WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Телекомунікаційні проекти як один із напрямів формування критичного мисленняв - Реферат

Телекомунікаційні проекти як один із напрямів формування критичного мисленняв - Реферат

В Україні вже існує цікавий майже трирічний досвід участі в національних та міжнародних телекомунікаційних проектах.

"Навчаймо й навчаймося з радістю і натхненням!" – цей девіз українських учителів та учнів, учасників програми I*EARN (International Еducation end Resource Network – Міжнародна ресурсна та освітня мережа), яка почала впроваджуватися в Україні в 1998 році громадською організацією, Ресурсно-методичним центром "Сучасна школа" за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження" разом з українськими вчителями-дослідниками та науковцями.

Ця мережа зараз об'єднує учнів та вчителів з 98 країн світу, які разом співпрацюють у громадянських, екологічних, наукових та художніх проектах. З основними ідеями та описами телекомунікаційних проектів можна познайомитися на Веб-сторінці http://www.iearn.org

Національна мережа I*EARN-Україна об'єднує зараз близько сотні шкіл з різних регіонів України. Створені й активно працюють регіональні центри в Харкові, Києві, Севастополі, Фастові.

Українські вчителі разом з освітянами інших країн світу беруть активну участь в потужному русі за демократичні зміни в освіті, подолання стереотипів та застосування нових телекомунікаційних технологій в навчальному процесі та позашкільній діяльності. Все частіше виходять міжнародні публікації з роботами українських учнів, все помітнішим і вагомішим стає голос українських вчителів та вчених, учасників програми, у міжнародних дискусіях. Так за три роки українські вчителі і учні, учасники програми I*EARN-Україна брали участь в 37 міжнародних проектах. Найпопулярнішими серед освітян нашої країни були міжнародні проекти "Закони життя", "Я і мій домашній улюбленець", "Круги навчання", "Ведмедик", "Чи маємо ми запасну планету?", "ГолокостГеноцид", та ін.

Наведемо кілька прикладів телекомунікаційних проектів, які яскраво демонструють реалізацію розвиваючого навчання, формування і розвиток інтелектуальних вмінь учнів, сприяють розвитку критичного мислення.

"Круги навчання" – це міжнародний проект, в якому на початку роботи учні та вчителі розбиваються на інтернаціональні команди і, працюючи разом, підтримують один одного в групі для створення спільних міжнародних проектів на запропоновані учасниками теми. Круги навчання - дуже інтерактивне середовище викладання та навчання в спільному віртуальному середовищі. Кожен клас бере на себе зобов'язання внести свій вклад в проекти, які пропонуються іншими класами. Всі беруть участь в спільній роботі, для того, щоб забезпечити успіх всьго проекту. Наприкінці роботи кожна школа-учаснця відбирає з усіх матеріалів, надісланих до проекту, тільки ті, які стосуються нею запропонованої теми і редагує свою частину спільної публікаці. Таким чином, кожен учасник вносить свій вклад в спільну роботу, отримуючи, в свою чергу, матеріали з усього світу з цікавої для нього теми . Спільне завдання - підготовка публікації, що містить всі проекти. Оскільки Круги передбачають групову працю та специфічні види діяльності згідно певного розкладу сесій, то заявку про включення до проекту необхідно відправити за два тижні до початку його роботи.

Кожен Круг навчання включає групу із 8 -10 класів, які спільно працюють на протязі всієї сесії. На початку наступної сесії формується нова група. Це значить, що на протязі кожної сесії, вчитель і його учні становлять одну команду, вони навчають і навчаються разом з іншими учасниками із інших країн світу. Кожен клас, який приймає участь в діяльності Круга навчання, має можливість запропонувати і реалізувати свій проект в співробітництві з іншими групами. Всім учасникам пропонується Посібник The Learning Circles Teacher Guide, і фасілітатори дають рекомендації, які допомагають як новим, так і досвідченим учасникам Кругів навчання організувати роботу і у своєму класі, і в міжнародній команді.

Взаємодія учасників цього проекту структурована, вона складається з 5 фаз, які завершуються виданням спільної публікації. Кожна команда несе відповідальність за редагування та видання звіту своєї частини для групової публікації. Українські вчителі іноземної мови, які беруть участь в міжнародних проектах типу Кругів навчання, обирають для свого класу, групи ті проекти, які відповідають темам, що вивчаются на уроках за програмою. Читаючи листи та повідомлення інших дітей світу, творчо виконуючи завдання, редагуючи роботи інших і створюючи свою частину електронних часописів та публікацій, учні краще засвоюють лексику з обраної теми. Учні навчаються в діяльності та рольовій грі, отримуючи позитивний зворотній зв'язок від учасників проекту з різних куточків світу.

Створена і активно працює національна навчальна мережа. Учнями і вчителями України запропоновано і виконано 24 національних проекти. Описи цих проектів знаходяться на Веб-сторінці національної програми http://www.kar.net/~iearn/

Цікавим і важливим виявився перший громадянський телекомунікаційний проект "Я маю право мати права". В ході виконання цього проекту учні досліджували, як базові положення Конвенції прав дитини відображені в основних законодавчих актах України, порівнювали їх з історичними документами, проводили інтерв'ювання різних груп населення, обмінювалися отриманими результатами досліджень за допомогою електронної пошти. Логічним завершенням проекту стала реальна зустріч учасників на конференції, де обговорювались виявлені проблеми в забезпеченні прав дитини в нашій країні та розроблені пропозиції та рекомендації щодо виконання положень відповідної Конвенції в Україні.

Телекомунікаційний проект з фізики "Як швидше стати олімпійським чемпіоном", передбачав виконання лабораторної роботи з вимірювання прискорення вільного падіння в різних умовах, різними методами, в різних регіонах України, де живуть і навчаються діти-учасники проекту. Учні та вчителі за допомогою Інтернету обмінювалися одержаними результатами, обговорювали методи виконання такої роботи, методи обчислення похибок, розробляли комп'ютерні програми для виконання розрахунків, створювали власні навчальні Веб-сторінки. Як і майже всі телекомунікаційні проекти цей також слід віднести до міжпредметних. Дітям знадобились знання з фізики та математики, інформатики та географії, залучались до роботи вчителі праці та фізкультури. На черзі другий етап цього проекту, коли на основі зібраних даних та вимірювань юні фізики, аналізуючи отримані результати, вироблять рекомендації щодо ефективності використаних методів вимірювання та пропозиції для більш ефективного проведення такої лабораторної роботи з курсу фізики середньої школи.

Результатом проведення телекомунікаційного проекту "Поруч з нами" стала книга [6], в якій зібрані результати спостережень, досліджень та творчі роботи учнів середнього шкільного віку. Діти, спілкуючись за допомогою мережі Інтернет, разом досліджували цікаві біологічні, психологічні, екологічні проблеми, пов'язані з утриманням тварин в домашніх умовах. За простими, щирими дитячими роботами стоять важливі наукові проблеми, невеличкий, але правдивий зріз проблем нашого суспільства, його цінності, допитливий розум і добрі душі юних екологів, майбутніх громадян країни. Мета проекту: формування ціннісного ставлення до тварин, відповідальності щодо своїх обов'язків з їх утримання.

Проект "Поруч з нами" можна визначити як творчий з елементами дослідництва, з відкритою координацією (координатор визначає етапи проекту, характер діяльності, спрямовує роботу всіх і окремих учасників – виступає у своїй ролі безпосередньо), внутрішній (реалізовувався в межах однієї країни), довготривалий (здійснювався протягом 1999-2000 навчального року).

У проекті взяли участь 145 учнів підліткового віку з 12 навчальних закладів різних регіонів України. Робота за проектом у кожному окремому навчальному закладі координувалась вчителем біології, географії або інформатики, всього – 26 осіб.

Наукові психологічні й педагогічні дослідження доводять, що основою виховного впливу має виступати таке подання певної цінності (в даному випадку – гуманного, бережливого, співчутливого ставлення до тварин), котре викликає у вихованців відповідний рефлексивно-емоційний процес - мислення, спрямоване на власне "Я" [5, С. 120-121].

Однак, одразу й безпосередньо запропонувати учасникам вдатися до рефлексії щодо їх ставлення до домашніх тварин було б безпідставно, невиправдано. В такому разі рефлексія навряд чи була б достатньо глибокою, а її наслідки – усвідомленими учнями і продуктивними щодо формування ціннісного ставлення. Тому реалізація мети здійснювалась поетапно. Головному, "рефлексивному" етапу передувало три підготовчих.

І етап – знайомство, в ході якого учасники коротко розповідали про себе й свій навчальний заклад. Пропонувалось також мотивувати своє рішення брати участь у проекті.


 
 

Цікаве

Загрузка...