WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання інформаційно-комунікаційних технологій у викладанні суспільних дисциплін - Реферат

Використання інформаційно-комунікаційних технологій у викладанні суспільних дисциплін - Реферат

комп'ютерних технологій;
- комп'ютерні уроки вимагають від учнів організованості, швидкості мислення, вміння переключати увагу протягом всього навчального часу. Ураховуючи, наскільки це важко для сучасної гіперактивної дитини, необхідно ретельно продумувати хід навчального заняття, чітко розподіляти види діяльності учнів на різних етапах, щоб не перетворити урок на скупчення мультимедійних матеріалів, а учнів - на глядачів у кінотеатрі.
Але використання мультимедійного комплексу як демонстраційного з великими можливостями, - це лише перший крок. ІКТ дозволяє робити значно більше, зокрема - активізувати пізнавальну діяльність учнів. З використанням відомих методів проектної роботи можна залучити їх до створення під керуванням учителя різноманітних допоміжних матеріалів, презентацій, тематичних підбірок тощо. В ідеалі можна навіть доручати таким учням створення мультимедійних посібників, залучати їх до консультаційної і навіть викладацької діяльності, що є показником нового якісного рівня навчальних досягнень.
На нашу думку, вартими уваги є такі напрями роботи з використання інформаційних технологій у курсі викладання суспільних наук:
- створення тематичних добірок наочних матеріалів. Такіматеріали можна використовувати на уроках та в позакласній виховній роботі. Так, наприклад, матеріали презентації про м. Білу Церкву охоче використовують вчителі на уроках Київщинознавства, в курсі історії Україна, а також на виховних годинах як заочні екскурсії рідним містом. Створена учнями 11 класу презентація "Голокост" з використанням фото, відео та аудіоматеріалів про трагедію єврейського народу під час Другої світової війни є незамінною на уроках історії України, всесвітньої історії, а також у курсі "Людина і суспільство" під час вивчення теми "Право на життя". Скільки б слів ми не використали, розповідаючи про ті жахливі події, але це не справить такого враження на дитину, як те, що вона побачить власними очима у музичному супроводі;
- тестування учнів. Цей напрям роботи вчителі використовують як допоміжний під час проведення основного тематичного оцінювання знань учнів;
- створення допоміжних матеріалів. Наприклад, разом з учнями 8 класу ми створили "Електронну книгу історичних пам'яток". Ця книга складається з 5 сторінок. Учні обирають необхідний напрям і за допомогою гіперпосилань засвоюють матеріал;
- засвоєння нового матеріалу за створеною учителем презентацією.
Такий варіант роботи дає можливість врахувати всі потреби вчителя і певного класу. В даному електронному посібнику підтримки курсу всесвітньої історії за 9 клас за темою "Культура кінця 18 - першої половини 19 століть" всі відеозображення демонструються на весь екран, що уможливлює його використання за умови мінімального обладнання навчального кабінету;
- самостійне створення учнями презентацій за запропонованою вчителем темою;
- проведення конкурсів для допитливих учнів за історичною тематикою;
- діяльність за методом проектів. Такий варіант роботи для учнів є досить актуальним. Ми всі, вчителі і учні, готуємося до підсумкового зовнішнього тестування. Але його висока результативність можлива лише за умови повного забезпечення учнів підручниками, які б відповідали вимогам проведення тестування випускників. Вважаємо, що на сучасному етапі у середній освіті такі підручники відсутні. Тому випускники працюють за методом проектів, створюючи допоміжні електронні посібники з тем, які вивчаються у курсі історії. Такий метод дозволяє залучити до роботи і зацікавити історією як наукою навіть тих учнів, у яких була відсутньою мотивація до вивчення предмета. Мультимедійний комплекс полегшує сприйняття навчального матеріалу учнями. Використання візуального матеріалу дозволяє створити живий образ епохи, яскраву картину, яка легко і невимушено вкладається у пам'яті і свідомості учня.
У курсі вивчення гуманітарних предметів важливо також зберегти проблемні уроки з елементами дискусії. Усі прийоми, які успішно розроблені в нашій дидактиці, не повинні бути відкинуті й забуті, а якісно удосконалені на основі використання ІКТ з метою підвищення пізнавальної активності учнів на уроках історії, що є однією із цілей учителя на уроці.
Звичайно, далеко не всі загальноосвітні навчальні заклади забезпечені сучасними комп'ютерами. Проте це не повинно зупиняти розробників мультимедійних засобів навчання, оскільки саме застосування мультимедійних технологій є одним із перспективних напрямів підвищення продуктивності навчання учнів. Окрім цього, вважаємо, що необмежені можливості комп'ютера щодо надання інформації розв'язують проблему постійної зміни та оновлення змісту шкільної історичної освіти.
Список літератури:
1. Ладиченко Т. Електронний педагогічний програмний засіб з історії - новий крок в оволодінні навчальним матеріалом // Історія в школах України. - 2005. - №4.
2. Мокрогуз О. ПК як універсальна складова оптимізації роботи вчителя (З практики запровадження комп'ютерних технологій на уроці історії) // Історія в школах України. - 2005. - №1.
3. Барладін О., Ісаєв Д., Даценко Л. Історичний атлас в комп'ютерному класі // Історія в школах України, 2005. - №5.
4. ФоменкоА., Пометун О. Сучасні комп'ютерні навчальні програми з історії та підходи до їх використання на уроках. Історія в школах України. - 2003 - №3.
5. Комаров Ю.С. Використання мультимедійного комплексу у викладанні історії // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2004. - №2.
6. Гевал П.А. Загальні принципи використання комп'ютера на уроках різних типів // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2000. - №3.
7. Недзельська В.М. Деякі аспекти використання комп'ютера на уроках історії та правознавства // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2000. - №3.

 
 

Цікаве

Загрузка...