WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз ППЗ з історії України та всесвітньої історії для загальноосвітніх навчальних закладів - Реферат

Порівняльний аналіз ППЗ з історії України та всесвітньої історії для загальноосвітніх навчальних закладів - Реферат


Реферат на тему:
Порівняльний аналіз ППЗ з історії України та всесвітньої історії для загальноосвітніх навчальних закладів
Електронний підручник або програмований педагогічний засіб (ППЗ) останнім часом посідає чільне місце серед інших засобів навчання історії у школі.
Питання розроблення, використання та методичного забезпечення ППЗ, зокрема і з історії, розглядалися різними авторами. Проблема використання персонального комп'ютера як універсальної складової оптимізації роботи вчителя досліджено О. Мокрогузом [6], загальні принципи використання комп'ютера на уроках різних типів подані у П.А. Гевал [1], проектування комп'ютерних систем навчального призначення розроблялися А.В. Солововим [7], загальні принципи та методи розробки електронних підручників визначено А.І.Шевченком [10], електронні підручники як засоби навчання стали предметом дослідження А.М.Гуржій та інших [2; 3], головні принципи роботи з електронними підручниками на уроках різних типів запропоновано у працях у А. Фоменка та О. Пометун [8], методологічні, ергономічні, інформаційні та технологічні аспекти електронних посібників, комп'ютерних курсів і навчальних програм розроблені А.Фоменком [9].
З появою ППЗ з історії України та всесвітньої історії з'явилися публікації, в яких аналізується зміст засобів, даються методичні рекомендації щодо їх використання на уроках [4], а також розробки конкретних уроків, на яких було використовується ППЗ [5].
Аналізуючи порівняно недавно (2002 р.) наявні українські комп'ютерні продукти та ППЗ, спрямовані на допомогу вчителеві у процесі вивчення суспільних дисциплін у школі, А. Фоменко та О. Пометун зробили невтішний висновок про відсутність на ринку навчальних комп'ютерних програм, що відповідали б вимогам сучасної школи і задовольняли потреби вчителів історії [3].
Проте на сьогодні (2006 р.) ситуація змінилася на краще. Звичайно, що пропозиція українських виробників комп'ютерних програм з історії далеко не повна, проте з'явилися повноцінні електронні підручники та електронні атласи для деяких класів.
Вихід на ринок ППЗ з історії, впровадження їх у процес навчання протягом останніх років дає змогу проаналізувати та порівняти головні елементи ППЗ, вийти на методичні рекомендації для виробників ППЗ.
Використовуючи запропоновані А.Фоменко підходи [9] та внісши до них доповнення, нами проаналізовано найбільш поширені у сьогоденні електронні підручники - з всесвітньої історії для 10 класу (фірма "АВТ"), з історії України для 9 класу та 11 класу ("Історія України", "Всесвітня історія" - фірма "Дієз-продукт"), загальний курс історії України (творча група "AGG").
Порівнявши наявні ППЗ, можна запропонувати рекомендації їх розробникам. ППЗ з історії, на нашу думку, повинні включати в себе наступні компоненти:
- обов'язкове встановлення ППЗ на жорсткий диск (можливість запуску безпосередньо з зовнішнього носія є формою захисту авторських прав, проте в умовах школи не рекомендується, оскільки це призводить до швидкого зношування диску, а отже, - й ППЗ);
- можливість запам'ятовування перерваної ситуації і продовження роботи через певний час;
- конструктор уроків;
- обов'язковий комплект паперового підручника з ППЗ, оскільки читання тексту з екрану призводить до швидкого псування зору учнів;
- методичний посібник для вчителя, у якому розкрито питання використання ППЗ на уроках різних типів;
- повний текст паперового підручника в ППЗ, можливість пошуку за текстом;
- база історичних документів з можливістю пошуку;
- база біографій з можливістю пошуку;
- словник термінів та понять з можливістю пошуку;
- база відеоматеріалів (перехід на більш ємний формат запису даних - DVD - надає змогу збільшити кількість та якість відео- та аудіоматеріалів);
- база графічних матеріалів (портрети діячів, ілюстрації, навчальні картини тощо);
- база історичних карт з можливістю анімації та масштабування;
- наявність аудіолекцій (бажано - слайд-шоу з ілюстрацій та відео);
- різнорівневе тестування за різними формами, можливість звертання до матеріалу тексту з невідомого питання;
- допомога користувачеві на диску.
Одним з головних недоліків електронних підручників, окрім курсу з історії України, є відсутність можливості прослухати лекцію. ППЗ повинен бути не повторенням паперового підручника, хоча його текст обов'язковий, а насамперед, аудіо- та відеопомічником учню та вчителю. Необхідна інформація повинна сприйматися, передусім, на слух та зір, проте це не повинен бути текст. Наголошуємо, що читання великого обсягу матеріалу з екрана - найгірший із варіантів для збереження зору школярів.
Створені останнім часом ППЗ з історії заслуговують на увагу до них, їх потрібно використовувати на уроках, проте, вважаємо, у їх розробників є можливості для покращення електронних підручників.
Список літератури:
1. Гевал П.А. Загальні принципи використання комп'ютера на уроках різних типів // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2000. - № 3.
2. Гуржій А. М., Жук Ю. О., В. П. Волинський. Засоби навчання: Навч. посібник для студ. вищ. пед. навч. закладів та слухачів системи післядипломної освіти; АПН України, Інститут педагогіки. - К., 1997.
3. Гуржій А. М., Орлова I. В., Шут М. I., Самсонов В. В. Засоби навчання загальноосвітніх навчальних закладів (теоретико-методологічні основи): Навч. посібник для студ. вищ. пед. навч. закладів та слухачів системи післядипломної освіти: Національний педагогічний ун-т ім. М. П. Драгоманова. - К., 2001.
4. Дрібниця В.О. Електронний підручник - сучасний засіб навчання // Історія в школі. - 2004. - № 2.
5. Дрібниця В.О. Електронний підручник з історії для 11-го класу // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2004. - № 3.
6. Дрібниця В.О. Електронний підручник - сучасний засіб навчання // Історія України. - 2004. - № 14.
7. Дрібниця В. Використання комп'ютера на уроках суспільно-гуманітарних дисциплін // Історія та правознавство. - 2005. - № 14 (42).
8. Ладиченко Т. Електронний педагогічний програмний засіб з історії - новий крок до оволодіння навчальним матеріалом // Історія в школах України. - 2005. - №4.
9. Дрібниця І., Дрібниця В. До джерел землеробства. Конспект уроку з використанням комп'ютерної програми "Трипільська культура". Історія України, 7 клас // Історія в школах України. - 2005. - № 3.
10. Дрібниця І., Дрібниця В. Розробка уроку з історії України за темою "Найдавніші землероби і скотарі" з використанням комп'ютерної програми "Трипільська культура". 7 клас // Історія та правознавство. - 2005. - № 16-18.
11. Мокрогуз О. ПК як універсальна складова оптимізації роботи вчителя (з практики запровадження комп'ютерних технологій на уроці історії) // Історія в школах України. - 2005. - №1.
12. Соловов А. В. Проектирование компьютерных систем учебного назначения: Учебное пособие. - Самара, 1995.
13. Фоменко А., Пометун О. Сучасні комп'ютерні навчальні програми з історіїта підходи до їх використання на уроках // Історія в школах України. - 2002. - №3.
14. Фоменко А. Деякі підходи до розробки і створення навчальних комп'ютерних програм (комп'ютерних посібників) з історії // Історія в школах України. - 2003. - №1.
15. Шевченко А. I. Методика розробки електронних підручників для загальноосвітніх середніх шкіл України. - Донецьк, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...