WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Алчевська Х.О. – педагог та поетеса - Реферат

Алчевська Х.О. – педагог та поетеса - Реферат

Ведуча 2: У творчості Алчевської все голосніше звучать життєствердні мотиви, відчувається щире прагнення служити своїм голосом народові, батьківщині. Її вірші друкувалися майже в усіх тогочасних українських періодичних виданнях: "Хлібороб", "Рідний край", "Громадська думка", "Літературно-науковий вісник" та ін.

Ведуча 1: І в часи, коли перша російська революція йшла на спад, поетесу не полишає оптимістичний - у дусі Великого Кобзаря - настрій:

Читець:„Гомоніли люди:"Та що з того буде?!" Гомоніли люди: "Ми вже омертвіли!" Гомоніли люди: "По степах широкихВже не встати-спатиНашій Україні!А Вкраїни доляЗ них усіх сміється -В небесах високихГорличкою в'ється...

Ведуча 2: Жандарми, натрапивши на список революційного гімну "Гей, на бій!", що належав перу юної Христі, зробили обшук на квартирі Алчевських. Авторку звинувачували в закликові до збройного повстання. Вірші молодої поетеси пробуджували в людях "дух волі" - щоб для рабів розцвівся май!"

Читець:„Гей на бій! За нами встанутьВсі зневоленії люди...Забезпечен час свободи,Бо таких багато буде!...

Ведуча 2: Складний і суперечливий поетичний світ Х.Алчевської хоч і споріднений із творчістю Олександра Олеся, Дніпрової Чайки, та по-своєму оригінальний і неповторний: це світ жінки-інтелігентки, сповнений прагнення гармонії у людських стосунках та особистого щастя і щирим бажанням збагнути довколишнє суспільне життя, жінки, безумовно, відвертої; довірливої, що не приховує від читача ані найтоншого поруху своєї душі.

Ведуча 1: Відчуття духовної спадкоємності, глибокої пошани спонукало Х.Алчевську до створення серії поетичних присвят Т.Шевченкові, І.Франкові, Лесі Українці, О.Кобилянській, М.Павликові, Б.Гринченкові, засланим на каторгу революціонерам, А.Барбюсові; а віршам "Співайте пісні голосніш...", "Ніколи", "Мені однаково" судилося стати своєрідними поетичними маніфестами авторки, в них стверджується високе призначення Слова, відповідальність митця перед народом.

Читець:„Всі муки коханого краю,Всі сльози народу свогоСкладав Ти в зболілому серці,Й ридало воно...Учителю! Воля ще верне! З Тобою - ми всі: не ридай......Народе вкраїнський! Народе!Франка повитай!...

Ведуча 1: Поетичний доробок Христі Алчевської досить великий: він обіймає 12 збірок, чимало окремих віршів та кілька поем. Всі твори, в яких звучить турбота про долю батьківщини і всього світу, де показано самоту й беззахисність простої людини в експлуататорському суспільстві, де вшановуються видатні майстри літератури і мистецтва, де оспівані краса природи і глибоко інтимні почуття. - і нині зберігають свою історико-літературну та естетичну вартісність.

Читець:„Народ мій - не орел, і вбогий край - не сонце:Се - тихий син журби, неволі і страждань, Його життя - то день буденний і скорботний З дощем нечутних сліз і гіркістю зітхань.Так де ж йому орлом буяючим піднятись? Так де ж до всесвіту, мов сонце, засіять? Сіяє тільки той, хто має волю, владу... А тихому рабу сіяння ніде взять!.."

Ведуча 2: Христя Алчевська чесно й мужньо пройшла шлях поета і публіциста, що виражав настрої й надії трудящих, прогресивної інтелігенції. Для неї останні передреволюційні роки минули, як '"кривавий сон деспотства й лиходійства". А потім прийшов Великий Жовтень - "день золотий". Поетеса прислухається до "клекоту радості дня". Революції присвячена збірка X.Алчевської „Пробудження".

Ведуча 1: У роки Радянської влади Христя Алчевська продовжувала друкуватися, працювала в різних жанрах, стала членом Українського товариства драматургів і композиторів.

Ведуча 2: Христина Алчевська невтомно втілювана все нові задуми до останніх днів життя, готувала двотомне видання творів, яке після її смерті з різних причин не побачило світу, друкувалася у харківських газетах і журналах, була членом Українського товариства драматургів і композиторів. Вона залишила величезну рукописну спадщину (майже 4 тисяч творів).

Ведуча 1: "Мене не викреслите при всьому бажанні з історії ніяк...", - писала Христя Алчевська на схилі своїх літ, добре розуміючи ціну здобутого, дбаючи про багатство духовного потенціалу свого народу. Письменниця, безперечно, заслужила на нашу вдячну пам'ять і любов, на видання її творів, на відзначення ювілеїв.

Ведуча 2: І все ж "пісня: життя" Христі Алчевської зі своїми радісними і гіркими рядками не змовкла, не згубилась у плині часу, як залишилась живою і нетлінною краща частина її літературної спадщини, як завжди лишаються для вічності найкоштовніші витвори людського духу.

Читець:„Люби життя: в нам є краса,Хоч люди й журяться похилі,Хоч горе бачать небесаІ тане мрія в небосхилі...Люби життя за боротьбу,Люби його у громі бурі,Люби відродження добуІ хмари гніву, й роки хмурні!Люби надії золоті,І ясну ніжність вечорову,Та пісню нені колискову,І хати вбогі та простіІ люд без сонця і знаття,І край без радощів житія!"

Додаток 3. Історична постать легендарного гетьмана Івана Мазепи (Обговорення поеми "Кочубеївна") Питання для обговорення: 1.Чи це не творчий подвиг, коли в період крайньої пригніченості українців, Христя Алчевська створила "Кочубеївну" - своєрідну декларацію історичної долі України?2. В чім схожість та чим відрізняються пушкінська поема "Полтава" і створена за її мотивами поема "Кочубеївна"?З. В поемі "Кочубеївна" образ гетьмана Івана Мазепи зображено, як першого великого борця за волю й незалежність України. Які ще письменники того часу показували історично правдивий образ гетьмана?

Література.

Основні видання творів Х.О.Алчевської.1. Твори / Упоряд., передм. та прим. Л.М.Грузинської.-К.:, Дніпро, 1990.- 557 с: портр.2. Вірші // Антологія української поезії: У 6 т. Українська дожовтнева поезія: Твори поетів XIX - початку XX ст. /Редкол.: М.П. Бажан та ін.-К., 1984.- Т.З.-С.245-246.

Про X.О.Алчеееьку:1. Історія української літератури кінця ХГХ- початку XX ст. /За ред. П.П.Хропка.-К.: Вища шк., 1991.- 511с.2. Лосієвський І. "Вільна пісня моя" // Прапор.-1982.-№2.-С. 124-1253. Рослик М. З роду талановитого // Україна.-1972.-№12.-С.17.4. Луговиківна М. Дорога нам пісня // Рад. жінка.-1982.-№3.-С.13.5. Костенко В.В. Христя Алчевська: Про життєвий і творч. шлях поетеси // Рад. літературознавство.-1982.-№3.-С,64-68.6. Ковалець Л. Непогамована туга за сонцем // Березіль.-1997,-№7/8.-С. 173-180.7. Бурмака В. "Яблуко від яблуні...": До 110-річчя від дня народж, Х.О.Алчевської // Березіль.- 1992.-№2/3.-С 155-158.8. Грузинська Л.М. Про творчість Христі Алчевської радянського часу // Рад. літературознавство.-1987.-№8.-С.27-33.9. Грузинская Л.М. Украинская писательница Христя Алчевская и русская литература // Вопр. рус. лит.-1986.-Вьш.2.-С.107-113.10. Сінько Г. По сторінках архіву Х.О.Алчевської // Рад.літературознавство.-1970.-№2.-С.б8-74.11. Алчевська Христя (Христина Олексіївна; 4(16).Ш 1882-27.Х.1931) // Українська літературна енциклопедія / Редкол.: Дзеверін І.О. (відп. ред.) та ін.-К., 1988.-Т.1-С.48-49.12. Алчевська X. Вишневий цвіт // Рад. літературознавство.-1982.- №3.- С. 67.


 
 

Цікаве

Загрузка...