WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Напрями роботи з розвитку мовлення в початкових класах - Реферат

Напрями роботи з розвитку мовлення в початкових класах - Реферат

Реферат на тему:

Напрями роботи з розвитку мовлення в початкових класах

Початкова ланка школи відіграє значну роль у формуванні в молодшого школяра повноцінної навчальної діяльності, одним з основних компонентів якої є рівень розвитку зв'язного мовлення – необхідна умова формування соціально активної особистості.

Для розвитку мовлення школярів у період навчання грамоти доцільно виділити наступні напрями: а) вдосконалення звуковимови; б) робота над словом; в) робота над реченням; г) робота над зв'язним усним і писемним мовленням.

Зупинимось ґрунтовніше на використанні вправ, основним матеріалом у яких є робота зі словом.

К.Д.Ушинський справедливо стверджував, „що бідність словника школяра породжує одноманітність мовлення і робить його незрозумілим для слухачів, бо він, школяр, не може замінити одне слово іншим, не може переставити двох слів, його мова знаходиться в ланцюгах тих рядків, які він завчив" [2].

Отже, без достатнього запасу слів неможливе оволодіння мовою як засобом спілкування.

Необхідною умовою для успішного вирішення цієї проблеми є системний підхід до мовного розвитку. А тому вчителеві необхідно добре усвідомити, що слово має бути поставлене в центр усієї роботи.

Слово входить до активного словника школяра лише тоді, коли він добре розуміє його значення, усвідомлює правильність граматичних форм, структуру словосполучень та речень, тобто закріплюється у пам'яті учня лише через активне вживання у мовленні.

Роботу доцільно розпочинати з першого дня перебування дитини в школі, надаючи при цьому перевагу доборові навчального матеріалу, практичній мовленнєвій спрямованості змісту уроку, врахуванню особливостей словникового запасу першокласників та його обсягу.

Обсяг словника має вбирати слова всіх лексико-граматичних розрядів, проте можуть переважати іменники і дієслова. Це пояснюється конкретністю мислення дітей цього віку, які збагачують словник спочатку іменниками на основі сприймання предметів, потім дієсловами (введення предмета в дію) і лише потім – визначенням ознак, тобто збагачення мовлення прикметниками.

Працюючи над збагаченням словника, його закріпленням, уточненням і активізацією, необхідно акцентувати увагу на роботі над лексичним значенням слова. Змістом такої роботи може бути: встановлення взаємозв'язків між словом та відповідним об'єктом, вироблення вміння на основі аналізу визначати та узагальнювати найістотніші зв'язки предмета, з'ясовувати смислові зв'язки між словами.

Тому виникає потреба створити комплекс вправ з розвитку мовлення в період навчання грамоти, який би гармонійно поєднував усі напрямки розвитку мовлення та ґрунтувався на конкретному навчальному матеріалі Букваря.

Такі вправи мають бути невід'ємною частиною кожного уроку навчання грамоти та спеціальних занять з розвитку мовлення.

Слід зауважити, що в Букварі [1], який є найбільш науково обґрунтованим і доступним за структурою і змістом для дітей, закладено багато тематичних малюнків, вправ і завдань для організації вчителем роботи з розвитку мовлення в період навчання грамоти.

Та все ж потрібен, на нашу думку, комплекс вправ суто мовленнєвої спрямованості. У Букварі є казки, загадки, прислів'я, приказки, значно менше, або зовсім немає народних пісень, забавлянок, колядок, щедрівок, лічилок, скоромовок, закличок, примовок тощо. Хоча саме вони, як вважає К.Д.Ушинський, ламають дитячу мову на потрібний лад і розвивають у дітей чуття звукових красот рідної мови.

Список використаних джерел

  1. Вашуленко М.С.,Скрипченко Н.Ф. Буквар: Підручн. для 1 кл. –К.: Освіта, 2001. – 143 с.

Ушинський К.Д. Твори в 6т. – М.: АПН РСФСР, 1949. – Т.6. – С. 264.


 
 

Цікаве

Загрузка...