WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Взаємодія музичного керівника і вчителя-дефектолога - Реферат

Взаємодія музичного керівника і вчителя-дефектолога - Реферат

дуже тяжко дається змінний крок, а також крок польки. Тому над цими рухами треба працювати довго та поетапно.
Працюючи над навичками виразних рухів, треба пам'ятати, що дуже корисно починати заняття з танцювальної розминки.
Наприклад, діти виконують нескладні рухи: "райдуга", "віконець", "крильця", "ліхтарики", "тупцюючий крок на місці", "каблучок", "підтоп однією ногою". "Вільний таночок" - діти танцюють так, як їм підказує музика.
Вправи для розвитку дрібної моторики
На велике значення цих вправ для розвитку мови звертають увагу всі фахівці.
Дуже корисно починати роботу з таких пісень-ігор як "Сорока", "Йде коза рогата", "Ладоньки".
На подальших етапах слід використовувати такі вправи, як: "Веселі долоньки", "Дудочка", "Вітер і вітерець", "Гра з водою", "Збираємо камінчики", а також ігрові завдання: "Уявний оркестр".
Ще більш будуть допомагати у розвитку дрібної моторики вправи з предметами: "Вправи з м'ячами", українська народна мелодія, композиція Н.Щербакової, "Весела стрічка" муз. М.Сатуліної, "Дудочка" муз. Т.Ломової".
Вправи, що регулюють м'язовий тонус
М'язовий тонус - це стан кістково-м'язового апарату, готовність до виконання рухів. Вправи допомагають дітям регулювати ступінь напруги м'язів, та перекладати навантаження з однієї групи на іншу.
Вправи, які регулюють м'язовий тонус, є допоміжними та проводяться без музичного супроводу, щоб дитина могла повністю зосередитися на своїх відчуттях та виконувати вправи у зручному для себе темпі.
1. "Кинь свої руки" - Підняти руки у сторони, трішки нахилитися вперед, зняти напругу в плечах і дати рукам вільно впасти вниз.
2. "Кулачки-пальці" - Міцно стиснути пальці обох рук в кулачки, а потім розжати їх.
3. "Стряхнути воду з пальців" - зігнути руки в ліктях. Вільними рухами потрясти руками (пальчиками).
4. "Піднімати та опускати плечі" - підняти плечі якомога вище і опустити їх.
5. "Буратіно і П'єро" - діти показують, як рухаються ляльки з дерева, а як з ганчір'я.
Вправи, які виховують музично-ритмічне відчуття
Ці вправи направлені на передачу в рухах темпу, акценту музичного твору та його ритмічного малюнку. Вони є складовою частиною ігор, таночків, хороводів. Розвитку музично-ритмічного відчуття сприяє також гра на дитячих музичних інструментах, співи, музично-дидактичні ігри, а також таночки. Наприклад, "Передай хустинку", муз. Т.Ломової; "Мелодія", "Цікавий випадок", муз. Д.Кабалевського; "Повторюй, дружок, за мною", муз. Н.Щербакової; "Підтяглися", муз. Ф.Шуберта "Екосез", гра "Оркестр" - українська народна мелодія, гра "Мишоловка", муз. К.Стеценко "Гопак".
Працюючи над розвитком музично-ритмічного відчуття, треба пам'ятати, що різний ритм по-різному дії на психофізичний стан дитини з вадами мови. Так, "маятниковий" ритм (ритм колисанки) діє заспокійливо, тому такий ритм краще використовувати у роботі з гіперактивними, збудженими дітьми. Секундний "альфа-ритм" розвиває увагу, пам'ять, спонукає до дій. Такий ритм дієвий для загальмованих дітей. Під нього добре стрибати, крокувати, сильно плескати у долоні.
Вправи на активізацію уваги
Увага - це зосередженість на якомусь конкретному об'єкті та налаштованість на нього психічної діяльності. Розрізняють увагу пасивну та активну, коли вибір об'єкта уваги носить спрямований характер. Розвиток уваги повинен бути присутнім у кожній формі музичної діяльності у дітей з вадами мови. А чому? Аналізуючи характерні особливості, фахівці помічають, що у цієї категорії дітей недорозвинені пам'ять, та увага, що в свою чергу відбивається на розвитку мислення і мови. Пропоную низку вправ, у яких робиться акцент саме на розвиток уваги.
І. "Повтори рухи": Дітям показується кілька нескладних загальнорозиваючих або танцювальних вправ під музику. Діти дивляться, а потім під ту ж саму музику повторюють ті ж самі рухи.
ІІ. "Заборонений рух" - Педагог показує рухи під музику діти повторюють всі, крім одного "забороненого".
ІІІ. "Вправи з пропорціями" (без музичного супроводу) Можна використовувати різнокольорові прапорці. Наприклад: зелений прапорець - діти крокують. Жовтий - плескають в долоні, червоного - кричать, або стрибають.
Завдання на увагу є складовою частиною таких музичних ігор: "Кого не стало? Муз. Ф.Шуберта, "Ховайся хутчіш!" муз. А.Філіпенко , "Іграшкова крамниця", "Яка іграшка заховалась?" "Не запізнюйся", рос.нар.мелодія, "Бери прапорець!" муз. "Дві угорські мелодії", "Один, два, три, чотири, п'ять", автор О.Соковніна.
Розвиток музичного сприйняття є неможливим без розвитку слухової уваги. Дуже корисні такі вправи: "Барабанщики", "Музично-ритмічна гімнастика", "Увага! Музика!", "Запам'ятай музику" ("Ритміка "Музичний рух") "Музичні змійки", "Вулиця!" ("С песенкой по лесенке" Т.Бырченко. М., 1983).
Опис гри "Хусточки"
У різних кінцях зали розкладають три різнокольорові хусточки і домовляються з дітьми: коли ті почують "Марш", то будуть крокувати навколо червоної хусточки, якщо почують "Гопачок", будуть танцювати навколо жовтої, а коли музика буде спокійна (або колискова) то діти присідають навколо зеленої. При цьому обговорюється і те, що діти самі слухають і кожен обирає, що саме йому робити. Педагогу треба обов'язково виховувати цю саму "самостійність" особливо у невпевнених в себе дітях, які, можливо, почують вірно, але підуть за іншими, навіть коли ті й помилились.
Розвиток уваги, пам'яті, ритмічного чуття використовується не тільки у всіх видах музичних вправ, але й в усій музичній діяльності дітей. Треба пам'ятати, що чим більший руховий досвід дитини, тим більше в нього впевненості в собі. Крім того, рух - це стимул для дозрівання нервових зв'язків.
Обмеженість дитини у русі може бути однією з причин затримки його психічного розвитку.
"Існує пряма залежність між низькими показниками моторики і затримкою психологічного розвитку".
Крім всіх вищезгаданих вправ доцільно також використовувати ігри із словом, створені на основі малих форм фольклору та невеликих поетичних творів сучасних авторів, ігри зі співами таночки зі співами, хороводи. При необхідності у логоритмічні заняттявключаються вправи на розвиток дихання, артикуляції, голоси, міміки, тактильних відчуттів; ігри з інструментальним супроводом, таночки з ритмічним завданням, ігри на музично-шумових ударних інструментах; пісні, а частіше - невеличкі підстави, які містять звуконаслідування для автоматизації приголосних, чи для розвитку дихання, чи артикуляції.
Структура логоритмічних занять
І частина: Вступна.
Підготовка до мовного, та моторного навантаження (використовуються вправи на розвиток основних рухів та почуття ритму).
ІІ частина. Головна.
Включає різні вправи на розвиток уваги, координації рухів, мови з рухами, м'язового тонусу, відчуття ритму, мовленнєві та мімічні рухи, дрібна моторика, а також слухання, співи, гра.
ІІІ частина. Заключна.
Повертає дітей у спокійний врівноважений стан.
Але практика роботи з дітьми вищезгаданої категорії показала, що можна використовувати різні варіанти цієї схеми. Це залежить від низки факторів:
1) від психофізичних особливостей дітей даної групи, їх стану на момент проведення заняття;
2) від корекційних задач на даний період;
3) від часу проведення заняття тощо.
Логоритміка - найкращий показник роботи муз.керівника з дефектологом, їх співпраці. Адже корекційні задачі, які вирішують обидва спеціаліста - однакові: допомогти дитині повірити у свої можливості розбудити її внутрішні можливості полегшити їй процес адаптації у суспільному житті.
Якщо підходити до цього заняття творчо, кожен з них стане неповторним, цікавим, яскравим, та водночас зможе вирішити багато складних корекційних задач.

 
 

Цікаве

Загрузка...