WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Взаємодія музичного керівника і вчителя-дефектолога - Реферат

Взаємодія музичного керівника і вчителя-дефектолога - Реферат


Реферат на тему:
Взаємодія музичного керівника і вчителя-дефектолога
Всі ми знаємо, що для дітей з вадами мови використовують низку спеціальних методик, які направлені на вирішення корекційних задач. Це - психогімнастика, ігротерапія, етнотерапія, артотерапія. Але є один із важливіших засобів, який пов'язаний з усіма цими методиками, і між предметні зв'язки учителя-дефектолога і музичного керівника пов'язані тісніше над усі вищезгадані методики.
Це - логоритміка.
"Головна задача логоритміки - це виховання і розвиток почуття ритму крізь рухи шляхом розвитку слухової уваги та поліпшення мови шляхом виховання ритму мови".
(Пуніна З. Брозеліо Л.
"Ритміка для дітей з вадами мови")
Логоритміка - це низка вправ, завдань, ігор, що поєднує в собі музику і рухи, музику і слово, музику, слово і рухи. І все це направлення на вирішення корекційних, освітніх, а також оздоровчих задач.
Якщо ми проаналізуємо рекомендовані схеми, які пропонують різні автори, то ми помітимо, що до них включено різні види музичної діяльності: співи, слухання музики, музично-ритмічні рухи, гра на дитячих музичних інструментах.
Співи - включають в себе вправи та підспівки для тренування периферичного відділу мовного апарату а також вправи для розвитку дрібної моторики, ігри зі співами, координацію співів і рухів.
Сприйняття музики (слухання) - використовується для релаксації для активізації і розвитку слухової уваги а також розвитку вольових рис характеру.
Музично-ритмічні рухи - мають на увазі вправи, ігри зі співами та словом, інструментальні ігри для розвитку уваги, пам'яті, координації рухів, орієнтації у просторі, почуття ритму, тощо.
Гра на музичних інструментах - допомагає розвитку почуття ритму та дрібної моторики.
Виходячи з усього цього, можна зробити висновки: музичний керівник, який знайомий з основами логопедії та зацікавлений в роботі з дітьми, у яких присутні вади мови допомагати в корекційній роботі кожній дитині.
Матеріал який зазвичай використовується на заняттях.
Що ж дає найбільш ефективний результат? Який матеріал?
Ігри зі словом, ігри зі співами, музично-дидактичні ігри і вправи, а також різноманітні вправи для формування основних рухів, які навчають орієнтуватися у просторі; загально розвиваючі вправи для розвитку різних груп м'язів, перш за все - для рук, дрібної моторики; вправи, що виховують музично-ритмічні почуття; вправи для розвитку уваги і пам'яті, а також ті, що регулюють м'язовий тонус.
Серед музично-ритмічних рухів на заняттях з логоритміки вправи займають головне місце.
І. Вправи на засвоєння основних рухів.
По тому, як дитина крокує, бігає, стрибає, можна зрозуміти, який в нього фізичний розвиток, чи вміє він координувати рухи, який емоційний настрій.
Якщо у дитини погано розвинуті основні рухи, то з ним дуже важко буде вивчити таночок та рухливі ігри: бо всі вони включають крок, біг чи стрибкові рухи.
На заняттях з логоритміки треба використовувати вправи на засвоєння різних варіантів ходи (спрямованої, спокійної, пружної, обережної навшпиньках, приставний крок, високий крок); бігу (легкого, стрімкого, пружного, широким кроком, з високо піднятими стегнами); стрибків (на двох ногах на місці, на двох ногах з рухом уперед-назад; по черзі на правій та лівій ногах, підскоки, прямий галоп. Робота над розвитком основних рухів проводиться керівником фізичного виховання на заняттях з фізкультури вихователем на ранковій фізкультурі, фізкультхвилинках, та в повсякденному житті, музичним керівником на заняттях з логоритміки, на музичних заняттях та розвагах.
В цій роботі ми використовуємо:
а) вправи без музичного супроводу, щоб діти краще зрозуміли та відчули, як треба виконувати ці рухи.
б) вправи під музику, щоб діти не тільки вірно виконали рухи, а ще й рухалися у темпі музичного супроводу.
Корисно інколи проводити "музично-ритмічну гімнастику; різні види основних рухів під музику різного характеру. Така вправа сприяє розвитку не тільки не тільки м'язів, а ще й уваги і музичного сприйняття.
Вправи на розвиток орієнтації у просторі
Ці вправи тісно пов'язані з попередніми, адже вони побудовані на основних рухах, як крокування та біг. Ці вправи вчать дітей:
1. Крокувати, бігати, стрибати друг за другом, по колу, дотримуючись дистанції.
2. Шикуватися парами, в рас сипну, по колу, в колонну.
3. Крокувати, бігати, рухатись підскоками вільно, не наштовхуючись одне на одного.
4. Шикуватися в колонну, шеренгу, по колу, по кутах, в розсипну.
5. Шикуватися в коло із різних положень: сидячи, стоячи у шерензі, стоячи вільно по залу.
6. Шикуватися в коло обличчям, спиною, боком.
7. Рівномірно звужувати та розширювати коло.
8. Знаходити місце в колонні: стоячи, та під час руху.
9. Крокувати зі зміною ведучих.
10. Крокувати по залу зі зміною напряму: праворуч, ліворуч, по діагоналі, змійкою, протиходою.
11. Шикуватися з колони у пари; розходитися праворуч-ліворуч по одному.
12. Перешиковуватися із пар у четвірки, розходитися парами праворуч-ліворуч.
13. Перешиковуватися з великого кола в маленькі.
14. Розрізняти праву і ліву руки.
Загальнорозвиваючі вправи
Ці вправи (для розвитку окремих груп м'язів та суглобів), допомагають тренувати м'язи шиї, плечового поясу, ніг, корпусу, активізують їх роботу; розвивають швидкість, чіткість, розмах рухів, допомагають ліквідувати окремі фізичні недоліки. Вони проводяться із предметами (прапорці, султанчики, м'ячі тощо) і без них.
Частіше за все їх використовують на фізкультурних заняттях, під час ранкової гімнастики, фізкультхвилинки. Але й на музичних заняттях, і на заняттях з логоритміки.
Серед загальнорозвиваючих вправ важливе місце займають вправи, що вдосконалюють рухи рук: плавних, махових, з реальним і уявним предметами, на розрізняння лівої та правої рук на дрібну моторику.
Наприклад, вправи: "Качання рук зі стрічками", "Хитання рук" і "Вітряк", "Великі крила", "Малюємо на піску", "Оплески і долоні", "Гра з уявним м'ячем", "Вправи зі стрічкою", "Виразні руки": діти передають характер музики, її темп і ритм рухами рук (травичка коливається, дерева хитаються, віти завиваються, райдуга з'являється, хмаринки пливуть, пташки летять).
Навчити розрізняти праву і ліву руку допоможуть вправи: "Підтягнулись" під музику Ф.Шуберта "Екосез", та "Руку повинен мені простягнути під польську народну мелодію", а також вправи "Салют", "Вправи з квітами", "Вправи з прапорцями" та іншими предметами, де всі діти водночас починають вправу з правої руки. При розучуванні таких вправ, якщо використовується показ дорослого, треба пам'ятати про дзеркальне відображення рухів.
Вправи в танцювальних рухах
Ці вправи тісно пов'язані з загально розвиваючими. Танцювальними рухами діти оволодівають у таких піснях-іграх, як"Райдуга-дуга", "Андрей-воробей", музичних вправах (іграх "Дзеркало", "Ой, хмелю мій, хмелю").
Коли починають вчити дітей виразності рухів, треба пам'ятати про таке:
1. Починати розучування танцювальних рухів краще без музики, щоб діти повністю могли зосередитися над технікою виконання.
2. Складним рухам треба вчити поетапно. Наприклад, "напівприсяд" починають навчати вірно присідати, а потім додають прямі виставлені ноги на п'ятку і стрибок під час присідання та розпрямлення.
3. Якщо діти не відчувають ритм цих рухів, як то колупалочка, треба спочатку програти його (ритм) на бубоні, чи брязкальцях, а потім "відобразити" це ногами.
4. Щоб допомогти дітям краще відчути темп рухів у таночку, який будується на кроках, чи бігу, треба потренувати крок, чи біг на місці.
5. Дітям з вадами мови

 
 

Цікаве

Загрузка...