WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування мовленнєвих умінь і навичок учнів початкових класів на основі етнопедагогіки - Реферат

Формування мовленнєвих умінь і навичок учнів початкових класів на основі етнопедагогіки - Реферат

Реферат на тему:

Формування мовленнєвих умінь і навичок учнів початкових класів на основі етнопедагогіки

Вивчення рідної мови полягає у формуванні особистості, яка розвивається в умовах етносередовища, є носієм і транслятором рідної культури, активно наслідує традиції використання мовних засобів у ситуаціях спілкування, дбає про високу культуру власного мовлення. Етнокультурне спрямування освітнього процесу передбачене Національною доктриною розвитку освіти в Україні ХХІ століття, Концепцією 12-річної загальної середньої освіти, Стандартом мовної освіти.

Етнокультурний компонент навчання і виховання, осмислення мови як етнічного явища, вивчення її у взаємозв'язку з оволодінням культурними цінностями зумовлює опору на етнопедагогіку, що забезпечує розвиток школяра в кращих традиціях українського етносу на основі народнопедагогічних принципів, методів, засобів навчання. Система народної педагогіки відображає моральні й естетичні орієнтири народу, особливості етнічної психології і є втіленням національних рис характеру, ментальності.

Формування мовленнєвих умінь і навичок учнів початкових класів на етнопедагогічних засадах пов'язане з вивченням мови як оригінального феномена етносу, специфічного способу оцінювання світу, а тому сприяє оволодінню школярами національно-культурним мовним компонентом, поглибленню етнознань та виробленню національного колориту їхнього мовлення. Засобами реалізації етнопедагогічного підходу є рідна мова і рідна культура, що втілюються в національно-культурних текстах.

Складовою мовленнєвого розвитку на основі етнопедагогіки є духовне становлення особистості, виховання ціннісних орієнтирів, етичних та естетичних поглядів, національних почуттів, позитивних рис характеру.

Проблема формування мовленнєвих умінь і навичок учнів на етнооснові знаходить місце в методичній літературі. У науковому обігу вона представлена такими аспектами: роль народної педагогіки в процесі розвитку особистості, етнопедагогічна основа навчання рідної мови, формування мовленнєвих умінь і навичок учнів, диференціація національно-культурного компонента мови як основи формування мовлення, духовний розвиток особистості засобами рідної мови, практичне застосування народнодидактичної системи в процесі формування мовленнєвих умінь і навичок учнів, вплив етнопсихологічних чинників на формування мовної особистості .

Незважаючи на широкий спектр досліджуваних питань, проблема формування мовленнєвих умінь і навичок на засадах етнопедагогіки залишається відкритою, тому ми вважаємо, що рівень мовленнєвих умінь і навичок учнів початкової школи підвищиться, якщо:

  1. навчання рідної мови здійснювати на основі етнопедагогічного, комунікативно-діяльнісного та функціонально-стилістичного підходів;

  2. в основу формування мовленнєвих умінь і навичок покласти принципи етнопедагогіки;

  3. навчальний процес проводити на основі національно-культурних текстів-взірців етнопедагогічного змісту різних типів, стилів, жанрів;

  4. активно залучати інтерактивні та імітаційні методи навчання;

  5. систематично проводити етнопедагогічну роботу з формування мовленнєвих умінь і навичок учнів у взаємозв'язку навчання та виховання.


 
 

Цікаве

Загрузка...