WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Застосування мультимедійних засобів навчання у процесі вивчення краєзнавчого матеріалу в школі І ступеня - Реферат

Застосування мультимедійних засобів навчання у процесі вивчення краєзнавчого матеріалу в школі І ступеня - Реферат


Реферат на тему:
Застосування мультимедійних засобів навчання у процесі вивчення краєзнавчого матеріалу в школі І ступеня
Одним з напрямів модернізації сучасної освіти є широке використання компетентнісного підходу, що пов'язано з розширенням освітнього простору за межі формальної освіти в паралельні структури системи безперервної освіти і формуванням навичок діяльності у школярів в конкретних ситуаціях.
Однією з основних проблем компетентністного підходу є створення загальноприйнятої методики формування ключових компетентностей, визначення адекватних засобів їх реалізації. Даний підхід вимагає змін у методиці навчання, оскільки формування компетентностей вимагає створення певних навчальних ситуацій, що дозволяють учителю моделювати і здійснювати ефективний контроль за діяльністю учня.
Сьогоденні умови розвитку засобів навчання сучасної шкільної освіти зумовлюються зростаючими інтеграційними процесами, домінантними складовими яких є нові інформаційні технології (НІТ).
Характерною рисою НІТ є те, що вони надають практично необмежені можливості для самостійної та спільної творчої діяльності вчителя та учнів. З авторитарного носія істини вчитель перетворюється на учасника продуктивної діяльності своїх вихованців та за допомогою комп'ютера створює сприятливе середовище для формування власного інтелекту.
Невід'ємною закономірністю вивчення дидактичних умов для застосування засобів навчання, зокрема комп'ютерно орієнтованих засобів навчання (КОЗН), зокрема, є врахування особистісних якостей учня молодшої школи, рівня керівничої компетентності вчителя в умовах навчального середовища у системі "учень - вчитель - засіб навчання".
У початкових класах, особливо в першому і другому, повинні продовжуватися напрями дошкільного розвитку: пріоритетність виховних завдань, цілісності впливу на дитину на основі взаємозв'язку навчальної пізнавальної діяльності, використання гри та праці у навчанні, цілеспрямованого розвитку сенсорних умінь, вправності й координованості рухів, гостроти зору, уяви, саморегуляції поведінки і загальномовленнєвого розвитку.
Для учнів молодшого шкільного віку характерними є різниця в темпераменті, вольових та емоційних рисах, особливостей розумової діяльності, здібностей, переважаючий розвиток наочно-образної пам'яті, осмислене запам'ятовування. Разом із цим у молодшому шкільному віці є наявними необхідність у постійному закріпленні вмінь і навичок, високий авторитет учителя та його відповідальна роль у формуванні вищезазначених якостей молодшого школяра [7, 38].
Вважаємо, що мультимедіа-технології як найбільш ефективний і багатофункціональний засіб, що інтегрує в собі могутні розподілені освітні ресурси, може забезпечити формування і прояв ключових компетенцій учня, насамперед, інформаційної і комунікативної [6, 36].
Можна виділити наступні особливості даної технології:
- якість зображення - яскраве, чітке і кольорове зображення на екрані;
- зручне пояснення виду роботи з різним приладдям;
- легке усунення недоліків і помилок у слайдах;
- детальне пояснення матеріалу або розгляд лише базових питань теми залежно від підготовленості учнів; коригування темпу й об'єму навчального матеріалу;
- достатньо добре освітлення під час демонстрації презентації робочого місця учнів;
- значне підвищення рівня використання наочності на уроці;
- зростання продуктивності уроку;
- встановлення міжпредметних зв'язків;
- можливість організації проектної діяльності під керуванням викладачів інформатики і вчителів початкових класів;
- зміна ставлення до ПК: діти починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь-якій області людської діяльності, а не лише як засіб для гри.
Долучити дітей до світового банку знань - одне з найважливіших завдань сучасної освіти. Тому використання комп'ютерної системи стає невід'ємною складовою вивчення будь-якого предмета. Особливо цікавою є ця робота під час опанування учнями курсу про рідний край, свою малу батьківщину, землю, де ти народився. Але не тільки новизна будить творчу уяву дитини. Значну роль у цьому відіграє і все те, що прийшло до нас із глибини століть, накопичувалося і передавалось із покоління в покоління. І допомогти осягнути це, засвоїти процес усвідомлення того, чим жили, як працювали, що використовували наші предки, допомагають сучасні інформаційні технології [1, 49.
Головна мета інтегрованого курсу "Київщинознавство" - формування національної самосвідомості учнів на основі формування любові до рідної землі - Київщини та усвідомлення ними себе українцем. Основне завдання курсу - забезпечення наступності між різними ланками шкільної освіти та систематизація комплексу знань про рідний край.
Робота за програмою "Київщинознавство" у початковій школі, набуття досвіду викладання даної дисципліни, практично переконує, що дана програма створює умови для формування особистісного ставлення дитини до тих явищ і процесів, які відбуваються на території Київщини впродовж її історичного існування. Вона може розглядатись і як своєрідний інструмент систематизації знань про рідний край, на основі чого створюються відповідні умови для їхнього практичного застосування.
Учні 2 класу мають дуже незначний життєвий досвід, сприймають елементи казковості як невід'ємну складову свого світосприйняття. Вони з захопленням подорожують в минуле, яке їм здається дивовижним, чарівним і захоплюючим. Тому для розкриття теми "Твій рідний край" доцільно ввести інформацію з минулого нашої Батьківщини. Особливо цікавими для дітей є елементи дивовижних та фантастичних подій. Це є близьким їх розумінню, а тому сприймається без особливих зусиль.
Пробуджується інтерес до таємниць буття свого народу, його традицій, способу життя, до його мрій та сподівань. Діти дуже тонко відчувають межу між дійсністю та вигадкою, але казковість є частиною цього життя, тому вагоме значення має використання легенд, повір'їв, казок, наочного матеріалу. Оскільки курс з "Київщинознавства" для учнів початкової школи не має відповідного підручника, то відповідно до методичних рекомендацій, перевагу потрібно надавати відвідуванню музеїв, виставок, експозицій. Проте, дуже часто це стає неможливим через різні об'єктивні причини. Саме тому розробка циклу уроків-презентацій до розділу: "Твій рідний край" для 2 класу створила умови для розкриття змісту цієї теми повною мірою.
Уроки-презентації під час вивчення краєзнавчого матеріалу є своєрідними міні-телепроектами, цікавими для дітей, що створені на доступному рівні та мають певне змістове та навчальне навантаження. Адже сьогодні телебачення має суттєве значення в нашому житті ми не можемо уявити себе без перегляду телевізійних передач. Діти також є безпосередніми учасниками цього процесу. На жаль, читання художньої та науково-пізнавальної літератури на у сьогоденні дедалі більше витісняється телебаченням. Відсутність фільтрації всього, що бачать

 
 

Цікаве

Загрузка...