WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Пізнавальна самостійність учнів при вивченні математики - Реферат

Пізнавальна самостійність учнів при вивченні математики - Реферат

Реферат на тему:

Пізнавальна самостійність учнів при вивченні математики

Загальноосвітня школа, як провідний соціальний інститут виховання підростаючого покоління на всіх рівнях суспільного розвитку отримує своєрідне „замовлення" на формування певного типу особистості. На сучасному етапі розвитку й утвердження української державності перед школою постає складне завдання: формування людини нового типу з високим інтелектуальним розвитком, творчими прагненнями, здатної до самостійної, активної, творчої діяльності.

У зв'язку з цим різко актуалізується проблема формування пізнавальної самостійності як важливого показника творчих здібностей особистості і необхідності пошуку шляхів її розв'язання засобами навчально-виховного процесу.

Аналіз шкільної практики свідчить про наявність протиріч між творчою природою навчально-пізнавальної діяльності та репродуктивним характером навчання; ростом об'єму навчальної інформації та способами її засвоєння; інтелектуалізацією роботи та недостатнім рівнем пізнавальної самостійності.

Вирішення даних протиріч передбачає визначення причин низького рівня пізнавальної самостійності та пошук шляхів подолання їх в процесі організації процесу навчання. Педагогічною наукою доведено, що сучасний процес навчання повинен будуватися на основі цілісного підходу, який дозволяє не тільки розглядати навчальні дисципліни як одну із сторін оточуючої дійсності, але й використовувати їх зміст, форми і методи в удосконаленні якостей особистості учня, таких як активність, пізнавальна самостійність, здатність творчо вирішувати учбові завдання.

Дана проблема не являється новою, її розробкою займалися відомі вчені такі, як: В.К. Буряк, М.О. Данилов, І.Я. Лернер, В.І. Лозова, М.І. Махмутов, П.І. Підкасистий, Н.О. Половнікова, Т.І. Шамова та інші. В своїх роботах вчені вказують, що пізнавальна самостійність є засобом підвищення усвідомленості вивченого, показником розумового розвитку учнів.

Аналіз досліджень даної проблеми свідчить про можливості формування пізнавальної самостійності учнів в процесі навчання, як невід'ємної частини підготовки творчої особистості. Суттєвим результатом проведених досліджень є доказ правомірності і можливості формування пізнавальної самостійності учнів у процесі навчання, як невід'ємної органічної частини підготовки творчої особистості.

Разом з тим, розгляд практичного стану досліджуваного питання свідчить про наявність протиріч у шкільній практиці між творчою природою навчально-пізнавальної діяльності і репродуктивним характером навчання; ростом обсягу актуальної інформації та старими способами її засвоєння; інтелектуалізацією праці і недостатнім рівнем пізнавальної самостійності учнів.

Вирішення даних протиріч передбачає виявлення причин низького рівня пізнавальної самостійності учнів та пошук шляхів усунення їх у процесі організації навчання в школі. Доведено, що сучасний процес навчання повинен будуватись на основі цілісного підходу, який дозволяє не тільки розглядати навчальні дисципліни як одну із сторін оточуючої дійсності, але і використовувати їх зміст, форми і методи в удосконаленні якостей особистості школярів. Школа не завжди вчить школярів самостійно розмірковувати, знаходити вихід із проблемних ситуацій, приймати особистісні рішення та слідувати у відповідності з прийнятими рішеннями.

Саме цим пояснюється низький рівень самостійності мислення, нездатність учнів організувати своїми силами самостійну пізнавальну діяльність, а як слідство цього недостатній рівень їх пізнавальної самостійності при оволодінні шкільною програмою в цілому і з окремих навчальних дисциплін.


 
 

Цікаве

Загрузка...