WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Музично-естетичне виховання дітей з мовленевими вадами - Реферат

Музично-естетичне виховання дітей з мовленевими вадами - Реферат

обирати лише якісь знайомі танцювальні рухи і виконувати їх, доки звучить музика; у подальшому вони намагаються об'єднати кілька рухів, а іноді навіть додати щось своє.
У цій роботі можуть бути корисними танцювальні вправи "Дзеркало"(РНП "Ой хміль, хмелик", автор рухів Р. Борисова) "Хто краще станцює?"(муз. Н.Майлана, автор рухів Р. Борисова) "Танок з бубонами" муз. А.Казелли "Фінальний галоп" (автор рухів Р. Борисова).
Можна використовувати (у грамзапису) народні танцювальні мелодії різного характеру вальси, польки сучасні танцювальні мелодії.
- Імпровізації мелодій, підспівок - для дітей з вадами мови дуже тяжка форма роботи. Треба починати з елементарного, як-то: "Заспівай своє ім'я", "Заспівай назву групи". Дуже корисно доспівувати закінчення фрази "Зайчик, зайчик де бував?".
- В грі на дитячих шумових інструментах діти частіш за все імітують ритм, але можуть виконати і завдання, як-то: "Зіграй марш на барабані".
Завдяки заняттям з розвитку творчих здібностей, багато дітей розкривають свій потенціал, стають більш впевненими у своїх можливостях, і тому більш активними.
Використання фольклору.
Неможна недооцінювати роль фольклору на музичних заняттях для дітей з вадами мови. Тому, якщо заклад російськомовний, треба спілкуватися обома мовами.
Зазвичай використовуються слідуючи жанри фольклору:
o Народні пісні для слухання (у виконанні дорослого або у запису).
o Хороводи, таночки.
o Народні ігри.
o Народна поетична творчість (казки, приказки, прислів'я вірші).
Народна творчість виконує виховно-освітню функцію.
o Сприяє розвитку пам'яті: у творах усної народної творчості зустрічається багато повторень, що допомагає дітям краще запам'ятати, а потім переказати їм зміст.
o Впливає на оздоровлення організму: у таких приказках, як "Сорока - ворона", "Куй, куй молоток" - допомагають дітям самостійно робити масаж пальців, а також впливати на біологічно активні точки, що містяться на руках і ногах дитини.
Форми організації музичної діяльності
у дітей з мовними вадами.
У нашому закладі використовується 4 сфери організації музичної діяльності дітей з вадами мови: музичне заняття, свята та розваги, музика в повсякденні, самостійна музична діяльність дітей. Окрім вищезгаданих, існують спеціальні форми, як-то:
1) Логоритміка;
2) Психогімнастика;
3) Ігротерапія.
Ці спеціальні методики направлені на корекцію психічних процесів та властивостей особистості рухового апарату низки мовних недоліків але всі вони пов'язані з різними видами музичної діяльності: слуханням музики, співами, грою на музичних інструментах, ритмічними рухами.
Музичне заняття.
При проведенні музичних занять слід враховувати слідуюче:
1. Вікові, діагностичні та індивідуальні властивості дітей. Від цього будуть залежати програмні задачі, музичний матеріал, а також прийоми, які будуть використовуватися.
2. При плануванні заняття важливо також враховувати місце занять у денному розкладі.
Від цього залежить, з чого ми будемо починати: зі співів, слухання, чи з музично - ритмічних рухів.
3. Непогано мати кілька сценаріїв заняття, та творчо підходити до його будови та проведенню.
4. Добре, якщо перед музичним заняттям вихователь настроїти на нього дітей: організує рухову, чи емоційну розрядку після проведеного заняття, а потім підведе до музичної зали.
5. На самому заняття музичному керівникові важливо упіймати момент, коли всі діти дивляться на нього, слухають, а, головне - чують.
6. На кожному заняття важливо виховувати бажання почути, зрозуміти, використовуючи різня педагогічні прийоми: ігрові, мовні, наочні, практичні.
ІІ. Свята та розваги
Цікаве свято викликає багато позитивних емоцій у дітей, та допоможе закріпити та розширити їх знання, вміння та навички у різних видах музичної діяльності; допоможе розвинути творчі здібності та можливо, змінити в позитивний бік свою самооцінку, що дуже важливо для дітей з вадами мови, які мають ряд негативних психологічних властивостей, як то недостатність розвитку емоційно - вольової сфери, неадекватність самооцінки, та ін. Ще ж важливо пам'ятати при підготовці свята для цієї категорії дітей:
1. Сценарій складається не тільки з урахуванням тематики свята, але й діагностичних , вікових властивостей, дітей, а також пори року.
2. Сценарій обговорюється разом музичним керівником, вихователями, логопедами - дефектологами.
3. Дуже важливознайти таку форму, проведення свята, яка б викликала б цікавість у дітей, не перенапружуючи їх підготовкою.
4. Багато радощів дітям приносять виступи співробітників. Доцільно, якомога більше залучати їх особливо на початку року, коли йде процес адаптації.
5.Треба пам'ятати про почуття міри і не перевантажувати сценарій піснями, таночками чи віршами.
6.Після свята доцільно було б проаналізувати його разом з колегами, щоб з'ясувати, що воно дало дітям, які задачі були успішно вирішені та на що слід звернути увагу в подальшій роботі.
7.Інколи корисно провести повтор свята у формі розваг, частково використовуючи матеріал, який діти добре знають.
Розваги
Якщо говорити про розваги, то їх можна проводити у більш різноманітних формах, ніж свята.
1.Музичні концерти
- концерт, присвячений творчості якогось композитора.
- концерт, присвячений народній пісні.
- концерт однієї групи дітей для іншої.
- концерт учнів музичної школи
2.Літературні концерти
- концерт, присвячений творчості письменників і поетів
- зустріч з дитячими поетами
- концерт, присвячений фольклору
3. Музично-літературні концерти
( наприклад "Пори року")
4. Вечори гумору
5.Вечори дружби
6. Дні народження дітей
7. Ляльковий театр
8. Інсценівки казок
9. Спортивні вечори відпочинку
10. Вечори загадок
11. Слухання казок у грамзапису
12. Музичні конкурси
Самостійна музична діяльність
Самостійна музична діяльність допоможе дитині "розкритися": по-своєму відобразити те, з чим вона познайомилась на музичних заняттях та за межами дитячого закладу. Вправи у співах, рухах з ініціативи дітей стають як би продовженням музичних занять та допомагають у роботі над формуванням співочих і рухових навичок, розвиваючи їх творчі здібності.
Що ж входить до самостійної музичної діяльності дитини?
- Вправи в співах, таночках, хороводах. (діти самі організовують і проводять такі імпровізовані музичні розваги).
- Музично-дидактичні ігри ( проводяться за ініціативою дітей).
- Гра на дитячих музичних інструментах, які проводяться в групі.
- Музичні заняття, " які організовують самі діти.
Вихователю та музичному керівникові слід помітити таку ініціативу, підтримати її, заохотити та націлити менш активних дітей на цю форму роботи.
Музика в повсякденні
Цікава, різноманітна музика, яка звучить у різних куточках дитячого закладу збагачує життя дитини, формує гарний настрій, а також дає гарний корегуючий ефект. Музика може використовуватися на всіх заняттях.
1 Під музику можна (і треба) робити фіззарядку.
2. Музика повинна звучати на заняттях з фізкультури
3. На заняттях з розвитку мови і ознайомленням з оточуючим, на малюванні.
4. На заняттях з математики можна робити фізкультхвилинку під "Пісня про зарядку" (муз. В.Вітліна, сл. Н. Князєвої) або " Ось як ми можемо" ( муз. О. Тілічеєвої, сл. Н.Френзель)
Дуже пожвавить заняття з ознайомлення з оточуючим на тему " Весна " ( " Зима", " Осінь " ) музика П. І. Чайковського, або Вівальді ( у запису). На заняттях з малювання музика може використовуватися як фон.

 
 

Цікаве

Загрузка...