WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Особливості організації самостійної роботи учнів на уроках у початкових класах - Реферат

Особливості організації самостійної роботи учнів на уроках у початкових класах - Реферат

Реферат на тему:

Особливості організації самостійної роботи учнів на уроках у початкових класах

В період духовного відродження в Україні на особливу увагу заслуговує проблема початкової ланки освіти. Початкова школа повинна стати тим фундаментом, на якому зводиться національна освіта.

Постає завдання про те, щоб навчальний процес сприяв розвитку пізнавальних інтересів учнів і самостійного поповнення знань.

А.Макаренко, В.Сухомлинський розглядали самостійність у невід'ємному зв'язку з розв'язанням завдань, формування знань повноцінної особистості.

Подальшого розвитку ця проблема набула у дослідженнях Н.Коваль, О.Савченко, Н.Ярошенко та інших. Автори диференціюють прояв досліджуваної якості з урахуванням вікових особливостей дітей, відзначають нерівномірність її становлення, стверджуючи, що самостійність – складна якість та формування її у дітей потребує великої уваги вчителя.

Однак у світлі сучасних вимог нашого суспільства проблема набуває особливого значення.

Самостійність – це провідна якість людини, що визначає світосприйняття, спрямованість інтересів, ставлення до праці, до інших людей і самого себе. Чим сильніше вона виявлена, розвинена у школяра, тим інтенсивніше його життя, різноманітніші його контакти з навколишнім світом.

Проведена нами дослідницька робота дала можливість прийти до висновку, що самостійна робота школярів у сучасній початковій школі є засобом оволодіння учнями глибокими знаннями, формування у них активності і самостійності, розвитку розумових здібностей. Ми переконалися, що від сформованого в учнів вміння самостійно здобувати й застосовувати знання, ефективно працювати великою мірою залежить результативність навчального процесу.

В ході експерименту ми виявили, що процес формування в учнів навичок самостійної роботи в ході вивчення навчальних дисциплін має певну структуру. Вона включає три етапи: 1 – підготовчий (аналіз завдання, пошук способів виконання завдання, планування роботи); 2 – виконавчий (виконання завдання); 3 – перевірочний (перевірка і оцінка проблемної роботи).

Проводячи дослідження ми підтвердили думку науковців про те, що рівень самостійності школярів визначається кількістю певних елементів (чим більше цих елементів входить в певний вид самостійної роботи, тим вищий її рівень). Саме рівень самостійності мислення, сформованості навчальних умінь, навичок і навчальної праці визначається тим, наскільки школярі можуть самостійно долати труднощі, знаходити відповіді на поставлені питання. Одні з них наполегливо шукають доказів положень, які виводяться; інші, відчувши труднощі, відразу звертаються за допомогою до товаришів або вчителя; треті при перших труднощах пасують. Одні учні успішно володіють навичками планування навчальної діяльності. Інші – менш успішно; вони не досить володіють навчальними операціями, відчувають труднощі в організації самостійної роботи з підручниками, книгами.

Ми з'ясували, що високий рівень самостійності мислення, сформованості вмінь, навичок розумової і навчальної праці визначається наявністю в учнів міцних навичок планування, самоконтролю, здатністю вільно здійснювати різні навчальні операції. Середній рівень характеризує тих учнів, які здебільшого не відрізняються самостійністю мислення, слабко володіють навчальними уміннями і навичками, не досить добре вміють раціонально планувати, здійснювати самоконтроль. Низький рівень відрізняє тих учнів, які дуже слабо володіють або зовсім не володіють вказаними вміннями.

Наша дослідницька робота показала, що правильна організація самостійної розумової праці молодших школярів вимагає від учителя великої педагогічної майстерності, зокрема належної методичної підготовки.


 
 

Цікаве

Загрузка...