WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Комп'ютерно-ігровий комплекс у дошкільному закладі - Реферат

Комп'ютерно-ігровий комплекс у дошкільному закладі - Реферат

Реферат на тему:

Комп'ютерно-ігровий комплекс у дошкільному закладі

Відомо, який великий вплив на інтелектуальний, емоційний та фізичний розвиток дитини має предметно-ігрове середовище. Як його невід'ємний елемент дедалі ширше застосовуються нові інформаційні технології (НІТ), в основі яких — комп'ютерна техніка.

Використання комп'ютерної техніки в навчально-виховному процесі позитивно впливає на загальний розвиток дітей. Тож комп'ютер має входити в життя малечі через гру, конструювання, художню творчість та інші види символіко-моделювальної діяльності, Як показують дослідження Л. А. Венгера, Л. С. Виготського, П. Я. Гальперіна, В. В. Давидова, М. М. Поддякова, у дитини до п'яти років повністю розвивається символічна функція наочно-образного мислення, що є основним показником рівня розумового розвитку малюка в цьому віці. Саме тому, вже починаючи із середнього дошкільного віку, дитина здатна свідомо обирати спосіб дії, сприймати особливі умови, пропоновані комп'ютерною технологією.

Працюючи на комп'ютері, малюк має справу з наочними екранними образами, які він наділяє символічним, ігровим значенням, переходячи в такий спосіб від звичних практичних дій з предметами до дії з ними в образному (модельному, символічному) плані. Засвоєння комп'ютерної техніки формує в дошкільнят передумови теоретичного мислення, що характеризується усвідомленим вибором способу дії для розв'язання поставленого завдання. До того ж діти, які володіють комп'ютерною технологією, більше підготовлені до мисленої діяльності, розвиток якої є запорукою успішного навчання в школі.

Застосування в дошкільному вихованні НІТ в органічному поєднанні з традиційними засобами виховання сприяє підвищенню загальної якості виховання, розвитку творчої особистості. Але тут визначальними є компетентність вихователя щодо предмета навчання й застосовуваних ним методів та засобів, а також розвивальний зміст комп'ютерних програм.

Комп'ютер сам собою не відіграє жодної ролі за відсутності загальної концепції його використання в дошкільній освіті, програмно-методичного забезпечення, яке відповідає завданням розвитку, виховання і навчання дитини та П психофізіологічним можливостям.

Отже, комп'ютер — це насамперед засіб діяльності дитини. Тому, організовуючи ознайомлення дошкільнят з комп'ютерними технологіями, педагог має ставити в центрі уваги саму дитину та необхідність й гармонійного розвитку. Саме ці орієнтири націлюють педагогів на комплексну реорганізацію умов перебування дитини в дошкільному закладі.

Комплекс комп'ютерно-орієнтованих засобів розвитку дитини включає:

а) периферійний комп'ютерний пристрій, який полегшує управління комп'ютерною грою;

б) спеціальні дитячі комп'ютерні меблі;

в) багатофункціональне ігрове обладнання.

Ці та інші компоненти становлять розвиваюче середовище комп'ютерно-ігрового комплексу (КІК). Сюди входять: комп'ютерна зала, Ігрова зала, спортивний комплекс, кімната релаксації (психологічного розвантаження). Усі приміщення знаходяться поряд одне з одним, ізольовано від інших зал з підвищеним рівнем шуму (гімнастичної, музичної).

КОМП'ЮТЕРНА ЗАЛА

Психологи вважають, що за силою впливу на дитину та яскравістю вражень заняття на комп'ютері можна порівняти з плаванням у басейні. Проте якщо під час занять на комп'ютері не будуть реалізовані вимоги щодо обладнання приміщення, тривалості занять, кількості вихованців у групі та способів подачі матеріалу дітям, "плавання1' у комп'ютерній мережі не дасть очікуваної користі, ба навіть може зашкодити психічному і фізичному здоров'ю малюків.

Приміщення

Комп'ютерну залу бажано спроектувати у вигляді круглого простору, зовнішній край якого являє собою заокруглений еркер з вікнами діаметром 10м (вони мають виходити на північ, північ — захід), а внутрішній — циліндричну прозору стіну, яка відокремлює комп'ютерну залу від кімнати релаксації. Таким чином, малеча не відчуватиме себе у замкненому просторі. Вважається: якщо дитина звикла змалечку бачити навколо себе чотири стіни, в неї може сформуватися стереотип, який обмежуватиме ЇЇ окомір і заважатиме сприйняттю всього нового, незвичного. Кругла комп'ютерна зала допомагає подолати такий стереотип та налаштовує дитину на творчість.

Стіни в комп'ютерній залі бажано фарбувати в пастельні тони. Не допускається використання чорних, червоних та оранжевих кольорів. Розпис стін не має включати великі елементи. Найоптимальнішим є мозаїчний (або розмитий) розпис у спокійних тонах. Для поліпшення мікроклімату в комп'ютерній залі можуть бути квіти й акваріуми.

Штори для кімнати краще дібрати однотонні, що пасують до тону стін. Окрім естетичної, вони виконують ще й гігієнічну функцію: в разі необхідності штори мають повністю закривати вікна, щоб розсіяти сонячне світло. До того ж штори, хоча б частково, поглинають зовнішні шуми, а тому вони мають бути вдвічі ширшими за вікна.

Гармонійне поєднання кольорів стін, штор, меблів і комп'ютерів — важлива передумова психологічного комфорту дитини під час роботи за комп'ютером.

Кімнату слід систематично провітрювати або обладнати її системою кондиціювання, щодня тут треба робити вологе прибирання витирати пил Із системних блоків, зокрема з екранів моніторів, а також двічі на тиждень прибирати за допомогою пилососа До речі неприпустимо покривати підлогу комп'ютерної зали "ковдрою", оскільки вона сприяє накопиченню статичної електрики Поверхня підлоги має бути рівна, неслизька, зручна для очищення, з антистатичними властивостями

Обладнання

КІК включає 5-7 комп'ютерів з Індивідуальними місцями для дітей (ІМД) І один комп'ютер з Індивідуальним місцем педагога (ІМП) Площа комп'ютерної зали визначається з розрахунку 5-6 м2 на одне комп'ютерне місце (30-48 м2)

Для встановлення комп'ютерів потрібні спеціальні меблі для ІМД — стіл І стілець, які відповідають просторовим характеристикам приміщення, а для ІМП — один або два столи спеціальної конструкції

Використовувати замість стільців куби, табуретки та лави без опори для спини неприпустимо, адже під час роботи за комп'ютером в дитини має зберігатися правильна постава

Робочі місця слід розмістити під кутом 40° до віконних отворів В такий спосіб діти зможуть працювати з природним освітленням, а сонячні промені та відблиски не потраплятимуть в їхнє поле зору та на екрани моніторів

Системний блок комп'ютера встановлюється на поверхні столу або на нижню полицю (залежно від конструкції столу). Перед монітором кладеться клавіатура, яка жорстко не закріплюється Перед нею має лишатися вільне місце, щоб дитина змогла спертися руками, коли треба зняти статичну напругу м'язів плечового поясу або покласти аркуш паперу Стілець, сидіння І підніжку столу ІКМД треба відрегулювати так, щоб центр екрана монітора був на рівні очей дитини

Спеціальним дизайн-проектом, що його розробили московські вчені (Л Д Майнова, Ю М Горвіц С Л Новосьолова), передбачено кілька варіантів організації Індивідуальних комп'ютерних місць, призначених для дошкільнят

Перший варіант — для пасивно-спостережного режиму діяльності дітей Індивідуальні місця розташовані так, щоб діти були звернені обличчям до центрального екрана (робочого місця педагога), який за

допомогою комп'ютера чи слайда демонструє вихованцям певні зображення ІКМД при цьому до комунікаційних кабелів не підключається Цей варіант використовується здебільшого для колективних навчальних Ігор, коли діти усно розв'язують одне або кілька дидактичних завдань Довго працювати з дітьми в такому режимі не варто Через якийсь час цей вид діяльності треба змінити на більш активний


 
 

Цікаве

Загрузка...