WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Диференційована навчальна діяльність учнів початкових класів - Реферат

Диференційована навчальна діяльність учнів початкових класів - Реферат

Реферат на тему:

Диференційована навчальна діяльність учнів початкових класів

Диференціація навчання вимагає від учителя глибокого вивчення рівня розвитку мислення учнів, оперативного виявлення готовності дітей до опанування конкретного навчального матеріалу. Це створить умови для поділу дітей на тимчасові групи безпосередньо на уроці. В залежності від рівня оволодіння навчальним матеріалом, треба дітям дати змогу переходити з однієї групи в іншу навіть в межах одного уроку.

Питання диференціації навчання ставились і вирішувались на різних етапах педагогічної науки по-різному залежно від рівня накопичених знань і соціального замовлення.

У наукових дослідженнях видатних вітчизняних і зарубіжних учених (Ю. Бабанського, П. Блонського, А. Бударного, В. Буряка, В. Євдокимова, А. Кірсанова, П. Підкасистого, Є. Рабунського, О. Савченко) доведено, що диференційований підхід є важливою умовою підвищення якості навчання, а також обґрунтовано шляхи його реалізації.

Мета дослідження – теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити умови ефективності диференційованої навчальної діяльності учнів початкових класів.

На основі теоретичного аналізу наукових джерел із досліджуваної проблеми та практичної діяльності вчителів початкових класів теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені умови ефективності диференційованої групової навчальної діяльності учнів молодших класів. Розкрито, що рівнева диференціація навчання є необхідною умовою забезпечення ефективного процесу навчання, виховання і розвитку учнів.

Показано, що для забезпечення високої дидактичної ефективності рівневої диференціації навчання в початковій школі при мінімізації її негативних соціально-психологічних наслідків необхідно виконання таких умов:

- створення в учнів суб'єктивного уявлення про оборотність диференціації – організаційна можливість і практична здійсненність переходів із групи в групу;

- обґрунтування спрямованості учня на нижчий рівень і його спадні переходи тільки зовнішніми обставинами, прийняття в групу високого рівня і висхідні переходи – особистими зусиллями учня, завзятою навчальною працею, пильністю, позашкільними заняттями предметом;

- розходження спроможностей членів групи не повинно бути ні занадто великим (тоді групова робота неможлива), ні занадто малим (тоді взаємне інтелектуальне і духовне збагачення незначне);

- у кожній групі шляхом вихідного добору її складу і поточного керування роботою повинні бути забезпечені як ефективне лідерство, так і благополучні взаємовідносини, що лише в сполученні забезпечують успішність навчання;

- навчання, пізнання, школа повинні займати достатньо високе місце в ієрархії цінностей усіх груп, що утворені.

Визначено, що групова робота з інтенсивним і нормованим спілкуванням учнів є ефективною формою навчальної діяльності у початковій школі.

Проведений аналіз психолого-педагогічних передумов ефективності групової навчальної діяльності молодших школярів в умовах рівневої диференціації дозволив запропонувати принципи побудови системи різнорівневих завдань. Вивчення матеріалу підручників, його цілеспрямований відбір, конструювання завдань дозволили розробити систему завдань для 4 класу. Дослідження дидактичних вимог до ефективного сучасного уроку у зв'язку з умовами якісного сприймання учнями навчального матеріалу і оптимальної їх взаємодії у малій навчальній групі дозволили запропонувати методику використання розробленої системи завдань для реалізації диференційованої роботи.


 
 

Цікаве

Загрузка...