WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вплив сім’ї на формування особистості молодшого школяра - Реферат

Вплив сім’ї на формування особистості молодшого школяра - Реферат

Реферат на тему:

Вплив сім'ї на формування особистості молодшого школяра

Одним із найважливіших засобів соціалізації особистості є сім'я. Соціалізація – це процес засвоєння соціального досвіду суспільних відносин, який триває протягом життя індивіда. Це розвиток і самозміна людини в процесі засвоєння і відтворення культури, що відчувається у взаємодії людини із стихійними, відносно направленими і цілеспрямованими умовами життя на всіх вікових етапах. А сім'я і є той різновіковий колектив, членом якого стає дитина з перших років свого існування і вплив якого відчувається упродовж довгих років, і здійснюється її соціалізація.

Проблема сім'ї є однією з проблем сьогодення. Сім'я – один з найдревніших суспільних інститутів. Як і всякий соціальний інститут, вона зміцнюється із зміною суспільства: змінюються норми, цінності й зразки поведінки в галузі шлюбно-сімейних відносин. Тому для сучасної сім'ї властивий ряд тенденцій, єдиний для всіх розвинутих індустріальних країн світу. Серед них – падіння народжуваності, нуклеаризація сім'ї, ріст кількості розлучень і неповних сімей, зниження ролі зовнішніх факторів і зростання значущості внутрісімейних регуляторів поведінки в шлюбі й сім'ї, демократизація стосунків між чоловіком і жінкою, батьками і дітьми.

Різні аспекти становлення сім'ї, виконання нею основних функцій, причини розлучень, вплив сімейного мікроклімату на процес сімейного виховання та формування особистості дитини, формування педагогічної культури батьків, проблеми сімейної дисгармонії, сімейних конфліктів досліджували вчені колишнього союзу (А. Харчев, В. Алексеєва, І. Кон, А.Волкова, Д. Чехот, З. Янкова, І. Радзинська, М. Мацківський, С. Голод, І. Гребінников, М. Булнов, М. Соловйов), а також України (Л. Чуйко, В. Постовий, З. Зайцева, Б. Херсонський, Т. Алексеєнко, О. Докукіна, О. Хромова, Т. Говорун, Ю. Якубова, М. Вітер). Як бачимо проблема соціалізації особистості у сім'ї розглядається лише фрагментарно.

В результаті дослідження, зважаючи на його мету і завдання ми прийшли до таких висновків.

1. Сім'я – це частина суспільства, своєрідний колектив, структура якого закріплюється звичаями, культурними та національно сімейними традиціями, моральними та правовими нормами. Сімейне виховання є засобом соціалізації особистості, оскільки у сім'ї відбувається процес засвоєння індивідом соціального досвіду, сім'я скеровує особистість у соціальне середовище, систему соціальних зв'язків, допомагає опанувати соціальними нормами, цінностями в результаті цілеспрямованості і організаційних соціальних впливів. З сім'ї починається становлення особистості як соціальної істоти в процесі розвитку.

2. Помилки сімейного виховання, тобто недоліки, які негативно позначаються на формуванні особистості молодшого школяра. До них ми відносимо: відсутність вимог до дитини; надмірна батьківська любов; безконтрольність з боку батьків за поведінкою та успішністю дитини; відсутність врахування вікових та індивідуально-психологічних особливостей дитини.

3. Основними методами і прийомами виховання є: переконання, роз'яснення, розповідь, бесіда, переконання прикладом, метод вправ, стимулювання, змагання, схвалення, похвала, заохочення і інше; проте застосувати їх слід правильно, щоб це призвело до позитивного розвитку особистості.

4. Педагогіка розглядає функції сім'ї як види діяльності сім'ї, як національного осередку, що забезпечує найважливіші потреби суспільства, особисті потреби. Основними функціями сім'ї є: репродуктивна (демографічна), матеріально-економічна, комунікативна, виховна, рекреативна.


 
 

Цікаве

Загрузка...