WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Інформаційно-комунікаційні технології як засіб розвитку творчого потенціалу школярів - Реферат

Інформаційно-комунікаційні технології як засіб розвитку творчого потенціалу школярів - Реферат

"Підводного світу", "Диких птахів", "Хижаків"; "Біологія. Бібліотека електронних наочностей", "Віртуальна біологічна лабораторія", "Шкільний курс біології. 6-11 клас"; "Біологія. 8-9 клас"; "Анатомічний атлас"; "Секрети ендокринології"; "Внутрішні захворювання" та інші можна використати фрагментарно на уроках та позакласних заняттях. Також дані розробки дозволяють узагальнювати і поглиблювати знання з шкільного курсу. Матеріали міжрегіональних семінарів "Мікробіологія в шкільному курсі біології" містять унікальний ілюстративний матеріал. Учні із задоволенням працюють з програмою Rasvin - поглиблюють знання про будову і функції органічних молекул. Так, знайомлячись з певним білком, з'ясовуємо його функції та в яких метаболічних процесах він бере участь. За допомогою цієї програми учні засвоюють поняття про білки пріони та виконують завдання: "Створити сітку розміщення "інфекційного" пріона в нервовій системі".
У процесі підготовки учнів до олімпіад доцільно використовувати ілюстративний матеріал, який добирається з Інтернету, а також сканується в комп'ютер з відповідної літератури. Такою, наприклад, може бути добірка мікрофотографій, які потрібно визначити; добірка видів рослин чи тварин, які потрібно класифікувати чи описати особливості їх будови та адаптації.
Після розгляду відповідної теми на електронних носіях та під часузагальнення матеріалу ефективно використовувати таблиці, які потрібно заповнити, наприклад, з даною таблицею пропонуємо працювати учням після вивчення родини покритонасінних рослин:
Як свідчить перевірка знань під час тематичних атестацій і олімпіад, учні добре засвоюють матеріал, який пропонувався у вигляді схем і графіків, бо подібні завдання вони вже виконували самостійно, вписуючи елементи , яких не вистачало.
Таким чином, мультимедійні програми та інші електронні джерела інформації забезпечують можливість побачити певний біологічний процес чи явище в динаміці, можна використати навіть кілька подібних схем, які ілюструють процес. Наприклад, процес зсідання крові можна побачити в динаміці, а до цього варто запропонувати кілька подібних схем, одну з яких учням потрібно доповнити. Тому в роботі із здібними та обдарованими учнями потрібно частіше використовувати добірку різноманітних схем та графіків, поступово ускладнюючи завдання.
Різноманітні мультимедійні програми пропонують нам досить об'ємний матеріал для тестової перевірки знань, проте за наявності у класі одного комп'ютера та інтерактивної дошки методика тестової перевірки знань змінюється, учням потрібно запропонувати хоча б кілька варіантів тестів; їх можна роздрукувати, а можна демонструвати на дошці, попередньо давши інструктаж щодо виконання завдання.
Тести для роботи зі здібними й обдарованими учнями мають свої особливості - такі тести поділяють за рівнем складності на три групи: А, Б, В.
На заняттях також доцільно використовувати різноманітний роздатковий матеріал, гербарні екземпляри, експонати, зібрані учнями під час екскурсій. Дані об'єкти, якщо вони недостатньо об'ємні, наприклад, листки, можна сканувати в кольорі і в подальшому використовувати для аналізу, заповнюючи відповідну таблицю.
На екскурсіях також можна фотографувати біологічні об'єкти, як в електронному так і світловому варіанті, потім зображення легко перенести на комп'ютер. Надалі учні вчаться описувати біологічні об'єкти, порівнювати їх, робити висновки. Наприклад, у процесі розгляду рослин обговорюються причини виникнення та особливості видозмін кореня, пагонів, листків, особливості будови квіток. Аналізуючи тваринний об'єкт, доцільно описати його будову, особливості пристосувань до середовища та живлення. Також дає позитивний результат використання комп'ютерних моделей у порівнянні з їх натуральними праобразами.
Окрім того, здібні та обдаровані учні здатні самостійно створювати презентації для захисту науково-дослідницьких робіт МАН, обробляти результати експерименту.
У позакласній роботі легше застосовувати різноманітні інтерактивні методи і прийоми роботи з учнями, тому що надається значно більше часу на їх проведення; забезпечується інтеграція знань з кількох розділів біології та із суміжних предметів; активізується діяльність учнів, використовуються повною мірою найрізноманітніші комп'ютерні розробки.
Тому роботу зі здібними та обдарованими учнями потрібно проводити в основному на позакласних заняттях, а для окремих учнів - розробляти індивідуальні програми.
Таким чином, розвиток творчого потенціалу здібних та обдарованих дітей забезпечується системним підходом до використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальній та позакласній діяльності школярів.
Список літератури:
1. Газнюк Ю.Ю. Комп'ютер і сучасна проекційна техніка // Комп'ю-тер у школі та сім'ї. - 1998. - № 1.
2. Гудзевич І. Особистісно орієнтований підхід у навчанні біології //Біологія.Хімія. - 2005. - №66.
3. Дорошенко Ю.О. Біологія та екологія з комп'ютером /Ю.Дорошенко, Н.Семенюк, Л.Семко. - К.: Шкільний світ, Вид. Л.Галіцина, 2005. - 128с.
4. Довідник учителя біології, природознавства в запитаннях і відповідях / Авт.-упорядн. О.В.Єресько, С.П.Яценко. - Тернопіль-Харків: Веста : Видавництво "Ранок", 2006. - 597 с.
5. Інтерактивні технології на уроках хімії. / Упоряд. К.М. Задорожній. - Харків: Основа, 2006. - 176 с.
6. Малинська Г. Біосинтез білка //Біологія.Хімія. - 2005. - №42.
7. Михайлова Н.И. Microsoft Power Point // Информатика и образование. - 1997. - №1.
8. Неизвестное об известном. Животные // Пауль Доусвелл, пер.
9. Комиссарова Е.В. - М.: Росмен, 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...