WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблема фразеологізмів у системі роботи над словом у методиці початкового курсу навчання української мови - Реферат

Проблема фразеологізмів у системі роботи над словом у методиці початкового курсу навчання української мови - Реферат

Реферат на тему:

Проблема фразеологізмів у системі роботи над словом у методиці початкового курсу навчання української мови

Фразеологія української мови дає багатий матеріал для формування в учнів естетичного чуття, вміння бачити в мові і мовленні прекрасне, захоплюватися ним. Прекрасне закладене у самій природі фразеологізмів, у їх виражальних можливостях, в експресивності фразеологічних одиниць, у доречному їх уживанні в різних стилях мови.

У процесі навчання української мови важливо розвивати мовний естетичний смак, тобто здатність учнів оцінювати в естетичному плані мову і мовлення, а також викликати потребу естетично вдосконалювати власне мовлення. Чуття виразності мовлення розвивається й під час ознайомлення молодших школярів з фразеологічним багатством української мови та експресивними можливостями фразеологізмів.

На сучасному етапі відбувається інтенсивна розробка питань розвитку мови учнів, увиразнення мовлення молодших школярів, словникової роботи в початковій школі. У руслі досліджуваної проблеми ці шукання можна представити такими напрямами: 1) реалізація одного з головних завдань початкової школи – принципу виразності мовлення, що означає прищепити учням відчуття в мові експресивних засобів мови – пестливості, згрубілості, доброзичливості; 2) вивчення різних груп словосполучень у структурі речення і паралельно в зв'язному тексті, що сприяє мовленнєвому розвитку молодших школярів, бо навчати дітей словосполучень – це працювати над елементами думки; навчати дітей розуміти словосполучення – це вчити їх розуміти логічні взаємозв'язки; 3) ознайомлення учнів з окремими фразеологізмами; робота з прислів'ями як істотний елемент розвитку мовлення і мислення, заохочування дітей до заучування їх напам'ять, спонукання до введення їх в усне мовлення.

Ми у нашому дослідженні дійшли висновку, що урок, побудований на засадах єдності мовної освіти і мовленнєвого розвитку школярів, відкриває неозорі обрії для творчості. Це власне урок мови і мовлення, де розвиткові умінь висловлюватися підпорядковані всі його етапи. Основним засобом створення мовленнєвих ситуацій обрали текст, пропонуючи до кожного уроку добирати тематично близькі тексти, у яких виучувані мовні явища є типовими. Для організації мовленнєвої діяльності дітей пропонуються не лише фрагменти з творів майстрів української літератури, довершені зразки науково-пізнавальної літератури, а й народна мудрість – казки, пісні, прислів'я, загадки.

Оволодіння фразеологічним матеріалом необхідно і можливо здійснювати уже на початковому етапі навчання, що відповідає його комунікативним цілям за умовою організації фразеологічної роботи на основі широкого розуміння природи фразеологічної одиниці, з урахуванням психологічних особливостей сприйняття фразеологічної одиниці учнями початкових класів. Систему роботи організовувати, виходячи з положень: 1) робота з фразеологічними одиницями в початковій школі ідентична організації роботи зі словом, але при цьому потрібно врахувати структурні, акцентологічні, граматичні особливості фразеологічних одиниць; 2) слова і фразеологічні одиниці існують у свідомості носіїв мови як готові одиниці, придатні до "мовоутворення як будівельний матеріал"; 3) роботу зі словом і фразеологізмом, враховуючи функціональну та змістовну тотожність слів і фразеологізмів, будувати на спільній основі – тематико-ситуативній; 4) з огляду на те, що робота з фразеологізмами повинна вестися в одному ряду зі словом, фразеологічні одиниці, які вступають у синонімічні та антонімічні зв'язки зі словами, можуть бути згруповані зі словами на лексико-семантичній основі; 5) фразеологізм, як і слово, повинен запам'ятовуватися і відтворюватися як цілісна одиниця; 6) прийоми семантизації й активізації фразеологічних одиниць мають відповідати етапам навчання.

Виконання таких умов дозволить реалізувати мету – формування культури спілкування засобами фразеології.


 
 

Цікаве

Загрузка...