WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток духовної культури майбутніх вчителів засобами музичного мистецтва - Реферат

Розвиток духовної культури майбутніх вчителів засобами музичного мистецтва - Реферат

Реферат на тему:

Розвиток духовної культури майбутніх вчителів засобами музичного мистецтва

Закони України „Про освіту", „Про вищу освіту", Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті наголошують на важливості підвищення духовної культури студентів педагогічних вищих навчальних закладів, оскільки від одухотворення процесу професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів залежить майбутнє нещодавно створеної незалежної держави. Навчально-виховний процес необхідно перенести на розвиток культури мислення, почуттів, духовно-творчої індивідуальності майбутнього вчителя.

Питання розвитку духовного світу людини постійно перебували в центрі уваги провідних представників української культури: Г. Сковороди, М. Костомарова, Т. Шевченка, М. Драгоманова, І. Франка, М. Грушевського, І. Огієнка та багатьох інших мислителів. Ці питання вирішуються і сучасними науковцями Л. Коваль, О. Олексюк, Г. Падалкою, О. Рудницькою та ін., які визначають шляхи розвитку духовної культури підростаючого покоління засобами музичного мистецтва. Саме у цьому напрямку було побудовано і наше дослідження.

Для проведення роботи з формування духовної культури майбутнього вчителя засобами музичного мистецтва було розроблено програму факультативної музично-виховної роботи, що включала різні види музичної діяльності студентів: слухання музики, її художній аналіз (знайомство з різними стильовими напрямками музичного мистецтва, творчою діяльністю видатних вітчизняних та зарубіжних композиторів, характеристика засобів музичної виразності та особливостей формоутворення) та ознайомлення з музикознавчими поняттями і термінами (естетико-мистецтвознавча пропедевтика: вивчення елементарних основ теорії музики, гармонії, аналізу музичних творів, поліфонії тощо).

Для того, щоб якомога більше зацікавити майбутніх вчителів факультативними заняттями і загалом стимулювати розвиток художньо-естетичних інтересів студентів, ми звернулися до матеріалів музичного мистецтва ХХ століття, тобто до так званої сучасної музики у її основних напрямках: джаз, рок-культура, музична класика ХХ століття.

Кілька занять були присвячені джазовій музичній культурі, у ході яких відбувалося формування уявлень про джаз як особливий вид музичного мистецтва ХХ століття, основні джазові жанри (регтайм, блюз, бугі-вугі) та стилі (діксіленд (Dixieland), свінг (swing), бі-боп (be bop), кул (cool), фрі-джаз (free jazz) та джаз-рок), студенти набували знань про сучасних джазових композиторів та виконавців.

Протягом інших факультативних занять ми обговорювали питання історії виникнення рок-музики, її основні тенденції і напрямки (хард-рок, фолк-рок, психоделія, арт-рок, панк, хеві-метал та ін.), окремо розглядали жанр рок-опери, у якому поєдналися риси класичних музично-драматичних жанрів зі специфікою рок-культури. З великим інтересом студенти слухали фрагменти рок-опер Уеббера "Jesus Christ Superstar", "The Phantom Of The Opera" ("Привид опери"), "The Wall" ("Стіна") групи "Pink Floyd" та російської рок-опери О.Рибнікова "Юнона і Авось".

На одному з занять студенти ознайомилися з напрямками сучасної класичної музики, основними поняттями сучасних технік композиції (додекафонія, алеаторика, сонористика тощо). Але особливий емоційний відгук викликало слухання сучасних обробок (реміксів) відомих класичних творів (гурт "Рапсодія", група "New age opera", піаніст Р. Клаудерман та ін.).

Отже, активна участь студентів у музично-творчій діяльності (слуханні музики, міркуванні про її специфіку, аналізуванні музичних творів) впливає на особистість, допомагає більш глибокому проникненню в суть людських переживань, посилює моральний та естетичний розвиток, сприяє ефективному формуванню домінантних компонентів духовної культури, відкриває нові, невідомі раніше джерела духовного становлення.


 
 

Цікаве

Загрузка...