WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Зміст матеріалу – важливий фактор екологічного виховання молодших школярів - Реферат

Зміст матеріалу – важливий фактор екологічного виховання молодших школярів - Реферат

Реферат на тему:

Зміст матеріалу – важливий фактор екологічного виховання молодших школярів

Природа – частина навколишнього світу, з яким дитина постійно спілкується і взаємодіє. Вона дає багатий матеріал для розвитку мислення і мови.

Багатство природи, її різноманітність, діяльність дітей у природі створюють умови для розвитку словника у дітей. Він поповнюється не тільки іменниками – назвами найбільш поширених рослин, тварин, частин їхнього тіла, але й великою кількістю дієслів, що передають різноманітні способи руху (стрибають, повзають, плавають, літають та ін.). Не менш цінне і те, що в процесі ознайомлення з природою є чудові можливості для введення у словник дітей прикметників, які надають мові барвистості, образності. Наприклад, лише визначаючи з дітьми стан неба, можна використати такі прикметники: високе, прозоре, голубе, чисте, синє, привітне, умите, низьке, сіре, похмуре і т. д. Не менше можливостей для введення у словник прикметників під час розглядання з дітьми рослин, тварин. Надзвичайно цінним є те, що введення нових слів у словник відбувається в процесі безпосереднього контакту дітей з тими чи іншими об'єктами природи, коли, за влучним висловом фізіологів, слово сідає на предмет, забезпечуючи тісний зв'язок між першою і другою сигнальними системами [1].

Зміст програмового матеріалу впливає на формування екологічної вихованості молодших школярів. Саме зміст сприяє розвитку творчого мислення, пізнавальних потреб, допитливості, уміння аналізувати, узагальнювати, виділяти головне, самостійно робити висновки, порівнювати, виразною мовою передавати свої думки і почуття в усній та писемній формі і, найголовніше, – формуванню ціннісних орієнтацій стосовно навколишньої природи. Крім цього, зміст навчального матеріалу допомагає учням зрозуміти і полюбити природу, усвідомити її цінність для людини, навчитися раціонально використовувати її багатства, берегти і примножувати їх.

Природознавчий матеріал має яскраву виразність у емоційному аспекті і є досить зручним фоном для набуття спеціальних предметних знань, орієнтиром для їх розуміння і нерідко засобом, що стимулює позитивне емоційне ставлення до їх засвоєння.

Вправи природничого спрямування можна використати для самостійної, групової та індивідуальної роботи, що дасть змогу здійснювати екологічне виховання молодших школярів на уроках української мови. Щоб полегшити класоводам добір такого матеріалу, пропонуємо вправи, цікаві за змістом, доступні для сприймання учнями початкових класів. Це кросворди, ребуси, чайнворди, прислів'я, загадки, віршовані рядочки та інші цікаві вправи:

1. Відгадайте загадку. Чи можна слова-відгадки назвати спільнокореневими? Поясніть лексичне значення слів-відгадок. Самостійно доберіть за таким зразком назви птахів та їх малят.

Кругом бочки бігають клубочки. (Курка з курчатами).

2. Випишіть пари спільнокореневих слів, виділіть у них корінь і суфікс. За допомогою яких суфіксів утворені слова на означення малят птахів і звірів?

Що спільного у словах перепелиця, телиця. Знайдіть слово, що відповідає схемі . Перепелиця і перепеленя, телиця і теля ішли тудою. Тепер відтіля.

Виконуючи завдання, школярі не лише ознайомляться зі способами словотворення, а й збагатять свої знання про навколишній світ. Віршовані тексти допоможуть дітям зрозуміти красу, багатство української мови, її виразність, чарівність рідної природи.

Отже, зміст матеріалу несе в собі великі можливості для екологічного навчання й виховання учнів. Знання природничого характеру служать реальною основою для встановлення міжпредметних зв'язків, зокрема уроків мови і читання з природничими дисциплінами.

Список використаних джерел

  1. Тарасенко Г. С. Як навчити дітей милуватися природою //Поч. шк. - 1992. –№ 11-12.– С. 39-42.

  2. Волошина Г.П. Стимулювання екологічної активності молодших школярів. Посібник для студентів. – Умань, 1998. – 118 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...