WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вміння учнів початкової школи розв’язувати текстові задачі - Реферат

Вміння учнів початкової школи розв’язувати текстові задачі - Реферат

Реферат на тему:

Вміння учнів початкової школи розв'язувати текстові задачі

У початковому курсі математики текстові задачі становить близько 60% навчального матеріалу, а їх розв'язування є, з одного боку, метою навчання, а з другого – засобом навчання, виховання й розвитку школярів. Розв'язування текстових задач спрямоване на ознайомлення учнів із математичними поняттями і законами, розкриття їх значення у повсякденному житті, на свідоме засвоєння системи, математичних знань та формування вмінь і навичок застосувати їх у практичній діяльності, на виховання у школярів наукового світогляду.

При розв'язуванні текстових задач учні не лише виконують перетворення і визначають необхідні дії, що ведуть до розв'язування, а й навчаються чіткому мисленню, умінню міркувати, порівнювати і протиставляти факти, знаходити в них спільне й відмінне, робити правильні висновки. Від оволодіння вміннями розв'язувати задачі залежить не лише підготовка школярів із математики на даному етапі навчання, а й осмислене засвоєння систематичних курсів алгебри, геометрії, фізики, інформатики у наступних класах.

Психологічні та методичні дослідження з цієї проблеми (М.Є. Боцманова, О.С. Дубинчука, Г.К. Костюк, Л.Л. Гурова, З.І. Слєпкань, Л.М. Фрідман та ін.) виявляють основні причини не сформованості умінь учнів розв'язувати задачі: школярам не повідомляються необхідні знання про сутність задач і способи їх розв'язування, учні недостатньо розуміють власну діяльність. У зв'язку з цим у них не виробляються загальні вміння розв'язувати задачі.

У діючій програмі з математики та шкільних підручниках для початкових класів передбачається вивчення окремих теоретичних основ про задачу і процес її розв'язування. Але перелік їх не чіткий, а тому уявлення учнів про текстову задачу, її структуру, сутність і механізм розв'язування, як показав експеримент, є часто невірним. Це заважає школярам при читанні тексту незнайомої задачі свідомо і цілеспрямовано проводити пошук її розв'язування.

Аналіз стану досліджуваної проблеми в практиці навчання математики показує, що багато вчителів вважають, що загальне вміння розв'язувати текстові задачі може виникнути завдяки розв'язуванню великої кількості задач і витрачають на це більшу половину навчального часу на уроці. Вони пропонують подібні задачі, що формують лише механічне вміння розв'язувати задачі певного виду. Задачам, що сприяють розвитку розумової і творчої діяльності, не приділяється належної уваги.

Крім того, оволодіння вміннями розв'язувати задачу певного виду настає не у всіх дітей одночасно. Відмінність між учнями виявляється у різному темпі оволодіння навчальним матеріалом, у здатності сприймати нову інформацію необхідну для засвоєння, та кількість вправ, потрібних для вироблення вміння. Так, окрема група учнів ще на першому уроці при розв'язуванні задачі, прочитавши умову, встановлює адекватні зв'язки, правильно вибирає дії і може розв'язати подібну. Інша ж група для усвідомлення способу розв'язування потребує виконання кількох тренувальних задач з опорою на зразок. Але є учні, які не можуть розв'язати задачу самостійно після тривалих тренувань, їм потрібна постійна допомога з боку вчителя. Знижувати рівень математичної підготовки, розвантажувати програми, щоб дати змогу слабшим успішно навчатися – неприпустимо, і оскільки незадовільною буде підготовка здібних до математики учнів. У зв'язку з цим необхідно диференційовано підходити до вироблення вмінь учнів початкової школи розв'язувати текстові задачі.

Підсумовуючи сказане, можна констатувати, що причиною низького рівня сформованості вмінь є традиційна методика навчання розв'язувати текстові задачі, яка орієнтована на "середнього" учня.


 
 

Цікаве

Загрузка...