WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Збагачення словникового запасу під час засвоєння граматико-орфографічних знань - Реферат

Збагачення словникового запасу під час засвоєння граматико-орфографічних знань - Реферат

Реферат на тему:

Збагачення словникового запасу під час засвоєння граматико-орфографічних знань

Свідоме ставлення до мови починається із проникнення в її лексичне багатство. Оскільки слово – найактивніша одиниця мовлення, то вивченню лексеми слід приділяти належну увагу на всіх освітніх рівнях. Достатній лексичний запас і свідоме його розуміння – одна з умов вільного володіння усним і писемним мовленням, що є фундаментальною основою розвитку навчально-пізнавальної активності дітей молодшого шкільного віку не лише на уроках мови, а й у процесі вивчення всіх інших предметів початкової ланки освіти.

Робота над лексикою дітей молодшого шкільного віку займає центральне місце в розвитку мовлення і мислення. Вчителю початкових класів слід правильно спрямувати цю роботу, сприяти активному засвоєнню певного обсягу лексики, яка необхідна дітям для їх успішного навчання, загального, всебічного розвитку. Лексична робота повинна здійснюватись у трьох напрямках:

  • збагачення словника дітей новими словами,

  • уточнення значення уже відомих дітям слів,

  • переведення слів з пасивного в активний, словник.

Зміст роботи із збагачення словникового запасу учнів специфічний. Він складає певний список слів (словник), значення яких повинно бути роз'яснене дітям і вживанню яких вони повинні бути навчені.

Слова для словникової роботи обираються виходячи з різних цілей. В одних випадках методисти за основу брали граматико-орфографічні труднощі слів, інших – їх значеннєву цінність для збагачення словникового запасу учнів. Перший підхід до відбору слів становить граматико-орфографічний напрямок у словниковій роботі, другий – семантичний напрямок. У шкільній практиці необхідні обидва напрямки в словниковій роботі, тому що кожен з них вирішує свої специфічні завдання.

Граматико-орфографічний напрямок об'єднав наступні види роботи над словом:

  • словниково-морфологічну,

  • словниково-орфоепічну,

  • словниково-морфемну,

  • словниково-орфографічну.

Збагаченню лексичного запасу учнів початкових класів сприяє система лексичних вправ. Сприйняття і засвоєння різних категорій слів потребує особливого підходу та добору вправ. Якість засвоєння слів набагато вища тоді, коли зі словами пророблялися певні мислительні операції, насамперед, пояснення лексичного значення самими учнями за допомогою тексту, в якому слово вживається. Велику роль при цьому відіграють запитання вчителя, що активізують мислення дітей, спонукають їх вникати у зв'язки лексичного значення певного слова з іншими словами тексту чи змістом усього твору.

Поряд з кількісною стороною збагачення словника дітей вчитель велику увагу повинен звертати на якісну сторону, словника. Важливе місце в цьому плані відводиться правильній вимові слів самим вчителем, адже відомо, що діти наслідують вчителя в усьому, і від того, як правильно він підбирає слова, як правильно будує речення, як послідовно висловлюється, з таким же успіхом діти сприймають і засвоюють матеріал.

Словникова робота в певній мірі повинна мати місце повсякчас у спілкуванні вчителя з дітьми. Вчитель повинен прагнути до організації змістового спілкування, звертати увагу на мову дитини, її словниковий склад для того, щоб дитина використовувала все багатство своєї лексики в повсякденному житті.

Список використаних джерел

  1. Карунна Н. М. Збагачення словникового запасу під час засвоєння граматично-орфографічних знань // Поч.школа – 1991.– №2. – С.31.

  2. Коршун, Т. Слово – основний продукт мовленнєвої діяльності, центральна одиниця внутрішнього лексикону //Рідні джерела. – 2001.– № 2.– С.14-17.


 
 

Цікаве

Загрузка...