WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування педагогічної культури вчителя початкових класів - Реферат

Формування педагогічної культури вчителя початкових класів - Реферат

Реферат на тему:

Формування педагогічної культури вчителя початкових класів

Сучасна педагогічна наука і практика наполегливо шукають шляхи не лише становлення та реформування системи освіти та виховання в Україні, але й принципово нові підходи до розв'язання важливої задачі – збереження й розвитку культурного, інтелектуального та духовного потенціалу нашого суспільства, побудованого на принципах демократії, гуманізацій, розвитку. В зв'язку з цим сьогодні виникає потреба в забезпеченні середньої та вищої школи добре підготовленими, професійно компетентними кадрами, які мають високий рівень культури в цілому і педагогічної зокрема.

Поняття культури давно стало вихідним компонентом для досліджень в гуманітарних науках. Але це майже зовсім не торкнулося педагогіки. Тільки в окремих дослідженнях (М.Н. Скаткін, В.В. Краєвський, І.Я. Лернер) використовується концепція загальної культури для розробки теоретичних основ дидактики, зокрема, змісту освіти. Необхідно відзначити і роботи Б.П. Нєменського, який розробляє зміст естетичної освіти та виховання саме в аспекті культури. Але ніхто з дослідників не розглядає поняття „педагогічної культури" для характеристики якісного стану педагогічної діяльності в цілому або окремих його явищ її явищ та процесів.

Вивчення психолого-педагогічної літератури дозволяє стверджувати, що проблема підготовки вчителя в педагогічних вузах знаходиться в центрі уваги багатьох дослідників. Інтерес мають роботи, в яких розкриваються загальні питання підготовки вчителя (О.А Абдулліна, Н.І. Болдирєв, Ф.Н. Гоноболін). Хоча, на жаль, автори не досліджують цілісний процес формування педагогічної культури, а тільки окремих його аспекти.

Проведене дослідження проблеми формування педагогічної техніки як компонента педагогічної культури майбутнього вчителя підтвердило висунуту гіпотезу та дозволило зробити такі висновки.

1. Педагогічна культура в особистісному плані – це істотна характеристика вчителя, що являє собою динамічну систему його педагогічних знань, вмінь і цінностей, діяльності та професійної поведінки. Компонентами цієї системи є:

- професійні знання і культура педагогічного мислення;

- професійні вміння і діяльність творчого характеру;

- культура професійної поведінки і самовдосконалення;

- педагогічні цінності і емоційно-моральне відношення до дітей;

2. Педагогічна техніка є складним неоднозначним засобом педагогічної діяльності вчителя, а тому оволодіння нею – процес довготривалий та нелегкий. Формування педтехніки повинно здійснюватись в першу чергу на етапі безпосередньої підготовки людини до педагогічної роботи. Вже в педагогічному вузі майбутній вчитель повинен одержати систему знань з основ педтехніки, а також засвоїти методику подальшого самовдосконалення.

3. Ми виділяємо певні педагогічні умови, які забезпечують успішність формування педагогічної техніки при вивченні педагогічних дисциплін, а саме: повна організація практичних занять; система певних правил і вимог; фрагментарне, або повне самостійне проведення занять студентами з наступним їх самоаналізом; експертна оцінка занять; зв'язок аудиторної роботи з педагогічною практикою.

4. В процесі дослідження встановлено, що найбільш ефективними способами формування педагогічної техніки майбутніх учителів є система тренувальних вправ і система завдань (психофізіологічний та педагогічно-рольовий тренінг).


 
 

Цікаве

Загрузка...