WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проведення фронтальних занять з розвитку зв’язного мовлення - Реферат

Проведення фронтальних занять з розвитку зв’язного мовлення - Реферат


Реферат на тему:
Проведення фронтальних занять з розвитку зв'язного мовлення
Проведення цих занять у спеціальній групі істотно відрізняється від проведення аналогічних занять у масовій групі.
По-перше, на заняттях по розвитку мови протягом одного місяця проводяться всі види робіт у рамках двох лексичних тем. Наприклад, у вересні 1-го року навчання це можуть бути наступні теми: "Осінь", "Фрукти. Овочі". Види робіт з кожної теми плануються з урахуванням загально дидактичного принципу: від простого до складного. Розберемо це на прикладі однієї лексичної теми "Свійські тварини".
На початку місяця доцільно розглянути живий об'єкт (кішку або щеня), потім кілька картинок із зображеними на них свійськими тваринами (корова з телям, кінь із лошам і т.п. ). Потім можна зрівняти по картинках, наприклад, свиню й собаку або корову й вівцю. Ще пізніше - розібрати й переказати короткі розповіді про декілька свійських тварин. А наприкінці місяця - приступити до відтворення дітьми коротких описових розповідей, де вихованці відтворять весь засвоєний матеріал. Така концентрація на певній темі, своєрідна "лексична замкнутість", дозволяє непохитно формувати узагальнюючі поняття, детально проробляти кожну лексичну тему, значно поповнювати недостатній словниковий запас дітей, поетапно формувати в них зв'язну мову.
По-друге, протягом тривалого часу, доки зв'язна мова в дітей не розів'ється в достатній ступені, на фронтальних заняттях використовуються тільки "прості" види робіт: читання, розбір розповідей і казок, розглядання об'єктів, сюжетних картинок, переказ коротких текстів і т.п. Недоцільно на початку навчання жадати від дітей переказу об'ємних текстів, складання оповідань-описів, придумування казок, розповідей і ін. Колективне розучування віршів проводиться тільки тоді, коли більшість дітей уже опанували правильну вимову.
(Розучування віршів, коли відтворені дитиною звуки ще дефектні, може тільки закріпити неправильну вимову.)
По-третє, на відміну від масової групи, тут на заняттях по розвитку мови потрібне уточнення значної кількості понять. Наприклад, при розгляді теми "Свійські тварини" це будуть не тільки такі поняття як вим'я, грива, копита, але й такі як п'ятачок, роги й т.п. Крім того, необхідно буде заучувати назви більшості дитинчат тварин, професій людей, що доглядають за тваринами; такі поняття, як свинарник, корівник, і т.п..
І, нарешті, в-четвертих, на заняттях по розвитку мови всі види робіт повинні бути забезпечені наочним матеріалом. Не слід включати в програму ігри й вправи, позбавлені зорової опори, особливо на початковому етапі навчання. До цього зобов'язують мовні труднощі дітей, особливості їхньої уваги, сприйняття й мислення. Природно, що вихователеві доводиться готовити значно більше посібників, чим його колегам з масових груп.
Проведення занять по розвитку мови з урахуванням лексичних тим вимагає великої кількості наочного матеріалу. Це - набори предметних і сюжетних картинок, різноманітні посібники для дидактичних ігор, пейзажні картини, набори іграшок і предметів.
Весь названий матеріал доцільно зберігати в групі, в однакових пронумерованих коробках, на які заводиться картотека посібників.
Літературу для занять корисно систематизувати з урахуванням лексичних тим: "Тварини й птахи", "Пори року", "Місто", "Праця людей", "Родина" і т.п.
При такому підході полегшується планування занять по розвитку мови, підбір текстового й наочного матеріалу, вибір літератури для читання у вільний час і в остаточному підсумку зростає ефективність роботи.
Поповнення, уточнення й активізація словникового запасу дітей у процесі всіх режимних моментів
Вихователь перебуває з дітьми в самих різних обставинах: у роздягальні, умивальній кімнаті, спальні, куточку природи, ігровому куточку
й інших місцях, де є широка наочна база для формування словникового запасу в дітей із системним недорозвиненням мови.
Ще один момент: працюючи з дітьми протягом усього дня (на відміну від логопеда), вихователь має можливість багаторазово активізувати й закріплювати нові слова, без чого не може відбуватися введення їх у самостійну мову.
Підкреслимо, однак, що не вся словникова робота повинна здійснюватися вихователем. Йому варто обмежитися лише побутовою лексикою.
Важливо враховувати, що в дітей із системним недорозвиненням мови знижений пізнавальний інтерес, тому просте, без підготовки, називання предметів, їхніх ознак і дій може виявитися даремною працею. У чому ж складається підготовка до такої роботи? Насамперед необхідно спонукати дітей слухати й чути педагога, додати словесним вправам дух змагальності, викликати інтерес до них, наприклад, задаючи питання: "Хто більше придумає слів?", "Хто точніше скаже слово?", "Хто швидше відповістить на запитання?", "Хто більше помітить частин предмета?" і т.п.
В умивальній кімнаті можна запропонувати дітям таке змагання: хто більше скаже слів про те, яке мило, що з ним можна робити, що їм можна мити. У живому куточку попросити дітей відповісти, яка пташка, що може робити папужка, який акваріум, що роблять у ньому рибки й т.п. На вулиці, під час прогулянки, можна запитати дітей: "Яке небо?", "Який сніг на ділянці?", "Які листи лежать на землі?", "Що роблять вітер, дощ, сніг?" і т.п.
Не слід прагнути для таких словесних вправ щораз збирати всю групу. Досить об'єднати для цієї мети чотирьох-п'ятьох дітей. Головне, щоб вони займалися добровільно, з бажанням і завжди з позитивними емоціями.
Робота з батьками
Крім роботи, що виконується в масовому дитячому садку, - консультацій з питань навчання й виховання; виготовлення ширм, папок-пересувок й іншого наочного матеріалу; оформлення інформаційного стенда для батьків - педагог здійснює й специфічні форми роботи з батьками.
Першою такою формою роботи є пояснення завдання логопеда і дефектолога, записаного в індивідуальному сімейному плані дитини. Батькам не завжди бувають зрозумілі терміни, уживані спеціалістом (наприклад, складова структура), назви деяких звуків (ЛЬ, І, НЬ, СЬ), принцип виконання завдання. Все це докладним чином треба пояснити кожному з батьків або декільком одночасно, якщо завдання збігаються. Особливо ретельно така робота проводиться на самому початку навчання, коли для батьків все нове: і зошити, і необхідність вдома "робити уроки", і маса спеціальних термінів і понять. Дуже важливо педагогу стежити за тим, щоб батьки забирали зошити додому, приносили їх назад, за завданням дефектолога і логопеда займалися з дітьми вдома. Важливо переконувати батьків у необхідності закріплення того матеріалу, що записаний у зошиті, тому що без оволодіння цими знаннями й навичками неможливо просуватися далі в навчанні.
Друга специфічна форма роботи з батьками - збори і відкриті заняття
Як показав досвід, корисно поєднувати заняття зі зборами, тоді батьки з більшою зацікавленістю ставляться до їхнього відвідування.
Види занять, які протягом навчання показують батькам, можначергувати, щоб за зазначений час продемонструвати їх усі.
До порядку денного таких зборів, крім одного із занять, корисно включити ту або іншу консультацію, проведену залежно від теми педагогом.
Найбільш актуальні теми для консультацій, проведених вихователем: "Єдність вимог педагогів й родини", "Заохочення й покарання - основні методи виховання", "Чого не можна допускати в родині", "Про виховання у дітей самостійності" і т.п..
Бажано, щоб такі консультації були гранично чіткими, містили тільки необхідний батькам конкретний матеріал і проводилися не для "галочки", а для користі справи.

 
 

Цікаве

Загрузка...