WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Ефективність екскурсій у навчанні учнів початкових класів - Реферат

Ефективність екскурсій у навчанні учнів початкових класів - Реферат

Реферат на тему:

Ефективність екскурсій у навчанні учнів початкових класів

Людина – частина природи. Потяг до всього живого закладений від самого народження. Найяскравіше виявляється це у дитячому віці.

Природа мозку дитини потребує, щоб її розум виховувався біля джерела думки – серед наочних образів, і насамперед, серед природи, щоб думка переключалася з наочного образу на "обробку" інформації про цей образ.

Розуміння природи, відчуття краси не приходить само собою. Ці знання і почуття розвиваються і виховуються у ранньому дитинстві, коли інтерес до навчання особливо великий.

Якщо ізолювати дитину від природи, якщо з перших днів навчання дитина сприймає тільки слово, то клітини мозку швидко стомлюються і не справляються з роботою, яку пропонує вчитель. А цим клітинам треба розвиватися, міцніти, набиратися сил. Ось де причина того явища, з яким багато вчителів часто зустрічаються в початковій класах: дитина тихо сидить, дивиться в очі, немовби уважно слухає, але не розуміє жодного слова, тому що педагог розповідає і розповідає, тому що треба думати над правилами, розв'язувати задачі, приклади - все це абстракції, узагальнення, немає живих образів, мозок стомлюється. Тут і виникає відставання. Ось чому треба розвивати мислення дітей, зміцнювати розумові сили дитини серед природи - це вимагає природних закономірностей розвитку дитячого організму.

Процес цей складний і тривалий, хоч якими захоплюючими і цікавими не були б розповіді вчителя і матеріал навчальної книжки, предмети і явища навколишнього світу відкриваються перед учнями лише тоді, коли вони сприймають їх безпосередньо.

В.О.Сухомлинський закликав: "Вчіть спостерігати і бачити явища навколишнього світу. Ведіть дітей в природу в ті переломні для неї періоди, коли проходять бурхливі, стрімкі зміни - пробуджується життя, оновлюються животворні внутрішні сили живучого, накопичується енергія для майбутнього життєвого ривка" [1].

Велика роль у вивченні природи в початкових класах належить екскурсіям, які виступають не як метод, а як організаційна форма навчання.

Проблема навчальної екскурсії, її завдань, змісту, вимог до організації, проведення, педагогічного керівництва має місце в педагогічних пошуках вчених педагогів і психологів, досвідчених вчителів. Вивчалась і продовжує вивчатись ця проблема сучасною педагогічною наукою стосовно молодших школярів. Провідне місце в розвитку особистості дитини екскурсіям, відводив В.О.Сухомлинський. На значимість підкреслюють Варзацька Л.О., Шевченко Л.М., Коваль Н.С., Ковальчук Г.В., Нарочна Л.К., Сдкуловоя В.М., Салієнко В.С.

Методику організації і проведення екскурсії розробляють такі методисти як Т.Байбара, О.Савченко, Г.Власова, О.Лиховид, А.Коліщенко, розкриваючи у своїх працях значення і роль екскурсії у формуванні, розвитку особистості.

Дослідження проблеми дає можливість прийти до висновку, що екскурсія справедливо відзначається вітчизняною педагогічною наукою як одна із форм організації навчально-виховного процесу Вона має значний вплив на всебічний розвиток молодших школярів. При проведенні екскурсій важливим є забезпечення педагогічного спрямування та керівництва. Як показало наше дослідження, для того, щоб екскурсії були цікавими, необхідно під час їх проведення застосовувати різні методи й прийоми, які сприяють осмисленню та запам'ятовуванню матеріалу.

Аналіз теоретичної літератури та проведений експеримент дали можливість підсумувати, що екскурсії відіграють важливу роль у формуванні навчальних вмінь та навичок, у збагаченні життєвого досвіду, та розвитку мови молодших школярів.

Список використаних джерел

  1. Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві К.: Рад. школа, 1988. – 304 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...