WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблеми педагогічної антропології та становлення дизайнерської освіти в Україні - Реферат

Проблеми педагогічної антропології та становлення дизайнерської освіти в Україні - Реферат

"Взагалі, під естетичною освітою треба розуміти ... систематичний розвиток органів чуття та творчих здібностей" - читаємо у II томі матеріалів і документів "Революція-Мистецтво-Діти". Естетичне виховання повинне органічно входити у навчальний процес вузу якого завгодно ступеня. Саме тому зараз багато хто з викладачів високого рівня надає увагу естетичному вихованню.

Визначаючи концепцію дизайн-навчання необхідно перш за все визначитись, що це напрямок мистецтва - Постанова Кабінету Міністрів від 1997 року, якою закріплено відбиття нашої ментальності, що відповідає внутрішньому світу в підходах створення відповідного художнього простору.

Як показує наша історія - з художнім простором людей безпосередньо пов`язана не тільки їх фізична, а також уся їх духовна суть. "Духовна енергія тому спроможна породжувати художні твори, що вона iзоморфна їм", - констатує М.С. Каган. XXI століття - час національного мислення. Дмитро Донцов в статті "Безумство віку цього" писав: "Ці сили вважають Україну за головну перешкоду на дорозі до вимріяної мети. Лжепророки і вчителі тих сил, служителі "Бога віку цього" засудили її в своїх планах на національну смерть". Він з болем і сумом констатує духовну смерть середовища, в якому перебував, попереджуючи нас із чужини про небезпеку. Ось чому сучасні мистецтвознавці стверджують: обгрунтування доктрини націоналізму, і є ідеологічною настановою для вироблення теоретичних засад культурно-мистецького розвою. Його обумовлює насамперед любов до свого роду, краю, а не заангажованість на так званий стильовий прийом, в результаті якого маємо твір розуму, а не душі. По суті, стиль в Україні існує постійно, він ніколи не обмежувався часовими періодами.

Отже, архетип українського образотворенння існує, але поки що у несвідомому, серед інших архетипів. Геометричний розпис подільських хат, астральні знаки писанок, магічні коди візерунків плахти, світобудовчі композиції хат, посуду, скринь, печей - загалом уся життєва сила селянського мистецтва своєрідно озвалася в експресивних композиціях українських художників - авангардистів: К.Малевича, В.Ермілова, Д.Бурлюка, О.Богомазова.

Якщо такі прояви, як народно-пісенний звичай, іконопис, вишивка, настінний живопис, загинули на наших очах, то нам Господь, і тільки нам - бо в нас вони зродились, може дати й силу для їхнього відновлення. А дасть він тому, хто просить. І не тільки молитвою, але й чином. Тобто це зовсім не означає, що український художник мусить скласти руки і чекати Божої руки над собою.

При вивченні історії дизайну, історії мистецтва потрібно також довести студентам подібність процесів на всьому світовому культурному просторі.

З цього випливає важлива проблема - проблема обміну досвідом з іншими регіонами країни, на всіх рівнях освітнього процесу, об`єднання на факультеті спеціалістів самих різних студій, методик. Вона міститься в подальшому переведенні системи навчання в дизайн-інститут на міжнародний технологічний рівень, щоб забезпечити його випускникам відповідні контакти і засоби доступу до самого широкого ринку подальшого навчання та праці. Для цього необхідне знання іноземних мов, і в першу чергу - європейських. Не боючись показувати свій рівень ми будемо підійматися самі - буде підійматися дизайн і будемо змінюватися самі на краще і змінювати середовище і економіку України.

Програма дизайнерської освіти повинна охоплювати і літній період. Темою проектних семинарів літньої школи можуть бути проблеми організації контактів наших вузів. Необхідне посилення системи дизайнерської освіти на всіх рівнях - від шкільного виховання до вищої освіти.

На Україні відсутня система художньо-творчої освіти в школах, яка спостерігалась у 80-х р.р. навіть в Радянському союзі! Тоді дизайнерською справою почали займатись станції юних техників, а в школах ніхто інщий, як кращі вчителі образотворчого мистецтва Союзу - на Україні це був Харків. Це повинно бути концептуально... Згадаймо, що в Японії учні 6-го класу держать іспит з образотворчого мистецтва і повинні знати - 720 відтінків кольорів.

Єдина аксіома вітчизняної дизайнерської підготовки - це бездоганна графічна грамотність: це малюнок і живопис на протязі всіх курсів, у тому числі технічний, у всіх проекціях креслення і перспективи, це володіння олівцем як продовженням дизайн-проектної думки (наш студент повинен бездоганно володіти конструктивним академічним малюнком, живописом, включаючи бездоганну композицію людського тіла, всієї навколишньої природи.

Багатовіковий досвід мистецтва і художньої педагогіки доказав, що саме це складає фундамент візуального мислення. Курс образної та морфологічної трансформації природи, ознайомлення з основами анатомії (вивчення пластичної анатомії, також повинно підтверджуватися ліпленням людського тіла як вершини божого творіння), біоніки, також включений в підгогтовку спеціаліста з дизайну в Кіровоградському інституті регіонального управління та економіки і такий підхід реалізується в предметах і розділах курсу через формотворення, макетування, моделювання і нарешті дизайн - моделюванні субстаціонально.

Для дизайн-освіти необхідні "насмотренність" і виховання доброго художнього смаку. Тобто виховання зорового сприйняття (робота в музеях, виставкових залах, пленерна, біонічна, виробнича практика. В цій справі добре допоможе Internet, тобто віртуальні екскурсії до різних художніх музеїв світу тощо. Звісно, роботі з комп`ютером передує робота з оригіналом, тобто тактильна робота, включаючи скульптуру, макет. Але рисунки, креслення від руки - не єдиний засіб вираження в проектній практиці, тобто наші спеціалісти повинні добре володіти і комп`ютерною графікою, а не тільки текстовим редактором.

Володіння сучасним інструментом, але тим який є на нашу думку антисубстанціональним в антропології (антисубстанціональність комп`ютера, вже доведена на прикладі зарубіжних країн, особливо Японії), він повинен бути на протязі всіх курсів так само як малюнок і живопис, бо і піаніст який перестає грати хоч на короткий період - він втрачає професійну майстерність, а дизайн проектування і моделювання у віртуальній реальності вимагає постійної роботи на сучасних машинах.

Найважливішим у професійному відборі абітурієнтів - є створення реклами і умов для творчості особистостей з іманентними якостями серед яких: незалежність судження, схильність до самоаналізу, наявність інтуїції та чутливості. Англійські спеціалісти досить скрупульозно перелічують ті риси характеру, як властивість креативності на оцінку таких якостей розуму, як швидкість, гнучкість (різноманітність ідей), оригінальність (унікальність форм), масштаб охоплення (число елементів використаних в конфігурації) і т.п.

Ще один головний принцип - це вивчення ринку і мобільна орієнтація спеціалізації дипломних проектів саме на нього. Зараз, наприклад, ми бачимо що необхідні роботи по оформленню інтер`єру, екстер`єру - це магазини, офіси, житло, реклама, костюм тощо. Ринок вимагає нас орієнтуватись на підготовку спеціалістів, щоб забезпечити їх не тільки високою освітою, а ще й роботою. Рівень підготовки спеціалістів, буде залежити і від того наскільки ефективно буде функціонувати в навчально-виховному процесі ідивідуальний підхід до талантів і здібностей студентів.

Зараз в Кіровоградському інституті регіонального управління та економіки (КІРУЕ) на художньо -технічному факультеті відкриті вже чотири спеціализації дизайн-освіти: промисловий дизайн, графічний дизайн, дизайн середовища, дизайн одягу.

В зв`язку з тим, що більше півсотні інститутів відкрили в Україні і будуть ще відкривати інші, спеціальність дизайн, який саме життя відтворило, бо відноситься він до художньої антропології, ми також відкрили в КІРУЕ у центральному регіоні України спеціалізацію викладач, бо сьогодення має потребу в педагогічних кадрах відповідного фаху.

Література:

  1. Ушинский К.Д. Педагогические сочинения: В 6 т. Т.1 / Сост. С.Ф.Егоров.- М.: Педагогика,1988.- 416 с.

  2. Ушинский К.Д. Педагогические сочинения: В 6 т. Т.2 / Сост. С.Ф.Егоров.- М.: Педагогика,1988.- 496 с.

  3. Ушинский К.Д. Педагогические сочинения: В 6 т. Т.5 / Сост. С.Ф.Егоров.- М.: Педагогика,1990.- 528 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...