частина композиції, її відсутність чи змазаність породжують відчуття незавершеності всього заходу. Фінал заключає в собі особливе навантаження , бо є найбільш зручним моментом для максимального вияву активності учасників масового заходу [ 4, с. 139 ].

Для того, щоб зацікавити учнівську молодь заходом, особливо якщо це тематичний вечір, який має навчально - виховну функцію а не розважальну, потрібно розробити ряд концертних номерів або невелику концертну програму яка буде відповідати тематиці вечора.

Складання програми концерту - це пошук оптимальної послідовності різних психологічних установок аудиторії на сприймання певних творів. Розмаїтість, узгодженість, контрастність – ось ті вимоги, з огляду на які тільки й можна досягти найкращого поєднання номерів у програмі концерту.

Розмаїтість: навіть однорідні за жанром концертні номери організовуються так, що кожен номер помітно відрізняється за формою та змістом.

Узгодженість. Є жанри, що не можуть бути поряд у концертній програмі: естрадна пісенька веселого змісту і серйозний фортепіанний твір; як і після прочитання уривку з твору класичної літератури недоречним буде виступ з ексцентричним танцем.

Контрастність. В концерті досить часто необхідно рішуче переключити увагу глядачів з одного номера на інший. Якщо в попередньому номері був високий темпоритм, то або перевищити, або навпаки – вразити глядачів несподівано спокійним, заглибленим виконанням [ 2, с. 83 ].

Для оголошення кожного концертного номера необхідно скласти відповідний текст. Щоразу все залежить від конкретних особливостей концерту. Якщо це тематичний концерт, присвячений творчості певного композитора, то першою оголошується назва твору, бо ім'я автора вже відоме, а виконавцям належить у цьому концерті хоч і важлива, але не головна роль. Якщо хтось із виконавців буде замінений іншим, - тема концерту залишається тією ж. якщо серед учасників такого концерту є відомі виконавці сольних номерів, то ведучий перед виходом кожного такого соліста на сцену повинен спочатку представити його і лише після цього назвати твір чи номер [ 2, с. 85 ].

Коли захід перенавантажений художніми номерами, наприклад так, як під час огляду художньої самодіяльної творчості, для "стиснення" заходу оголошення номерів може проходити за лаштунками сцени, тобто ведучий з'являється на сцені для привітання та на завершення заходу.

Зважаючи на вікову категорію учасників заходу потрібно досконало продумати роль ведучого. Органічний процес словесної взаємодії на сцені висуває високі вимоги до загальної культури мовлення. Іноді вважають, що варто ведучому навчитися правильно поводитися, бути органічним на сцені, усе інше прийде саме собою. Така думка є помилковою. Слабка техніка мовлення, недостатність культури мови призводить до недбалої вимови тексту, невдалої побудови речень, неправильної дикції. Дії ведучого на сцені повинні бути логічними, спрямованими на досягнення поставленої мети [ 2, с. 104 ].

Однак навіть при найвищому рівні етапу попередньої сценарної розробки завжди виникає проблема адекватної реалізації сценарію в конкретній аудиторії, тим більше, що практичні розробки , як правило, розраховані на індивідуальні особливості ведучих [ 1. с. 117 ].

Для різноманітності оголошення номерів та для біль цікавого проведення заходу, можна використовувати виступи конферансьє. Адже основним у творчості конферансьє вважається спілкування з аудиторією. В атмосфері естрадного концерту чи спектаклю виникають цілком особливі стосунки між глядачами і виконавцями. Потрібно відразу, як вважав Гершуні, встановити контакт з глядачами, спілкуватися з ними, як з добрими друзями і старими знайомими. Такі взаємовідносини "старих і добрих друзів" є основою для створення специфічної атмосфери спілкування і однією з головних ознак цоього виду мистецтва. Жанр конферансу передбачає живу імпровізацію або її видимість, нерегламентовану в часі. Якщо для успіху концерту необхідно привернути увагу залу на дві – три хвилини, щоб змінити настрій публіки після, скажімо. Невдалого попереднього виступу чи підготувати аудиторію до сприймання полярно протилежний за своїм характером номера, конферансьє може на власний розсуд розпорядитися цим часом. Основний текст, з яким виступає конферансьє, готується заздалегідь. Найчастіше це спеціально написані вступні репліки, анонси номерів і різноманітні жарти. Тому конферансьє повинен так засвоїти текст. Щоб він сприймався як імпровізація. Однак навіть досконало підготовлений текст конферансу не може передбачити всіх несподіванок, що часто виникають під час концерту. Завжди можливі перестановки номерів програми, і тоді текст вимагатиме коректив [2, с. 91-92].Головне завдання конферансьє – формувати у глядача конкретну установку на сприймання наступного номера, кожен з яких вимагає своїх прийомів, спрямованих на зміну каналів сприймання і способів спілкування, взаємодії виконавця і публіки, вимагає жанрової відповідності.

Працюючи над розробкою сценарію потрібно продумати кожний момент.

Необхідно вказати наочне оформлення сцени, його зміст, кількість. Наприклад: портрети художників, вказати прізвища й ініціали; надувні кульки ( 15 шт.), букети квітів тощо; музичне оформлення передбачає перелік музичних творів та зазначення їх авторів; окремо вказати різного роду реквізит та аксесуари для проведення ігор та конкурсів.

Сценарій ходу заходу викладається детально в такій послідовності: вступ ( визначається актуальність теми, мотивується діяльність), основна частина ( її зміст спрямований на реалізацію визначених педагогічних завдань, передбачає залучення учнів до різних видів діяльності), заключна частина ( підведення підсумків). У ході сценарію слід виділити всі види роботи ( розповідь, інтерв'ю, демонстрація, перегляд фрагментів фільму, гра, бесіда, прослуховування музичних творів ) й детально їх описати. Якщо виконується пісня, вірш чи прозовий твір – слід подати їх повний текст. Якщо проводиться гра – потрібно вказати завдання її учасникам, правила та умови гри [ 4. с.141].

Важливим кроком під час роботи над сценарієм може бути залучення до роботи учнів, для того, щоб вони відчули свою значимість у суспільному житті закладу, проявляли та розвивали свої творчі здібності. Ідеї подані учнями не потрібно піддавати відразу критиці, а відшукати спільну думку, заохотити учнів для подальшої роботи, адже це є один із етапів виховної роботи. В учнів, які приймають активну участь в такій роботі, будуть розвиватися здібності аналізувати різноманітні заходи не лише за зовнішньою оболонкою, але й вдумуватися в суть заходу. Вдало розроблений сценарій – це зацікавленість в роботі як учасників, так і глядачів, враховуючи вікові особливості учнів професійно – технічних навчальних закладів, їх інтереси.

Висновки

Вірно продуманий та написаний сценарій слугує основним завдатком вдалого проведення заходу, тому з технологією написання сценарію потрібно ретельно ознайомитися організатору для вдалого втілення заходу. Кожен педагог повинен бути також організатором, тому залучення до цієї справи учнівської молоді дуже важливий фактор навчально – виховної роботи. Організатор допомагає учням відчути і зрозуміти специфіку акторської і режисерської творчості; навчати працювати учнів з музичним та поетичним матеріалом, поєднувати поезію, прозу, музику, пластику, звук, світло в єдине ціле. Під час такої роботи розширюється кругозір учнів у різних видах мистецтва.

Література

  1. Бочелюк В. Й., Бочелюк В. В. Дозвіллєзнавство: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 208 с.

  2. Генкин Д. М. Масовые праздники – М.: Просвещение,1968. – с. 102.

  3. Зайцев В. П. Режисура естради та масових видовищ. – К.: Дакор, 2003. – 304 с.

  4. Яременко Н. В. Дозвіллєзнавств: Навчальний посібник. – Фастів: Поліфаст, 2007. – 460 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...