WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Види українських літературних загадок - Реферат

Види українських літературних загадок - Реферат

Реферат на тему:

Види українських літературних загадок

Використання у навчальному процесі різних видів літературних загадок, разом з народними, дозволяє побудувати послідовну систему роботи над загадками в початковій школі. Для того, щоб це зробити грамотно, треба знати, яке розмаїття авторських загадок існує в дитячій літературі.

У свій час І.Франком, І.Березовським, М .Рибніковою та іншими вченими-літературознавцями були запропоновані класифікації загадок . М. . Сахаров розташував загадки за нумерацією, І. Худяков — за алфавітом відгадок. Д.. Садовніков запропонував розміщувати матеріал за тематикою відгадок. Свою роль у тематичному розташуванні загадок відіграла аналогічна класифікація прислів'їв у збірці В. Даля, де серед прислів'їв зустрічаються і загадки. Тематична класифікація з того часу стала звичною.

Перша класифікація українських загадок належить І. Я. Франку, яку він здійснив у праці "Останки первісного світогляду в руських і польських загадках народних". В основу своєї класифікації він поклав давні світоглядні уявлення слов'ян, їхні релігійні вірування, тому поділив загадки на анімістичні, в яких явища природи, неживі предмети виступають істотами (це загадки про небо, землю, сонце, місяць, зорю); зооморфічні, в яких сили природи зображені у вигляді звірів; антропоморфічні, в яких явища природи ідентифікуються з людьми. Усі інші загадки І. Франко називав "штучними". Оскільки, вони можуть викликати інтерес як мовні фразами, проте не є цікавими з точки зору народного світогляду.

Відомий методист XX століття, літературознавець М. Рибнікова запропонувала поділити загадки за тематичними відділами та за районами і виконавцями. Вона вперше звернула увагу на необхідність вказувати для загадок, як і для інших фольклорних жанрів, місце запису та виконавця.

Класифікація І. Березовського побудована за тематичним принципом: природа, людина, матеріальне життя людини, трудова діяльність, інше.

Але класифікація загадок за темами не єдина. Класифікацію, що спирається на будову загадок, запропонував Ю. Левін. В. .Чичеров, наприклад, писав про можливість систематизувати загадки за їхньою художньою будовою: питання, метафоричні і алегоричні загадки, арифметичні, жартівливі. Ю. Ілларіонова також розподілила загадки за художньою будовою: загадки, побудовані на перерахуванні ознак предмета; загадки, побудовані на основі протиставного порівняння, та загадки метафоричні. В основі різних загадок лежать різні логічні механізми. Ними визначаються типи логічних завдань і характер розумових операцій при відгадуванні .

Найпоширенішою була і залишається на сьогодні тематична класифікація, за якою побудована значна кількість сучасних збірок загадок. Але для початкової школи дуже важливо враховувати не тільки відгадку, а й особливості побудови тексту загадки. Ми зробили спробу представити узагальнену класифікацію українських літературних загадок, яка містить у собі методичний аспект. Запропонована класифікація у поєднанні з тематичною розширює можливості вчителя у підготовці до роботи із загадкою на уроках та позакласних заходах.

Літературні загадки можна умовно поділити на дві групи; мовно-графічні та семантичні. Під семантичними ми розуміємо загадки, в яких основна увага звертається на окремі риси об'єкта, який треба відгадати, а під мовно-графічними — загадки, увага в яких звернена переважно на графічний образ слова, на опис будови слова.


 
 

Цікаве

Загрузка...