WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Музично-естетичне виховання дітей з мовленевими вадами - Реферат

Музично-естетичне виховання дітей з мовленевими вадами - Реферат

про її характер, пояснює значення важких слів та виразів. Потім пісня виконується ще раз.
На слідуючих етапах розучування педагог ставить запитання дітям перевіряючи чи вірно вони зрозуміли зміст пісні. Намагається привернути увагу до пісенної мелодії, показує, як можна проспівати те чи інше місце. Пропонує повторити мелодію чисто співаючий дитині, або підгрупі. Співати треба більш повільно так діти краще запам'ятовують мелодію.
Якщо в пісні є заспів і приспів, то треба починати з приспіву: він повторюється у кожному куплеті і діти його краще запам'ятовують. Щоб краще запам'ятати мелодію, корисно співати без поетичного тексту по фразах, за показом педагога, чи після його показу. Час роботи над піснею залежить від її складності, об'єму співочих навичок, пам'яті дітей та кваліфікації педагога.
Для активізації процесу запам'ятовування, корисно використовувати ілюстрації, малюнки, інсценування пісні, якщо дозволяє її зміст, або відповідні рухи. Інколи допомагають вказівки педагога дітям: ("Ця пісня дуже проста, ви її повинні швидко вивчити."), запитання ("Як починається перший куплет? Про що ми будемо співати у другому? Який куплет тобі подобається?").
Можна грати з дітьми у "Підказку", коли педагог спочатку співає сам, а потім зупиняється, та чекає, коли діти доспівають те слово, яке він забув.
На слідуючих етапах дуже важливо звертати увагу на те, щоб діти починали кожний куплет водночас, без спізнення. Це дуже часто викликає складнощі у дітей з вадами мови внаслідок їх недостатньої концентрації та слабкорозвинутої пам'яті.
Впродовж всього навчального року діти з вадами мови розучують кілька пісень, але внаслідок недорозвиненої пам'яті вони їх дуже швидко забувають. Щоб цього не траплялося, треба час від часу їх повторювати. Можна провести концерт для ляльок або дітей іншої групи можна провести гру "Вгадай мелодію", можна погратися у "Музичний телефон", чи "Чарівний кубик", які допоможуть згадати знайомі пісні, орієнтуючись на малюнки. Можна на музичному занятті повторити знайому пісню, співаючи її "ланцюжком".
Повторення пісень разом з вихователям, використовування їх в повсякденні, також допомагають закріпити їх у пам'яті. А якщо дитина співає програмні пісні вдома, чи використовує їх у самостійні ігровій діяльності, то вони йому дуже сподобалися і він їх запам'ятає надовго.
Музично-ритмічні рухи.
Музично-ритмічні рухи - це форма виконавчої діяльності, до якої входять вправи, ігри, таночки.
"Рухи під музику є одним з найефективніших методів розвитку музичності - методом, в основі якого є природна рухова реакція на музику, яка притаманна кожній дитині". (Л. Кулаковський).
Серед музично-ритмічних рухів велике місце займають музично-ритмічні вправи. Діти з вадами мови дуже часто не виконують основні рухи (крок, стрибки, біг). Виконуючи музично-ритмічні вправи, вчаться володіти своїм тілом та у таночках та іграх.
У музично-естетичному вихованні дітей з мовленевими вадами використовуються слідуючи вправи:
o На засвоєння основних рухів (крок, біг, стрибки та їх різновиди).
o На розвиток окремих груп м'язів та рухливості суглобів (загально розвиваючі вправи).
o Для підвищення якості виконання рухів, які допомагають їм орієнтуватися у просторі.
o Танцювальні та плясові рухи.
o На розвиток м'язового чуття, м'язового тонусу (без музичного супроводу).
В деяких вправах використовуються предмети: м'ячі, прапорці, стрічки, брязкальця, тощо.
Окрім загальноосвітніх музично-ритмічних вправ, для дітей з вадами мови, використовують окремі вправи, як то
o На активізацію уваги.
o Для розвитку дрібної моторики.
o Які формують музично-ритмічне чуття, та ін.
Окрім вправ, до музично-ритмічних рухів відносять також таночки: парні зі співами, хороводи, сюжетні, національні, характерні.
Парні таночки: будуються на основних рухах (крок, біг. підстрибування, ритмічні оплески, стрибки) елементи бальних танців (боковий галоп, крок, полька), іноді з використанням елементів народних таночків (напівприсядки, колупалочка). Вони можуть багато чого навчити дітей: розвинути увагу, орієнтуватися у просторі, почуття ритму, координації рухів, а також до рухів партнера.
Музика для парного таночка повинна мати яскраво виражені характерні частини, які настроюють на певні рухи.
Коли обирається таночок, слід враховувати рухові навички дітей.
Бажано обирати парні таночки з ритмічними завданнями (оплески, стрибки, тощо).
Дуже зручні таночки як "Запрошення" під українську народну мелодію (спочатку рухи виконують більш підготовлені діти, а потім танцюють всі).
Бажано більш складні рухи відпрацьовувати з дітьми окремо.
Таночки зі співами і хороводами: дуже корисні для дітей з вадами мови. Вони допомагають їм координувати співи та рухи. Вони також можуть використовувати не тільки на музичних заняттях, а й в самостійній музичній діяльності. При добірці таких таночків треба враховувати навички дітей у співах та рухах, щоб, як кінцевий результат, вони могли рухатися під свої співи, що дає вражаючий коррекційний ефект. Прикладами таких таночків можуть бути композиції Р. Борисової "Запрошення" (на музику "Святкова полька" Вітліна) та "Хоровод дружби" (американська народна мелодія).
Ігри
Гра, яка маєвідношення до музично-ритмічних рухів є основним видом діяльності дітей з вадами мови. Музичні ігри мають велике значення у музичному розвитку дітей з їх допомогою у цікавій та невимушеній формі можна з успіхом вирішувати коррекційні задачі.
Сюжетні інструментальні ігри відрізняються яскравим музично-ігровим змістом. В таких іграх персонажі, та відносини між ними. На все це діти реагують емоційно та діяти творчо, дотримуючись розвитку сюжету.
Треба пам'ятати: чим більше у дитячому закладі приділяється уваги розвитку особистості кожної дитини і вдосконаленню її емоційно-вольової сфери, тим простіше сюжетно-рольові ігри входять у життя дітей особливо дітей з вадами мови.
Несюжетні інструментальні ігри.
Зазвичай вони включають елементи змагань, з їх допомогою вирішуються рухові задачі - ритмічні та творчі. Наприклад, у грі Л.Михайловського "Не ворушись" на музику Б. Можжевєлова, діти повинні зробити цікаву фігуру і завмерти в такому положенні: часто в таких іграх використовуються різні предмети (бубон, брязкальця, та інші).
Ігри зі співами.
За допомогою цих ігор можна вирішити багато задач музичного виховання. (формування цікавості до музики і співів, розвиток музичного слуху, пам'яті, відчуття ритму, чистоти інтонування), а також коррекційні задачі (нормалізація психічних процесів і властивостей, тренування рухового апарату, тощо). За допомогою цих ігор легше відпрацьовувати координацію рухів і співів.
Творчість.
Творчість у музичному вихованні формує у дітей розвиток творчої активності, імпровізації у співах, музично-ритмічних рухах, а також грі на дитячих музичних інструментах.
Для цього потрібно:
ў Достатньо розвинуте музичне сприйняття.
ў Деякий об'єм знань, умінь та навичок у тому, чи іншому жанрі музичної діяльності.
ў Зацікавленість музичного керівника та його підготовленість у даному питанні.
ў Добірка музики, яка несе емоційне та смислове навантаження, визиває у дітей бажання рухатись.
ў Вибір цікавого завдання, пов'язаного зі співами, чи грою на дитячих музичних інструментах.
У дітей з вадами мови творчу активність можна формувати у слідуючих ситуаціях:
" При передачі характерних образів в іграх, хороводах, вправах.
" У танцювальних імпровізаціях, у яких діти будуть самостійно відповідати на музику рухами.
Спочатку діти з вадами мови можуть самі

 
 

Цікаве

Загрузка...