WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Азбука здоров'я - Реферат

Азбука здоров'я - Реферат

спить?
Насамперед свідомо використовувати години, сприятливі для праці. Найактивніша діяльність - і розумова, і фізична - має припадати на вранішні і денні години. Не забувайте про це: до восьмої вечори ви повинні закінчити роботу, а не починати її, як це іноді трапляється. Ближче до ночі інтенсивність діяльності повинна знижуватись. Не підганяйте її штучно. Тим, хто погано засинає, краще на якийсь час відмовитися від вечірніх дискотек, дружніх гамірливих зустрічей.
Бережіть сон. Він багато в чому визначає "денне життя", надає йому активності, життєрадісності, енергійності або ж забарвлює у важкі тони пригніченості, дратівливості, порожнечі.
Ну, а коли спостерегли за собою, що стали погано спати, поставтеся до цього дуже серйозно.
Лікарі рекомендують хороший, перевірений не одним поколінням людей засіб: дивовижні "сонні краплі" - обов'язкову прогулянку перед сном. Прогулянку щоденну, в будь-яку пору року, за будь-якої погоди. І ще - невелике м'язеве напруження. Та не чекайте миттєвих результатів. Може статися так: погуляв раз, другий, третій, а не спиться.
Треба, щоб прогулянки стали звичкою для організму. Прищеплюючи її, відновите і сон.
Якщо ж прогулянки чомусь не допомагають, зробіть головним своїм союзником проти безсоння власні волю й розум: випробуйте дієвий метод самонавіювання. В основному цього методу покладено кілька принципів, яким підкоряється наш організм.
Між головним мозком і усіма м'язами існує двосторонній зв'язок. Мозок надсилає імпульси до м'язів тіла - і ми виконуємо різні рухи. Але й м'язи у свою чергу сигналізують мозкові про те, в якому вони стані. Чим сильніше напружений м'яз, тим більше імпульсів надходить до мозку, тим вищий рівень його неспання, тим важче Морфею перевести нашу свідомість у царство сну.
Коли ж обсяг та інтенсивність фізичної діяльності зменшується, тонус м'язків падає. Так у нас завжди буває під вечір чи після значних фізичних навантажень. Кількість імпульсів, які надходять до мозку, зменшується, виникають умови, сприятливі для сну. Тому, коли свідомо, за допомогою спеціальних прийомів знижується тонус м'язів, почнеш розслаблюватися і допомагатимеш настанню сну.
Мистецтво саморозслаблення - самогіпнозу - не складне. Але щоб оволодіти ним, потрібні увага, наполегливість, щире бажання і, звичайно, певний час.
Роби так, як радять лікарі, народна медицина.
Лягай на спину. Руки поклади вздовж тулуба долонями донизу і злегка зігни в ліктях. У такому положенні м'язи гранично розслаблені. Ноги злегка розведи. Відмовся від високої подушки: підборіддя мимоволі притиснеться до грудей, а це заважатиме диханню. Для нашої мети, не годиться й дуже низька подушечка - голова відкинута назад, передні м'язи шиї напружені.
Заплющ очі. А відтак тихо, про себе, дуже повільно промов: "Я заспокоююсь". На "я" - зроби легкий вдих і на "заспокоююсь" - довгий видих. Крім цього, на слові "я" зосередь увагу на своєму обличчі, а вимовляючи слово "заспокоююсь", подумки оглянь себе від обличчя до пальців ніг. Уяви свою увагу річчю - світлою плямою від променя прожектора, яка повільно, без будь-якого розумового напруження плавно ковзає від обличчя до ніг Водночас уяви, що світла пляма твоєї уваги знімає напруження в м'язах, звільняє їх від скованості, робить тіло м'яким, розслабленим.
Виконай таку уявну вправу двічі підряд. Потім зупини "пляму уваги" на обличчі і скажи про себе: "Моя увага зупинилася на моєму обличчі". Повтори фразу двічі, не розпорошуючи уваги. Водночас уяви, що обличчя стає спокійним, безпристрасним, як маска. Відтак - знову подумки, знову дуже повільно промов: "Моє обличчя спокійне". Згадай вираз обличчя сплячого, і стане зрозуміло, яким має бути твоє лице.
Сказання самому собі фрази - це перші три формули самонавіювання. За ними йдуть інші.
Спершу промов подумки: "Губи й зуби не стиснуті" - і злегка розтули їх. Відтак "плямою уваги" веди по лобі, очах, щоках, уявляючи, що м'язи цих частин обличчя розслаблюються. Вимовляй разом з цим п'яту формулу: "М'язи лоба, очей, щік розслаблені, спокійні". Розслабленню м'язів сприяє тепло. Тому намагайтеся викликати і відчуття тепла: "Обличчя починає тепліти". Не в усіх з'явить це відчуття. Допоможи собі, уявивши вже випробуване:
тепло на обличчі - від теплого повітря грубки, від фена, гарячого компреса і т.ін. Цю фразу слід повторити разів шість-вісім, повільно, з інтервалами, доки на обличчі не з'явиться бажане відчуття. Сьома формула: "Усе моє обличчя розслаблене, спокійне, нерухоме, тепле". Причому, слово "нерухоме" мусить пов'язуватися з уявою про нерухомість.
З цими сімома формулами попрацюй протягом 7-8 днів, два-три рази увечері і обов'язково перед сном. Заняття мають тривати не більше двох хвилин.
Досягнувши позитивних результатів, переходь до "вимикання" м'язів рук, ніг і тулуба.
Розслаблення рук починається з того, що увага, зосереджена на обличчі, переходить на плечі і повільно опускається вниз. І восьма формула тому звучить так: "Моя увага переходить на мої руки". Промов її один раз.
Дев'ята формула: "Мої руки починають розслаблюватися і тепліти". Подумки вимовивши слово "розслаблюватися", перенось увагу від пальців до плечей, уявляючи, як м'язи рук стають м'якими і розслабленими. На слові "тепліти" зосередь увагу на пальцях, уявляючи, як по них розтікається тепло.
Десята формула: "Мої пальці і кисті рук розслаблюються і тепліють". Починаючи з дев'ятої формули, уявлення, які треба викликати, подібні і тому не варто повторювати їх, слід називати лише формулу.
Одинадцята формула звучить так: "Мої передпліччя і лікті розслаблюються і тепліють".
Дванадцята формула: "Мої плечі і лопатки розслаблюються і тепліють".
Тринадцята формула: "Мої руки повністю розслаблені і теплі".
Чотирнадцята формула: "Моя увага на моїх теплих пальцях".
П'ятнадцята формула - знову про обличчя: "Моя увага переходить на моє обличчя".
Шістнадцята формула: "Моє обличчя повністюрозслаблене, спокійне, тепле, нерухоме".
Час відпрацювання шістнадцяти формул - чотири-п'ять хвилин, а володіння формулами для рук достатньо 5-7 днів.
Сімнадцята формула: "Моя увага переходить на мої ноги".
Вісімнадцята формула: "Мої ноги починають розслаблюватися і тепліти".
Дев'ятнадцята формула: "Мої ступні і гомілкостопи розслаблюються і тепліють".
Двадцята формула: "Мої гомілки і коліна розслаблюються і тепліють".
Двадцять перша формула: "Мої ноги повністю розслаблені і теплі".
Двадцять друга формула: "Моя увага переходить на моє обличчя".
Двадцять третя формула: "Моє обличчя цілком спокійне, розслаблене, тепле, нерухоме". І так далі.
На оволодіння формулами для ніг і тулуба також знадобиться 5-7 днів. Але відпрацьовувати їх окремо, з відривом від інших не можна. Тому кожне заняття слід починати з найпершої формули: "Я заспокоююсь". Час на проробку усіх формул - близько 10 хв.
Ефект від цієї методики, названої аутогенним тренуванням, у різних людей різний. У одних сон нормалізується через тиждень, у інших - через місяць.
Аутогенне тренування дає змогу не лише налагодити сон, а й знімати емоційні напруження, домагатися стану внутрішнього спокою.
Знай про гігієну свого одягу. Головне його завдання у функціональному призначенні - брати участь у теплорегуляції людини. Тобто основна вимога до одягу випливає з цієї його функції - забезпечити сталу температуру тіла, постаратися запобігти впливу на неї змін пір року і погоди. Таким чином, гігієна одягу найтісніше пов'язана із здоров'ям.
Щодо взуття, то найважливіше при виборі його - строга відповідність ступні. Надто вільне взуття може швидко намуляти ногу, призводить до розширення ступні. А тісні туфлі чи черевики деформують її, сприяють розвиткові плоскостопості. Постійні "супутники" тісного взуття - мозолі, садни, навіть запалення суглобів. Отже, носіть взуття по нозі.
Перевір, чи відповідає гігієнічним нормам домашнє приміщення - його опалення, вентиляція, освітлення.

 
 

Цікаве

Загрузка...