WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Фольклор як засіб морально-етичного виховання молодших школярів - Курсова робота

Фольклор як засіб морально-етичного виховання молодших школярів - Курсова робота

хореографічному мистецтву, яке ґрунтується на виразності ритмічного руху і пластики людського тіла. Танець - невід'ємна складова культура українського народу. Якщо у давні часи танці виконували комунікативну функцію, то пізніше вони естетизувалися і стали явищем мистецьким, апелюючи вже не до розуму й пам'яті, а безпосередньо до почуттів та естетичної потреби. Досліджуючи народні танці, Верховинець помітив, що одні з них "легкі і милі", інші - "шумні й бурхливі", а деякі - "грізні, войовничі". Таке розмаїття настроїв передається, зауважує педагог, за допомогою "особливої мови українського танцю, яка завжди свіжа, нова і мила", "мальовничих і широкої, нічим не обмеженої фантазії думок". Народний танець Василь Миколайович відносив до найефективніших засобів формування національної культури молоді.
У початковій школі елементи української хореографії та зразки пісенно-хореографічного фольклору доцільно застосувати на уроках музики, народознавства, заняття хореографічних гуртків. Українські народні танці, поставлені з урахуванням вікових особливостей молодших школярів, можуть бути прикрасою будь-якого шкільного свята або іншого виховного заходу. Сьогодні педагогам і вихователям слід звернути особливу увагу на український танець як могутній виховний засіб та якомога частіше його використовувати у навчально-виховному процесі.
Іншою галуззю фольклору, яка має безпосереднє відношення до діяльності педагога і митця, є народне драматичне мистецтво. У драматичних жанрах основним засобом, що організовує всі художньо-зображувальні елементи, є дія. До них належать обрядове дійство, гра, народна драма. У науковій праці "Українське весілля" В. М. Верховинець подав повний запис найбільш розгорнутого взірця родинно-побутової обрядовості - традиційного народного весілля, у якому відобразився весь процес розвитку суспільства, міфологічні, релігійні, правові, моральні, естетичні погляди українців.
Створюючи музично-ігровий репертуар для дітей, Верховинець звернувся до українського ігрового фольклору, який поступово відмежувався від обряду і, зберігаючи своюобразно-драматургічну природу, перейшов у повсякденний побут. Крім того, виникло чимало самостійних драматичних ігор - невеличких жартівливих сценок, у яких відображені повадки тварин, природні явища, трудові процеси, побутові ситуації. У них органічно поєднуються слово, спів, музика і танець. Але гра має лише зовні власне розважальний характер. Ігри є зразком соціонормативної, мовної, музичної, хореографічної культури українського народу. Педагог показав невичерпні можливості цього жанру для всебічного розвитку і формування національної культури молодого покоління.
Найкращі зразки драматичного фольклору - епізоди українських обрядів, народні ігри - мають важливе педагогічне значення. Вони сприяють вихованню національної самосвідомості, гідності, патріотичних почуттів. Активізації творчих здібностей, всебічному розвиткові молодших школярів. Їх доцільно застосувати під час проведення тематичних ранків. На уроках музики, народознавства, у роботі шкільних мистецьких гуртків.
Отже, український фольклор - ефективний засіб виховання у діяльності і спадщині В. М. Верховинця, джерело його творчих досягнень у царині національного музичного і хореографічного мистецтва. Актуальність педагогічних ідей і досвіду видатного педагога, музикознавця, етнографа, композитора потребує їх широкого впровадження у сучасну практику виховання молодого покоління.
III. Морально-етичне виховання молодших школярів засобами фольклору
Дуже велике значення мають уроки у морально-етичному вихованні молодших школярів засобами фольклору.
При опрацюванні теми "У світі казки чарівної". Пропонуємо учням такі завдання:
1. Назвати усіх персонажів прочитаних казок.
Вовк, козенята, лисиця, їжак, кіт, пес, лисичка, журавель, лебідь, щука, рак, собака, гуси, кури, коти, дід, миша, жабка, зайчик, кабан, ведмідь, пан, бідняк.
2. Кого з перелічених персонажів ми маємо вилучити, щоб залишити тільки тварин? (Дід, пан, бідняк).
3. Тварини поділяються на свійські і дикі. Записати слова, які називають всіх свійських тварин, яких ми зустрічали у казках.
Козенята, кіт, пес, собака, гуси, кури.
4. Записати слова - назви птахів, про яких ми читали в казках:
журавель, лебідь, гуси, кури.
5. Назвіть, хто з риб став персонажами казок?
6. Прочитайте у казці "Лебідь, щука і рак" речення, в яких розповідається про щуку. Які ще слова є у цьому реченні? Скільки їх?
7. Знайдіть у казці речення, в яких було б найменше (найбільше) слів.
8. Прочитайте написане на дошці:
Поробиш усю роботу той поспиш в охоту. (Поробиш усю роботу, то й поспиш в охоту).
- Чи зрозуміле написане?
- Де зустрічався вам цей вислів? (Казка "кіт і пес")
- Знайдіть ці рядки в казці.
Порівняйте з написаним на дошці.
- Хто з вас бажає розповісти, як слід записувати речення. (слова в реченні потрібно писати окремо одне від одного).
10. Прочитайте на дошці слова:
обідай, а тоді потрудись вже побігай
- Чи чули вже десь такі слова?
(Казка "Кіт і пес").
- Чи записані вони так, як у казці? В чому різниця? Де правильно? Чому? (Потрудись, побігай, а тоді вже бідай).
Також велике виховне значення має застосування фольклору у позакласній роботі.
Світле свято Великдень
Сценарій свята
Мета. Розширити значення учнів про святкування Великодніх свят. Відроджувати звичаї та обряди нашого народу, примножувати його традиції. Виховувати у школярів почуття любові до свого народу.
Найкраще свято проводити в IV чверті, перед Великодніми святами. Вікова група - діти 9-11 років.
Свято проводиться в класі або в просторому затишному залі, прикрашеному вишитими рушниками, гілочками верби, листівками до Великодня, у глиняних тарілках - крашанки, писанки. Діти одягнені в національні костюми.
Вчитель. День Воскресіння Ісуса Христа - Великдень - одне з найбільших свят християн. У дохристиянські часи це було свято весняного сонця і пробудження природи від довгого сну. За народними спостереженнями, цього дня і сонце якось особливо світить, кажуть, сонце "грає".
1-й учень. Й від тоді отак щороку,
Вдягла весна мережану сорочку, В воскресіння Світлий День,
Умившись і звільнившись від турбот, Гомонять земля і небо
І піднімає волошкові очі Звуком дзвонів і пісень.
До віщих, до церковних позолот. І весняні перші квіти
2-й учень.

 
 

Цікаве

Загрузка...